Prezydent elekt Donald Trump przekazał, że ceremonia jego zaprzysiężenia, która odbędzie się w poniedziałek, została przeniesiona do wnętrza Kapitolu z powodu prognozowanych w Waszyngtonie bardzo niskich temperatur. Ta odczuwalna ma wynosić nawet -20 stopni Celsjusza.
Zaprzysiężenie tradycyjnie miało odbywać się na świeżym powietrzu, przed zachodnim frontem budynku Kapitolu. Z powodu trudnych warunków pogodowych w piątek zapadła decyzja o zmianie głównego elementu inauguracji.
Donald Trump będzie przysięgał wierność konstytucji Stanów Zjednoczonych w rotundzie Kongresu. Tam też zostaną przeniesieni wszyscy najważniejsi goście zaproszeni na to wydarzenie. Prezydent elekt sam to w piątek potwierdził w krótkim komunikacie.
Na należącym do niego portalu społecznościowym Truth Social poinformował także, że ceremonię będzie można oglądać na ekranach wewnątrz obiektu sportowego Capital One Arena, który może pomieścić 20 tysięcy osób. Ma tam się odbyć także parada. Trump napisał, że dołączy do tłumu po swoim zaprzysiężeniu.
Ceremonia zaprzysiężenia
Inauguracje amerykańskich prezydentów odbywają się zawsze 20 stycznia, a jeśli tego dnia wypada niedziela, to 21 stycznia. Za organizację odpowiada Wspólny Komitet Kongresu ds. Ceremonii Inauguracyjnych (Joint Congressional Committee on Inaugural Ceremonies) składający się z przedstawicieli Senatu USA i Izby Reprezentantów.
Poniedziałkowe oficjalne uroczystości rozpocznie msza w kościele św. Jana na Lafayette Square, nazywanym "kościołem prezydentów", bo modlili się w nim co najmniej raz wszyscy prezydenci USA od Jamesa Madisona. Po niej ustępujący prezydent Joe Biden wraz z żoną Jill mają przyjąć na herbatę nowego prezydenta wraz z żoną w Białym Domu. Cztery lata temu, gdy Trump oddawał władzę Bidenowi, pominięto ten punkt, ale gdy Trump przejmował urząd od Baracka Obamy w 2017 roku, takie symboliczne przyjęcie się odbyło.
Podczas uroczystości samego zaprzysiężenia formalnie kończy się kadencja dotychczasowej głowy państwa i rozpoczyna się kadencja nowej.
Jako pierwszy zaprzysiężony zostaje nowy wiceprezydent - w tym przypadku będzie to JD Vance - poprzez złożenie przysięgi. Jej treść jest niezmienna od 1884 roku.
Następnie przysięgę składa nowo wybrany prezydent. Dzieje się to około godziny 12 lokalnego czasu (18 w Polsce) i jest to najważniejszy moment ceremonii. Treść prezydenckiej przysięgi zawarta jest w amerykańskiej konstytucji. "Przysięgam (lub ślubuję) uroczyście urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych wiernie sprawować oraz konstytucji Stanów Zjednoczonych dochować, strzec i bronić ze wszystkich swych sił" (tłumaczenie za sejm.gov.pl).
Po złożeniu przysięgi nowa głowa państwa wygłasza przemówienie, w którym nakreśla swoje cele na cztery lata prezydentury. Kolejnym krokiem jest podpisanie przez niego kluczowych dokumentów, np. nominacji, memorandów, proklamacji czy zarządzeń w Pokoju Prezydenckim na Kapitolu.
Potem prezydent weźmie udział w oficjalnym obiedzie na Kapitolu wraz z przedstawicielami Kongresu oraz w przeglądzie wojska.
Wieczorem Trump pojawi się na trzech balach inauguracyjnych w Waszyngtonie. Commander-in-Chief Ball dedykowany jest armii. Liberty Inaugural Ball zgromadzi zwolenników republikanina. Z kolei Starlight Ball poświęcony będzie zamożnym darczyńcom. W nim wziąć ma udział m.in. szef Mety Mark Zuckerberg. Na każdym z nich Trump ma także wygłosić przemówienia.
Najzimniejsze zaprzysiężenie od 40 lat?
Z prognoz ekspertów amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NSW) wynika, że temperatura maksymalna w poniedziałek w Waszyngtonie wyniesie około -6/-4 st. Celsjusza. - Ponadto wiatr będzie porywisty - powiedział Marc Chenard, meteorolog z NWS. Dodał, że silny wiatr spowoduje, iż temperatura odczuwalna wahać się będzie od -20 do -9 st. Celsjusza.
Według NWS poniedziałek, wtorek i środa będą prawdopodobnie najzimniejszymi trzema dniami w Dystrykcie Kolumbia od pięciu lat.
Z prognozy meteorologów AccuWeather wynika, że może to być najzimniejszy dzień zaprzysiężenia prezydenta Stanów Zjednoczonych od 1985 roku, kiedy to Ronald Reagan został zaprzysiężony na drugą kadencję. 40 lat temu temperatura wyniosła -13,8 st. C. i Reagan również złożył przysięgę w rotundzie Kongresu.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GRAEME SLOAN