"To przestępcze zachowanie jeszcze bardziej pogarsza reputację rosyjskiego rządu"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Na dwóch Rosjan oraz rosyjski 85. Główny Ośrodek Służb Specjalnych nałożyły w czwartek sankcje za cyberatak na niemiecki Bundestag w 2015 roku Unia Europejska i Wielka Brytania. - To przestępcze zachowanie jeszcze bardziej pogarsza reputację rosyjskiego rządu - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Unijnymi i brytyjskimi sankcjami zostali objęci Dmitrij Badin, oficer wywiadu wojskowego GRU, oraz admirał Igor Kostiukow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i jednocześnie szef jego Głównego Zarządu, tj. wywiadu wojskowego GRU.

85. Główny Ośrodek Służb Specjalnych (GCSS) Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GU; GRU), który rosyjskie media nazywają też jednostką wojskową nr 26165, jest odpowiedzialny za cyberataki o poważnych skutkach, stanowiące zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jak podała Rada Unii Europejskiej, w szczególności oficerowie GRU z 85. GCSS brali udział w cyberataku, wymierzonemu przeciwko niemieckiemu Bundestagowi w kwietniu i maju 2015 r. oraz w próbie cyberataku, którego celem było włamanie do sieci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Holandii w kwietniu 2018 r.

Celem cyberataku z 2015 roku na niemiecki parlament federalny był system informacyjny tej instytucji. Atak ten miał wpływ na funkcjonowanie Bundestagu przez kilka dni. W jego efekcie skradziono dużą ilość danych. Atak ten miał także wpływ na konta poczty elektronicznej kilkorga parlamentarzystów, w tym kanclerz Angeli Merkel.

"Wielka Brytania stoi ramię w ramię z Niemcami i naszymi europejskimi partnerami, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za cyberataki, mające na celu podważenie demokracji zachodnich. To przestępcze zachowanie jeszcze bardziej pogarsza reputację rosyjskiego rządu" - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab. Jak podkreślono w oświadczeniu brytyjskiego rządu, sankcje są sygnałem dla Rosji, że jej szkodliwe działania w cyberprzestrzeni będą miały konsekwencje.

Wielka Brytania stoi ramię w ramię z Niemcami i naszymi europejskimi partnerami, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za cyberataki, mające na celu podważenie demokracji zachodnich. To przestępcze zachowanie jeszcze bardziej pogarsza reputację rosyjskiego rządu

Zakaz podróży i zamrożenie aktywów

Sankcje polegają na zakazie podróżowania do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii oraz na zamrożeniu aktywów. Sekretarz stanu w niemieckim MSZ Miguel Berger wezwał w maju ambasadora Rosji Siergieja Nieczajewa, aby w imieniu rządu RFN zdecydowanie potępić atak hakerów na Bundestag i poinformować stronę rosyjską, że władze Niemiec będą chciały skorzystać z mechanizmu unijnych sankcji, wymierzonych w cyberterroryzm i nałożyć je na Badina oraz być może inne osoby biorące udział w tym przestępstwie.

Mężczyzna, który od 5 maja objęty jest europejskim nakazem aresztowania, wydanym przez niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości, ścigany jest również przez służby amerykańskie, które oskarżają go między innymi o prowadzenie wymierzonych w Partię Demokratyczną działań hakerskich podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP