87-latek stracił cały majątek przez oszustkę z aplikacji randkowej

Autor:
kgo//mm
Źródło:
CNN, justice.gov

87-letni mieszkaniec Nowego Jorku przez lata był okłamywany i okradany przez kobietę poznaną w aplikacji randkowej, tracąc łącznie majątek o wartości 2,8 miliona dolarów - w środę poinformowała lokalna prokuratura. Kobieta za pieniądze wyłudzone od ocalałego z Holokaustu starszego mężczyzny miała kupić sobie m.in. dom, kilka samochodów, luksusowy zegarek oraz biżuterię.

36-letnia Peaches Stergo z Florydy w środę 25 stycznia została zatrzymana pod zarzutem oszustwa, które doprowadziło do wyłudzenia od 87-letniego mężczyzny w sumie 2,8 miliona dolarów. Jak przekazała prokuratura kobieta, która w aplikacji randkowej przedstawiała się jako Alice, za skradzione pieniądze miała kupić sobie m.in. nieruchomość i wiele luksusowych przedmiotów.

- Oskarżona bezdusznie upolowała starszego obywatela, który szukał po prostu towarzystwa, okradając go z oszczędności życia - podsumował Michael J. Driscoll z nowojorskiego oddziału FBI. Mieszkanka Florydy przebywa obecnie w areszcie, grozi jej do 20 lat więzienia. Imię i nazwisko poszkodowanego przez nią mężczyzny nie zostało podane do wiadomości publicznej.

Znalazła ofiarę w aplikacji randkowej

Z treści aktu oskarżenia wynika, że Peaches Stergo poznała swoją ofiarę, mężczyznę mieszkającego wówczas na Manhattanie, za pośrednictwem aplikacji randkowej sześć lub siedem lat temu. Wiosną 2017 roku poprosiła go o pieniądze na opłacenie adwokata, który miał pomóc jej wywalczyć, jak twierdziła, należne jej fundusze w ramach ugody. Jak ustaliła później prokuratura, w rzeczywistości żadna sprawa mająca zakończyć się ugodą nie istniała.

W ciągu następnych pięciu lat Stergo kontynuowała okłamywanie mężczyzny, dzięki czemu niemal co miesiąc otrzymywała od niego czeki, często opiewające na 50 tys. dolarów. Ofiarę zapewniała, że jeśli ta nadal będzie wpłacać pieniądze na jej konto, otrzyma ich zwrot. Aby uwiarygodnić swoje kłamstwa, podszywała się pod pracownika banku. Wysyłała mężczyźnie fałszywe faktury, stworzyła też fałszywy adres mailowy, z którego prowadziła z nim korespondencję.

Prokuratura przekazała, że starszy mężczyzna, który w przeszłości ocalał z Holokaustu, wypisał 36-letniej obecnie kobiecie łącznie 62 czeki na kwotę 2,8 miliona dolarów. Za skradzione pieniądze oszustka miała kupić sobie m.in. dom na zamkniętym osiedlu, łódź, kilka samochodów, w tym chevroleta corvette, zegarek marki Rolex, złoto, biżuterię czy luksusowe ubrania, opłaciła też wiele podróży.

W 2021 roku mężczyzna wyznał synowi, że oddał kobiecie poznanej w aplikacji randkowej oszczędności swojego życia, licząc na ich odzyskanie. Dopiero kiedy syn wyjaśnił mu, że padł ofiarą oszustwa i kradzieży, ten przestał wypisywać Stergo kolejne czeki. Z aktu oskarżenia wynika, iż mężczyzna poniósł tak duże straty finansowe, że musiał sprzedać swoje mieszkanie.

ZOBACZ TEŻ: Pocięte kartki papieru zamiast pół miliona w gotówce. Starszy pan nie dał się przechytrzyć

Oszustwa w aplikacjach randkowych

Amerykańska Federalna Komisja Handlu przekazała, że w samym 2021 roku w USA za pomocą oszustw w aplikacjach randkowych wyłudzono łącznie 547 milionów dolarów. Cztery lata wcześniej, w 2017 roku, łączna wyłudzona kwota była ponad sześć razy mniejsza i wyniosła 87 milionów dolarów. Skupiająca w swoich szeregach miliony amerykańskich seniorów organizacja AARP wydała w związku z tym ostrzeżenie przed tego typu oszustwami, podkreślając, że starsi ludzie padają ich ofiarą znacznie częściej niż przedstawiciele innych grup wiekowych.

ZOBACZ TEŻ: Są podejrzani o wyłudzenie ponad 100 tysięcy złotych od emerytów. Pięciu mężczyzn w areszcie

Autor:kgo//mm

Źródło: CNN, justice.gov

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/CNN

Pozostałe wiadomości