360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

Należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała w środę, że Departament Stanu USA wyraził formalną zgodę na sprzedaż Polsce rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. Jest to jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu.

Rakieta AARGM-ERU.S. Navy

Jak podano w komunikacie, Departament Stanu wydał pozytywną decyzję co do wniosku Polski o zakup 360 rakiet o zwiększonym zasięgu wraz z innym sprzętem i częściami zamiennymi. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 mld dol.

"Zwiększy zdolności Polski, by sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom"

"Ta proponowana sprzedaż zwiększy zdolności Polski, by sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez wzmocnienie zdolności do powstrzymania i zniszczenia lądowych i morskich radarów związanych z obroną powietrzną wroga" - podała DSCA. Jak dodano, rakiety te ewentualnie pozwolą na ograniczenie strat polskiego lotnictwa taktycznego.

Czytaj również: Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

AARGM-ER to wystrzeliwane z samolotów bojowych pociski o zwiększonym zasięgu. Podstawowa wersja tego pocisku posiada zasięg ponad 110 km. Równocześnie Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż tego samego typu rakiet Holandii. Wcześniej USA zatwierdziły też potencjalną ich sprzedaż Finlandii.

Autorka/Autor:ks/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy