Śledztwo dziennikarskie portalu Bellingcat wykazało, że internetowe pomoce do nauki używane przez amerykańskich żołnierzy stacjonujących w bazach nuklearnych w Europie, zawierają poufne informacje, w tym o broni jądrowej przechowywanej w Holandii.
Portal Bellingcat wskazał, że żołnierze używają publicznie dostępnych aplikacji edukacyjnych, takich jak Quizlet, Chegg Prep czy Cram.com, z internetowymi kartami (fiszkami) do zapamiętywania długich i złożonych protokołów bezpieczeństwa. W wyniku tego platformy zebrały takie informacje jak kody, żargon, a nawet stan składnic jądrowych.
Autor artykułu śledczego Foeka Postma wyjaśnił, że badający sprawę byli w stanie odkryć fiszki należące do aktywnych w aplikacji żołnierzy poprzez wyszukiwanie określonych terminów, o których wiadomo, że są związane z bazami jądrowymi.
Dane o broni jądrowej w Holandii
W rezultacie odkryli kilka zestawów fiszek ujawniających informacje o kilku bazach amerykańskich w Europie w tym w Niemczech, Holandii i Turcji. Zestaw 70 kart z tytułem "Nauka" ujawnił dane o broni jądrowej przechowywanej w bazie lotniczej Volkel w Holandii. Informacja ta jest traktowana przez rząd holenderski jako tajemnica państwowa.
Inne zestawy ujawniły, w jaki sposób żołnierze mają reagować na różne poziomy alarmów, gdzie w bazach znajdują się kamery bezpieczeństwa oraz hasła, które żołnierze podają przez telefon, by poinformować że zostali - na przykład - wzięci jako zakładnicy. Najstarsze z fiszek pochodziły z 2013 roku, najnowsze z kwietnia 2021 roku.
W artykule poinformowano, że odkryte fiszki zostały usunięte po tym, jak Bellingcat skontaktował się z NATO i armią USA z prośbą o komentarz w tej sprawie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock