Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.
Podczas trwającej niemal godzinę ceremonii w Białym Domu, przerywanej improwizowaną konferencją prasową, Donald Trump podpisał ponad 20 dokumentów. Wcześniej, jeszcze przed przyjazdem do Białego Domu, doszło do podpisania pierwszych rozporządzeń w niecodziennej scenerii na oczach dziesiątków tysięcy widzów przybyłych na prezydencką paradę przeniesioną do hali sportowej z powodu zimna.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych
Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury:
- Zniesienie prawa ziemi
Chodzi o nabywanie obywatelstwa wraz z narodzinami na terenie USA. Według wydanego dokumentu, prawo to ma nie dotyczyć dzieci imigrantów bez legalnego pobytu i osób przebywających w USA krótkoterminowo, w tym np. w ramach ruchu bezwizowego.
- Wycofanie USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
- Światowa Organizacja Zdrowia nas oszukała, wszyscy oszukali Stany Zjednoczone. To się więcej nie powtórzy - mówił Trump, podpisując umowę. Oskarżył też WHO o niewłaściwe postępowanie związane z pandemią COVID-19 i innymi międzynarodowymi kryzysami zdrowotnymi.
- Wycofanie USA z porozumienia paryskiego o klimacie
W 2017 roku Trump wycofał się z porozumienia paryskiego. Po objęciu urzędu w 2021 r. Biden ponownie do niego dołączył. Poniedziałkowe zarządzenie wywiązuje się z obietnicy wyborczej Trumpa dotyczącej wycofania się z globalnego traktatu z 2015 r., który ma na celu uniknięcie najgorszych skutków kryzysu klimatycznego.
- Zmiana nazwy góry Denali (na McKinley) i Zatoki Meksykańskiej (na Zatokę Amerykańską)
- Ułaskawienie lub złagodzenie wyroków niemal 1,5 tysiąca uczestników szturmu na Kapitol
Obejmuje to niemal wszystkich, którym postawiono w tej sprawie zarzuty. Wśród nich jest skazany na najdłuższy wyrok, 22 lat więzienia, szef prawicowej bojówki Proud Boys Enrique Tarrio. Trump twierdził, że skazani "już długo siedzą w więzieniu", zostali potraktowani niesprawiedliwie, nazywał ich "zakładnikami".
- Rozpoznawanie dwóch płci - męskiej i żeńskiej
Wyjaśniono, że chodzi o usunięcie "wskazówek dotyczących ideologii gender" z komunikacji i dokumentów rządu federalnego. "Agencje przestaną udawać, że mężczyźni mogą być kobietami, a kobiety mogą być mężczyznami, egzekwując przepisy chroniące przed dyskryminacją ze względu na płeć" – czytamy w rozporządzeniu.
- Uchylenie niewiążącego rozporządzenie Bidena, którego celem było uczynienie połowy wszystkich nowych pojazdów sprzedawanych w 2030 r. pojazdami elektrycznymi
- Stany Zjednoczone nie będą sabotować własnego przemysłu, podczas gdy Chiny bezkarnie zanieczyszczają środowisko - mówił Trump w poniedziałek.
- Przekwalifikowanie pracowników federalnych
Na mocy zarządzenia Trumpa tysiące pracowników federalnych przeklasyfikowano na pracowników politycznych, co znacznie ułatwia ich zwolnienie.
- Stan wyjątkowy na południowej granicy i umożliwienie wysłania tam dodatkowych wojsk. Przywrócenie polityki odsyłania osób ubiegających się o azyl do Meksyku
- Wstrzymanie egzekwowania ustawy zakazującej funkcjonowania TikToka
Trump przyznał, że zmienił zdanie na temat chińskiej aplikacji po tym, jak użył jej i jak pomogła mu pozyskać młodych wyborców. Ponowił też swoje wyrażane wcześniej stanowisko, że chce zmusić TikToka do wejścia w spółkę joint venture ze Stanami Zjednoczonymi, co zapewniłoby kontrolę nad zbieraniem danych użytkowników przez chińską spółkę.
- Stan wyjątkowy w energetyce i rozporządzenia znoszące regulacje w kwestii wydobycia ropy naftowej
- Zniesienie 78 działań Bidena w sprawie imigracji i jego rozporządzeń z czasów pandemii, a także tych dotyczących środowiska, ochrony pracowników, czy inkluzywności
- Uznanie karteli narkotykowych za organizacje terrorystyczne
Pytany o to, czy rozważa wysłanie amerykańskich sił specjalnych do Meksyku przeciwko kartelom, Trump stwierdził, że to "może się zdarzyć". - Zdarzały się dziwniejsze rzeczy - dodał.
- Unieważnienie decyzji prezydenta Bidena o wypisaniu Kuby z listy państw wspierających terroryzm
- Wstrzymanie wydawania nowych regulacji przez agencje rządowe
- Rozkaz powrotu wszystkich urzędników federalnych do pracy w biurze z pracy zdalnej
- Zakaz "państwowej cenzury" oraz "zakończenie używania wymiaru sprawiedliwości jako broni"
- Utworzenie Departamentu Efektywności Rządu, inicjatywy cięcia kosztów prowadzonej przez Elona Muska
- Wycofanie poświadczenia bezpieczeństwa 51 sygnatariuszom listu sugerującego, że zawartość laptopa Huntera Bidena może stanowić rosyjską dezinformację
Hunter Biden jest pierwszym w historii synem urzędującego prezydenta USA, skazanym w procesie karnym. Przez ostatnie lata był jednym z głównych celów politycznych ataków republikanów, którzy oskarżali go również o "kupczenie wpływami" ojca w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami, w tym z Chin i Ukrainy. Mimo trwającego od lat śledztwa komisji ds. nadzoru Izby Reprezentantów i formalnego wszczęcia śledztwa w ramach procedury impeachmentu, republikanom nie udało się dotąd udowodnić, że prezydent Biden był zaangażowany w działalność syna.
Źródło: PAP, NYT
Źródło zdjęcia głównego: JIM LO SCALZO/PAP/EPA