TVN24 | Świat

Incydent w regionie Indo-Pacyfiku. Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zderzył się z nieznanym obiektem

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP, CNN, Washington Post

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym USS Connecticut zderzył się z nieznanym obiektem - przekazała w komunikacie Flota Pacyfiku Marynarki Wojennej USA. Doszło do tego na wodach międzynarodowych w regionie Indo-Pacyfiku. Według komunikatu reaktor okrętu i jego konstrukcja nie zostały naruszone i pozostają w pełni sprawne, ale wielu marynarzy na pokładzie zostało rannych.

Do zderzenia doszło na wodach międzynarodowych w regionie Indo-Pacyfiku w ubiegły weekend - poinformowała w czwartek Flota Pacyfiku Marynarki Wojennej USA. Okręt podwodny o napędzie atomowym USS Connecticut po zderzeniu pozostaje w "bezpiecznym i stabilnym stanie" - wskazuje się w komunikacie prasowym Floty.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Stacja CNN - powołując się na dwa źródła związane z Departamentem Obrony USA - poinformowała, że incydent miał miejsce na Morzu Południowochińskim i wielu marynarzy na pokładzie zostało rannych. Żaden z nich nie odniósł jednak obrażeń zagrażających życiu.

Według komunikatu Floty Pacyfiku, reaktor okrętu i jego konstrukcja nie zostały naruszone i pozostają w pełni sprawne, zakres uszkodzeń pozostałej części okrętu podwodnego jest oceniany.

Dziennik "The Washington Post", powołując się na anonimowe źródło, napisał, że komunikat w sprawie kolizji został przekazany z kilkudniowym opóźnieniem, by umożliwić jednostce bezpieczny powrót na wyspę Guam do amerykańskiej bazy marynarki. Według dziennika, USS Connecticut dopłynął do Guam bez problemów.

Incydent w czasie napięć między USA i Chinami

Jak informuje japońska agencja Kyodo, informacja o incydencie pojawiła się, gdy narasta napięcie między Waszyngtonem a Pekinem w związku z coraz częstszymi wtargnięciami chińskiego wojska do strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. Według Floty Pacyfiku Marynarki Wojennej USA, Stany Zjednoczone, Japonia i inni sojusznicy USA w miniony weekend brali udział w ćwiczeniach wojskowych na wodach na południowy zachód od Okinawy. Uczestniczyły w nich trzy amerykańskie i brytyjskie lotniskowce, a także niszczyciele Japońskich Morskich Sił Samoobrony i inne okręty.

Morze PołudniowochińskiePAP

Autor:asty/adso

Źródło: PAP, CNN, Washington Post