Dziesiątki światowych przywódców zebrało się w Jerozolimie, by uczestniczyć w V Światowym Forum Holokaustu powiązanym z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Agencja Reutera w zapowiedzi wydarzenia odnotowuje nieobecność na uroczystościach prezydenta Andrzeja Dudy.
Według Reutera Forum i uroczystości wyzwolenia Auschwitz zorganizowane w Jerozolimie przypadają na czas wzrostu antysemickich nastrojów w Europie i Stanach Zjednoczonych.
- Mam nadzieję i modlę się, by światowi liderzy stanęli razem w walce przeciw rasizmowi, antysemityzmowi i ekstremizmowi, w obronie demokracji i demokratycznych wartości. To jest nasze wyzwanie. To jest nasz wybór - powiedział prezydent Izraela Reuven Riwlin w czasie środowego przyjęcia, wydanego przez niego dla gości, którzy przyjechali do kraju, by uczestniczyć w V Światowym Forum Holokaustu.
Izrael - jak odnotowuje agencja - okrzyknął czwartkowe uroczystości w instytucie Jad Waszem największym międzynarodowym zgromadzenie w historii kraju. Wśród gości, którzy odwiedzą Jerozolimę wymieniono prezydenta Rosji Władimira Putina, wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz brytyjskiego następcę tronu księcia Karola.
Nieobecność Andrzeja Dudy w cieniu historycznego sporu
Agencja zwraca uwagę na nieobecność w Jerozolimie prezydenta Andrzeja Dudy, wskazując przy tej okazji na ostatni spór między Warszawą a Moskwą o wypowiedzi Władimira Putina, który zarzucił dawnym aliantom, a także Polsce odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej.
Reuters zauważa, że na odrzucenie zaproszenia przez polską głowę państwa miało wpływ nieudzielenie mu głosu w czasie uroczystości, mimo że taką okazję będą mieli w czwartek przedstawiciele Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.
Tłumacząc stanowisko organizatora Reuters pisze, że prawo do przemowy w Jad Waszem przypadło jedynie czterem głównym państwom sojuszu antyhitlerowskiego oraz Niemcom.
Jak wskazano w zapowiedzi czwartkowego wydarzenia, polskie władze - jak co roku - upamiętnią 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau 27 stycznia, w czasie uroczystości na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego.
W Auschwitz-Birkenau zginęło w latach wojny ponad milion osób, głównie żydowskiego pochodzenia - przypomniała agencja Reutera. W Holokauście w całej Europie zginęło sześć milionów Żydów, połowa z nich na polskich ziemiach okupowanych przez III Rzeszę.
Źródło: Reuters