Jest unijne porozumienie w sprawie pomocy Ukrainie. Węgry nie popierają, ale nie blokują

Autor:
mjz
/ prpb
Źródło:
PAP
"Trwa wielkie sprzątanie. Część bloków nie nadaje się do zamieszkania". Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Charkowa
"Trwa wielkie sprzątanie. Część bloków nie nadaje się do zamieszkania". Relacja Wojciecha Bojanowskiego z CharkowaTVN24
wideo 2/2
TVN24"Trwa wielkie sprzątanie. Część bloków nie nadaje się do zamieszkania". Relacja Wojciecha Bojanowskiego z Charkowa

Peter Szijjarto, węgierski minister spraw zagranicznych i handlu, powiedział, że chociaż rząd jego kraju nie popiera tego, by Unia Europejska wysyłała kolejną pomoc wojskową dla Ukrainy, to nie zablokuje kolejnej transzy, która wynosi 500 milionów euro. Unijni szefowie dyplomacji zgodzili się w poniedziałek na przekazanie tych środków.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Unijni ministrowie spraw zagranicznych obradujący w Brukseli zgodzili się w poniedziałek na przekazanie środków z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) po przeprowadzeniu wideokonferencji z szefem ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebą. Transza pomocy wojskowej dla Ukrainy wynosi 500 milionów euro, a dodatkowo UE przeznaczyła też 45 milionów euro na szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Jeszcze przed zatwierdzeniem nowych środków na rzecz Ukrainy do tego pomysłu odniósł się węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

- Każda decyzja, która mogłaby doprowadzić do przedłużenia lub potencjalnej eskalacji wojny, jest sprzeczna z naszymi interesami - powiedział węgierski polityk, zaznaczając, że rząd w Budapeszcie nie będzie blokował unijnej pomocy wojskowej. - Widzę, że mimo rozpoczęcia nowego roku stosunek do wojny nie zmienił się i panuje ten sam wojenny nastrój - dodał szef węgierskiej dyplomacji.

W ubiegłym tygodniu Węgry zablokowały kolejną, siódmą transzę pomocy unijnej na dozbrojenie Ukrainy, w związku z czym znalazły się pod presją niektórych krajów wspólnoty. Wcześniej Budapeszt blokował również 18 miliardów euro, które ostatecznie zostaną przeznaczone przez Brukselę na pomoc Kijowowi w tym roku.

Węgry blokują unijne porozumienie. "Biorą pomoc dla Ukrainy na zakładnika w swojej własnej walce o KPO"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości