Trump "de facto pogrzebał ministerstwo". Departament do likwidacji

Donald Trump podpisał akt likwidacji resortu edukacji
Trump podpisał akt likwidacji resortu edukacji
Źródło: Reuters

Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze o zlikwidowaniu resortu edukacji. Prezydent de facto pogrzebał ministerstwo - pisze AFP. Trump ogłosił wcześniej w czwartek, że zadaniem szefowej departamentu Lindy McMahon jest zlikwidowanie własnego stanowiska.

Prezydent USA Donald Trump w rozporządzeniu wykonawczym nakazuje szefowej Departamentu Edukacji Lindzie McMahon "podjęcie wszelkich niezbędnych kroków w celu ułatwienia zamknięcia Departamentu Edukacji i zwrócenia władzy edukacyjnej amerykańskim stanom".

Amerykański przywódca wskazał na konieczność jednoczesnego zapewnienia "skutecznego i nieprzerwanego dostarczania niezbędnych świadczeń i programów". Trump ogłosił wcześniej w czwartek, że zadaniem McMahon jest zlikwidowanie własnego stanowiska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump zamknął Departament Edukacji

Pozostałe fundusze resortu nie mogą "promować DEI (Diversity, Equity and Inclusion - co można przetłumaczyć jako Różnorodność, Równość i Integracja – red.) ani też ideologii gender".

"Podatnicy nie będą już musieli wydawać dziesiątek miliardów dolarów na progresywne eksperymenty społeczne i przestarzałe programy" - oświadczył Biały Dom, który skrytykował też szkoły za propagowanie "radykalnych lewicowych" idei - relacjonuje AFP.

Donald Trump podpisał akt likwidacji resortu edukacji
Donald Trump podpisał akt likwidacji resortu edukacji
Źródło: JIM LO SCALZO/PAP/EPA

Trump za likwidacją Departamentu Edukacji

Trump wielokrotnie wzywał do likwidacji resortu, nazywając go "wielkim oszustwem". Zaproponował jego zamknięcie w okresie swojej pierwszej prezydentury, ale Kongres nie podjął takich starań. Republikanie od dawna starali się uszczuplić finansowanie i wpływy resortu.

McMahon obiecała, że federalne finansowanie szkół przyznane przez Kongres w celu pomocy okręgom i uczniom o niskich dochodach będzie kontynuowane, utrzymane mają zostać pożyczki studenckie i skodyfikowane usługi dla dzieci niepełnosprawnych, ale amerykańskie media podkreślają w czwartek, że z pewnością wprowadzone przez Trumpa zmiany odbiją się na uczniach szkół w najbiedniejszych okręgach.

Federalne subwencje dla takich placówek czy pomoc dla dzieci mających problemy z nauką staną pod znakiem zapytania.

Edukacja w USA

Trump przyznał w zeszłym miesiącu, że będzie potrzebował poparcia Kongresu. Ministerstwo nie może zostać bowiem zlikwidowane bez przyjęcia ustawy głosami 60 senatorów, podczas gdy republikanie dysponują w Senacie 53 miejscami.

W minionym tygodniu grupa demokratycznych prokuratorów złożyła pozew sądowy, aby zablokować likwidację resortu oraz zwolnienia prawie połowy jego personelu.

Resort edukacji nadzoruje w USA około 100 tys. szkół publicznych i 34 tys. szkół prywatnych, jakkolwiek ponad 85 proc. finansowania szkół publicznych pochodzi od władz stanowych i lokalnych.

Zapewnia m.in. federalne dotacje dla szkół i programów, pensje dla nauczycieli zajmujących się dziećmi ze specjalnymi potrzebami, finansowanie programów artystycznych oraz wymianę przestarzałej infrastruktury. Nadzoruje również wydatkowanie 1,6 bln dolarów na pożyczki studenckie.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: