Donald Tusk wśród setki najbardziej wpływowych osób tygodnika "Time"

Źródło:
PAP
Tusk o "europejskiej tarczy podniebnej": nie przeszkadza mi, że głównymi inicjatorami byli Niemcy
Tusk o "europejskiej tarczy podniebnej": nie przeszkadza mi, że głównymi inicjatorami byli NiemcyTVN24
wideo 2/4
Tusk o "europejskiej tarczy podniebnej": nie przeszkadza mi, że głównymi inicjatorami byli NiemcyTVN24

Premier Donald Tusk znalazł się wśród setki najbardziej wpływowych osób tygodnika "Time". Laudację na cześć polskiego polityka napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak pisze "Time", na liście znalazły się osoby, które "najbardziej zmieniły historię, które zdefiniowały ubiegły rok".

Amerykański tygodnik "Time" wybrał szefa polskiego rządu Donalda Tuska do setki najbardziej wpływowych ludzi 2023 roku. Laudację na cześć polskiego polityka napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która podkreśliła jego zasługi w walce z populizmem.

"Donald Tusk odpowiedział na dwa pytania, które nie mogły być bardziej na czasie: jak możemy pokonać populistów i jak możemy zatrzymać erozję demokracji i praworządności?" - napisała von der Leyen. Przypominając przebieg kariery Tuska, zaznaczyła, że po jego działalności w Solidarności, przez premierostwo, po przewodniczenie Radzie Europejskiej, wrócił do polskiej polityki i pokonał w wyborach swoich byłych kolegów z antykomunistycznego ruchu, którzy "zaczęli podważać praworządność i więzy Polski z Unią Europejską".

"Donald Tusk jest politycznym maratończykiem. Nauczył nas wszystkich, że nigdy nie jest zbyt późno, by stanąć po stronie demokracji i że jest to warte każdego wysiłku" - podsumowała.

Obok niego szef CIA, premier Chin czy Julia Nawalna

Tusk jest jedną z 24 osób wybranych przez "Time" w kategorii "liderzy". Obok niego znaleźli się m.in. wdowa po zmarłym rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym Julia Nawalna, premierka Włoch Giorgia Meloni, dyrektor CIA William Burns, premier Chin Li Qiang, prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr., gubernator Teksasu Greg Abbott oraz szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

Czytaj również: Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Jak napisał "Time", na liście znalazły się osoby, które "najbardziej zmieniły historię, które zdefiniowały ubiegły rok". Nominowani mają wziąć udział w transmitowanej w telewizji konferencji i gali TIME100 w Nowym Jorku 12 maja.

Autorka/Autor:ks//mrz

Źródło: PAP