Ursula von der Leyen w Kijowie rozmawia o rozszerzeniu UE, rosyjska próba rakiet balistycznych skończyła się fiaskiem

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 620 dni. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła w sobotę do Kijowa, aby porozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu UE. Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały w sobotę port i stocznię w Kerczu na okupowanym Krymie. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła w sobotę do Kijowa, aby porozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu UE. Napisała o tym na platformie X. „Jestem tu, by porozmawiać o drodze do członkostwa Ukrainy w UE” oraz wsparciu finansowym UE „na odbudowę Ukrainy jako nowoczesnej i dobrze prosperującej demokracji” – oznajmiła po przybyciu do Kijowa.

> Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zaczęli dyskretnie rozmawiać z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją – informuje w sobotę NBC News, powołując się na urzędników amerykańskich, obecnego i byłego. Rozmowy obejmują między innymi, w bardzo ogólnym zarysie, kwestię tego, z czego Ukraina musiałaby zrezygnować, by porozumieć się z Rosją. Według urzędników część rozmów na ten temat odbyła się w zeszłym miesiącu, podczas spotkania przedstawicieli ponad 50 państw wspierających Ukrainę, w tym członków NATO.

> W ciągu ostatnich trzech tygodni Rosja, prawdopodobnie, straciła około 200 pojazdów opancerzonych podczas ataków na miasto Awdijiwka w Donbasie na wschodzie Ukrainy, a od początku października - kilka tysięcy żołnierzy - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, straty pojazdów opancerzonych są efektem połączenia kilku czynników - względnej skuteczności ukraińskiej nowoczesnej ręcznej broni przeciwpancernej, min, amunicji zrzucanej przez bezzałogowe statki powietrzne i precyzyjnych systemów artyleryjskich.

> Rosja przeprowadziła nieudane próby rakiet balistycznych RS-24 Jars oraz RSM-56 Buława – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie. Według HUR rakietę Jars wystrzelono 1 listopada z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim i miała ona dolecieć do kosmodromu Kura na Kamczatce, ale zboczyła z kursu. Ponadto 25 października niepowodzeniem zakończyło się próbne wystrzelenie z podwodnego krążownika rakietowego pocisku balistycznego Buława.

> Kontynuację reform, w tym wzmocnienie walki z korupcją, obiecał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Kijowie. Wykluczył przy tym rozmowy z Rosją. - Nie ma mowy, żebyśmy teraz siedli Rosją do rozmów i cokolwiek jej oddawali - oznajmił Zełenski. Zaprzeczył, by zachodni partnerzy wywierali na niego naciski, aby rozpoczął negocjacje z Moskwą. - Tak było na początku wojny i przed wojną. Dziś nikt z liderów UE czy Stanów Zjednoczonych nie wywiera nacisków - zapewnił.

> Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały w sobotę port i stocznię w Kerczu na okupowanym Krymie - poinformowała na kanale Telegram ukraińska armia. W stoczni budowano okręty dla okupantów. - Nasi piloci przeprowadzili udane ataki na Kercz, prawdopodobnie zatapiając jeden z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej Rosji, który może mieć na uzbrojeniu rakiety manewrujące Kalibr - poinformował w sobotę wieczorem na Telegramie dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk.

> Polska pozostaje kluczowym partnerem Ukrainy w transporcie towarowym, dlatego problem blokowania granicy przez jej przewoźników powinien zostać rozwiązany w drodze negocjacji - oświadczył w sobotę w ukraińskiej telewizji Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Ukrinform.

Autorka/Autor:mm//mrz

Źródło: PAP