Elon Musk chce, by Pentagon przejął finansowanie Starlinków w Ukrainie. Mychajło Podolak: Kijów znajdzie rozwiązanie

Autor:
asty//rzw
Źródło:
Reuters, PAP
Polska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków
Polska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków
tvn24.pl
tvn24.plPolska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków

Elon Musk stwierdził, że nie może bezterminowo finansować usługi internetowej Starlink w Ukrainie. Według mediów jego firma SpaceX zwróciła się o przejęcie tego przez Pentagon. Kijów znajdzie rozwiązanie, by utrzymać działanie starlinków w Ukrainie - zapowiedział w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Elon Musk oświadczył w piątek, że jego firma SpaceX nie może bezterminowo finansować swojej usługi internetowej Starlink w Ukrainie. Komentarz przedsiębiorcy na Twitterze pojawił się po tym, jak media przekazały, że jego firma SpaceX poprosiła Pentagon o opłacenie starlinków. Zdarzenie to poprzedziły kontrowersje w związku z "planem pokojowym", który Musk przedstawił, a który według Ukrainy jest zbyt przychylny Rosji.

Wysoki rangą urzędnik departamentu obrony USA powiedział dziennikarzom, że Stany Zjednoczone nie potwierdzają, iż rozmowy Pentagonu z firmą były związane z płatnościami, ale przyznał, że resort "kontynuuje rozmowy ze SpaceX i innymi firmami na temat możliwości SATCOM".

Satelita Starlink na orbicie - wizualizacjaAleksandr Kukharskiy/Shutterstock

Usługa "wyjątkowo skuteczna"

Urzędnik wojskowy USA powiedział agencji Reutera, że usługa internetowa Starlink okazała się "wyjątkowo skuteczna na polu bitwy" i umożliwiła ukraińskim wojskom obsługę wielu urządzeń w środowisku bojowym.

Musk powiedział, że wydaje prawie 20 milionów dolarów miesięcznie na utrzymanie usług satelitarnych w Ukrainie. Wcześniej wspomniał, że SpaceX zainwestował około 80 milionów dolarów, aby uruchomić usługę w tym kraju.

"SpaceX nie zabiega o odzyskanie poniesionych wydatków, ale także nie może w nieskończoność finansować istniejącego systemu i wysyłać kilku tysięcy więcej terminali, które wykorzystują dane nawet 100 razy większe niż typowe gospodarstwa domowe. To nierozsądne" – napisał Musk na Twitterze.

Podolak: znajdziemy rozwiązanie, by Starlink działał

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, napisał na Twitterze, że Elon Musk, do którego należy sieć satelitów Starlink, pomógł Ukrainie "przetrwać najkrytyczniejsze chwile wojny".

"Biznes ma prawo do swoich strategii. Ukraina znajdzie rozwiązanie, by utrzymać działanie Starlink. Mamy nadzieję, że firma zapewni stabilną łączność do końca negocjacji" - dodał.

SpaceX żąda, aby Pentagon przejął finansowanie Starlinków

Jak wynika z raportu opublikowanego przez amerykański serwis CNN, w zeszłym miesiącu firma Muska SpaceX ostrzegła Pentagon, że może zaprzestać przekazywania swoich usług satelitarnych Starlink Ukrainie, chyba że USA zaczną płacić dziesiątki milionów dolarów miesięcznie, aby utrzymać kluczowe usługi komunikacyjne w ogarniętym wojną kraju.

W liście zażądano, aby Pentagon przejął finansowanie użycia satelitów Starlink przez rząd w Kijowie i ukraińskie wojsko, co według SpaceX kosztowałoby ponad 120 mln dolarów do końca roku i blisko 400 mln dolarów przez następne 12 miesięcy.

Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez SpaceX to istotne źródło komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniające wsparcie w walkach i umożliwiające pozostanie w kontakcie nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//rzw

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Kukharskiy/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości