Odmienne relacje USA i Korei Północnej po szczycie


USA i Korea Północna przedstawiły w czwartek odmienne relacje ze szczytu przywódców obu krajów, który zakończył się tego dnia w Hanoi bez porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Dwudniowy szczyt prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem zakończył się w czwartek, wcześniej niż planowano. Po rozmowach obie strony nie podpisały porozumienia, co zapowiadał wcześniej Biały Dom.

Na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Trump powiedział, że porozumienia nie podpisano, gdyż Korea Północna żądała zniesienia wszystkich nałożonych na nią sankcji, oferując w zamian pewne kroki w kierunku denuklearyzacji, które jednak strona amerykańska uznała za niewystarczające.

"Czasem trzeba odejść od stołu"

- Zasadniczo chcieli zniesienia sankcji w całości, ale nie mogliśmy tego zrobić. Byli skłonni przeprowadzić denuklearyzację dużej części obszarów, jakich żądaliśmy, ale nie mogliśmy w zamian za to zrezygnować ze wszystkich sankcji - powiedział prezydent USA.

- Czasem trzeba odejść od stołu - zauważył Trump i dodał, że mógłby podpisać porozumienie, ale nie byłoby ono satysfakcjonujące. - Wolę to zrobić dobrze niż szybko - zaznaczył.

Mimo braku porozumienia Trump ocenił szczyt jako "bardzo produktywny" i podkreślił, że negocjacje nie zostały zerwane w sposób nagły. - To nie było odejście na takiej zasadzie, że się wstaje i wychodzi. Nie, to było bardzo przyjazne. Uścisnęliśmy sobie dłonie - powiedział.

"Jeszcze jeden krok"

Szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho oświadczył natomiast, że jego kraj proponował częściowe, a nie całkowite zniesienie sankcji.

- Zaproponowaliśmy Stanom Zjednoczonym wykreślenie tych artykułów sankcji, które wpływają na gospodarkę cywilną oraz życie zwykłych ludzi, z pięciu rezolucji ONZ przyjętych w 2016 i 2017 roku - oświadczył Ri.

Według niego Korea Północna mogłaby w zamian "całkowicie i trwale" zlikwidować pod nadzorem USA wszystkie zakłady produkcji materiałów nuklearnych, w tym uranu i plutonu, w rejonie Jongbjon.

Jak zaznaczył, jest to "największy manewr denuklearyzacji", jaki Korea Północna może podjąć przy "obecnym poziomie zaufania" między obu krajami.

USA domagały się jednak, by Korea Północna wykonała "jeszcze jeden krok", poza likwidacją placówek w Jongbjon – powiedział Ri na konferencji prasowej, która rozpoczęła się około północy z czwartku na piątek czasu miejscowego w Hanoi (około godziny 18 w Polsce).

Strony otwarte na dalsze negocjacje

Strona północnokoreańska wyraziła również gotowość do permanentnego wstrzymania prób jądrowych i testów rakiet dalekiego zasięgu - podkreślił minister. - Nasza propozycja nigdy się nie zmieni, nawet jeśli w przyszłości USA znów zaoferują negocjacje - zaznaczył.

Według południowokoreańskiej agencji Yonhap wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej Cze Son Hui powiedziała dziennikarzom, że odniosła wrażenie, iż Kim Dzong Un mógł stracić ochotę do rokowań z Trumpem z powodu jego negatywnej reakcji. Dodała, że nie zaplanowano jak dotąd kolejnych rozmów z Waszyngtonem.

- W drodze powrotnej z Hanoi do Waszyngtonu Trump powiedział prezydentowi Korei Południowej Mun Dze Inowi i premierowi Japonii Shinzo Abemu, że jego kraj będzie w dalszym ciągu prowadził negocjacje z Koreą Północną - powiedziała dziennikarzom na pokładzie prezydenckiego samolotu rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/KCNA

Tagi:
Raporty: