TVN24 | Świat

Amerykański rząd udzielił zgody na stosowanie remdesiviru w leczeniu Covid-19

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump i Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) poinformowali w piątek o udzieleniu koncernowi farmaceutycznemu Gilead Sciences zezwolenia na awaryjne stosowanie eksperymentalnego leku przeciwwirusowego remdesivir w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Podczas spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu dyrektor generalny Gilead Sciences Inc. Daniel O'Day decyzję udzielenia zezwolenia na awaryjne stosowanie remdesiviru określił ważnym pierwszym krokiem w kierunku leczenia pacjentów z Covid-19.

"Uzasadnione jest przypuszczenie, że remdesivir może być skuteczny przeciwko Covid-19 oraz że, ponieważ nie ma odpowiednich, zatwierdzonych lub dostępnych alternatywnych metod leczenia, znane i potencjalne korzyści z leczenia remdesivirem tej choroby przewyższają znane i potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem leku" - oświadczyła FDA. - Jesteśmy pokorni, ponieważ jest to pierwszy ważny krok dla hospitalizowanych pacjentów. Chcemy mieć pewność, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby pacjenci otrzymywali lek, dlatego podjęliśmy decyzję o przekazaniu około 1,5 miliona fiolek - powiedział O'Day i wyjaśnił, że ta ilość medykamentu starczy na leczenie co najmniej 140 tysięcy pacjentów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Remdesivir podaje się dożylnie przez 10 dni. Gilead w środę informował, że lek pomógł poprawić stan zdrowia pacjentów z Covid-19 i przedstawił dane sugerujące, że działa lepiej, gdy jest podawany na wczesnym etapie choroby. Wstępny raport z badań, opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w zeszłym tygodniu stwierdzał, że remdesivir nie poprawia stanu zdrowia pacjentów ani nie zmniejsza obecności patogenu w krwiobiegu. Producent leku stwierdził jednak, że wyniki nie są jednoznaczne, ponieważ badania zostały zakończone zbyt wcześnie.

Lekarstwo ma być stosowane w przypadku pacjentów będących w stanie krytycznym, którzy wymagają podłączenia do respiratora. Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że 1,5 miliona fiolek tego leku zacznie być dystrybuowanych do amerykańskich szpitali w poniedziałek. Trafią do szpitali w miastach najbardziej dotkniętych pandemią, a ich dystrybucja będzie koordynowana przez rząd USA.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Chociaż wyniki są wyraźnie pozytywne, ze statystycznego punktu widzenia nadal są skromne"

28 marca FDA wydała zezwolenie na stosowanie w leczeniu chorych na Covid-19 hydroksychlorochiny, leku przeznaczonego dla chorych na malarię, ale krótko po tym rząd USA wydał ostrzeżenie przed poważnym, negatywnym wpływem tej metody leczenia na funkcjonowanie serca.

Remdesivir to eksperymentalny lek opracowany pierwotnie w celu leczenia pacjentów z gorączką krwotoczną, wywołaną wirusem eboli, ale nigdy nie został zatwierdzony do leczenia tej choroby. Amerykański Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych uważa, że w dotychczasowych próbach stosowania go przy Covid-19 skraca o cztery dni proces leczenia i zmniejsza również nieznacznie ryzyko śmierci.

- Chociaż wyniki są wyraźnie pozytywne ze statystycznego punktu widzenia, nadal są skromne - mówił dyrektor Instytutu Anthony Fauci i podkreślił, że najważniejsza obecnie jest "demonstracja", że mechanizm działania remdesiviru jest skuteczny, a zatem może on otworzyć drogę do skutecznego leczenia Covid-19.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: