USA zatwierdzają sprzedaż haubic Tajwanowi. Umowa o wartości około 750 milionów dolarów

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż Tajwanowi 40 systemów artyleryjskich z samobieżną haubicą. Pentagon poinformował, że wartość umowy to około 750 milionów dolarów. Ministerstwo obrony Tajwanu w oświadczeniu stwierdziło, że sprzedaż pomoże siłom naziemnym zwiększyć "zdolność do szybkiej reakcji i wsparcia ogniowego".

Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż 40 systemów artyleryjskich z samobieżną haubicą 155 mm M109A6 do Tajwanu w ramach umowy o wartości do 750 milionów dolarów - poinformował w środę Pentagon.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Decyzja Departamentu Stanu została podjęta po serii sprzedaży broni Tajwanowi w ubiegłym roku, która obejmowała drony i przybrzeżne systemy obrony przeciwrakietowej, mające na celu ulepszenie zdolności obronnych wyspy i zniechęcenie do chińskiej inwazji.

Tajwan o umowie: wsparcie USA "podstawą utrzymania stabilności w regionie".

Pakiet obejmowałby haubice, 1698 zestawów precyzyjnego naprowadzania dla amunicji, części zamienne, szkolenia, stacje naziemne i ulepszenia poprzedniej generacji haubic - poinformował Pentagon. Agencja Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa Pentagonu poinformowała Kongres w środę o możliwej sprzedaży uzbrojenia.

Ministerstwo obrony Tajwanu w oświadczeniu w czwartek wyraziło "szczerą wdzięczność" rządowi USA , pisząc, że sprzedaż pomoże siłom naziemnym zwiększyć "zdolność do szybkiej reakcji i wsparcia ogniowego". Ministerstwo nazwało ciągłe wsparcie wojskowe ze strony USA "podstawą utrzymania stabilności w regionie".

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP