"Porażka prezydenta" i "sądowy chaos". Światowe media o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika

Źródło:
Politico, Guardian, Reuters, Le Monde, DW, Tagesspiegel, tvn24.pl
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni przez prezydenta
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni przez prezydentaTVN24
wideo 2/5
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ułaskawieni przez prezydentaTVN24

Wczorajsze wydarzenia w Polsce nie umknęły uwadze mediów zagranicznych. Politico pisze, że ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika "jest znaczącą porażką dla polskiego prezydenta", a "Guardian" zauważa, że spór o sytuację prawną obu polityków uwypukla "sądowy chaos, w którym znalazła się Polska".

Zagraniczne media odnotowały wtorkowe wydarzenia w Polsce. Po południu prezydent Andrzej Duda poinformował o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a późnym wieczorem obaj politycy wyszli z więzienia.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda zaprosił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Zagraniczne media o sytuacji w Polsce

Portal Politico pisze, że prezydent "dokonał odwrotu" poprzez ułaskawienie obydwu polityków. "Ułaskawienie jest znaczącą porażką dla polskiego prezydenta, który początkowo twierdził, że poprzednie ułaskawienie z 2015 roku jest wystarczające, by Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik byli na wolności" - wskazano. Portal twierdzi, że Andrzej Duda "znalazł się pod rosnącą presją ze strony liderów PiS, by ich uwolnić".

"Spór o sytuację Kamińskiego i Wąsika uwypukla sądowy chaos, w którym znalazła się Polska, a wprowadzone przez PiS zmiany do systemu sprawiedliwości - spośród których wiele zostało uznanych za niezgodne z prawem przez polskich i europejskich sędziów - skutkują dualizmem prawnym" - wskazuje z kolei "Guardian". Gazeta zauważa, że różne sądy, a nawet różne izby tego samego sądu, wydawały sprzeczne orzeczenia w tej samej sprawie.

Agencja Reutera podkreśla, że Duda jest "sojusznikiem PiS" i stosując prawo łaski, postąpił "w zgodzie z oczekiwaniami głównej partii opozycyjnej". "Le Monde" zauważa, że prezydent podjął decyzję o ułaskawieniu pomimo negatywnej opinii prokuratora generalnego w tej sprawie. "Tagesspiegel" napisał, że "spór o dwóch uwięzionych polityków PiS w Polsce wkracza w kolejną fazę".

Deutsche Welle zauważa z kolei, że umieszczenie Kamińskiego i Wąsika w więzieniu było najnowszą sprawą w rosnącym sporze między nowym rządem a Prawem i Sprawiedliwością. "Ułaskawienie prawdopodobnie pogłębi konflikt między prezydentem Andrzejem Dudą i rządem premiera Donalda Tuska" - stwierdzono.

ZOBACZ TEŻ: "Kamiński i Wąsik nie są posłami. Prawo łaski nic nie zmienia". Prawnicy tłumaczą

Za co zostali skazani Kamiński i Wąsik

20 grudnia 2023 roku Kamiński i Wąsik zostali skazani prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności za niedopełnienie obowiązków oraz przekroczenie uprawnień. Chodzi o okres od 14 grudnia 2006 roku do 5 lipca 2007 roku i działania dotyczące tzw. afery gruntowej. Była to prowokacja wymierzona przeciwko Andrzejowi Lepperowi, ówczesnemu wicepremierowi w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W tym okresie Mariusz Kamiński był szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a Maciej Wąsik jego zastępcą. Razem z nimi skazano również dwóch innych członków ówczesnego kierownictwa CBA.

Jak stwierdził sąd okręgowy, Mariusz Kamiński "przekroczył przyznane mu uprawnienia i nie dopełnił ciążących na nim obowiązków" w ten sposób, że "kierował popełnieniem" czynu zabronionego przez podległych mu funkcjonariuszy CBA "pomimo braku podstaw prawnych". Wyrok mówi m.in. o zaplanowaniu, zorganizowaniu i zrealizowaniu "przy wykorzystaniu wykonujących jego polecenia funkcjonariuszy CBA" (w tym Macieja Wąsika - red.) prowokacji. Stwierdza, że "zlecił zainicjowanie na podstawie podrobionych dokumentów" przeprowadzenia odrolnienia gruntów. Aby to uwiarygodnić - jak precyzuje sąd - "zlecił podrobienie szeregu dokumentów urzędów administracji rządowej i samorządowej", które wymieniono w wyroku.

W odniesieniu do Macieja Wąsika sąd stwierdził, że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków w ten sposób, że "wykonując polecenia przełożonego, to jest Szefa CBA Mariusza Kamińskiego, których realizacja spowoduje popełnienie czynu zabronionego, nie dopełnił wynikającego z art. 71 ust. 2 cytowanej ustawy o CBA obowiązku odmowy wykonania polecenia, a także przekroczył uprawnienia w ten sposób, że zlecił podległym mu pracownikom przeprowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych (…) pomimo braku podstaw prawnych do ich realizacji".

ZOBACZ TEŻ: "Kazali sfałszować podpis". Za co skazano Kamińskiego i Wąsika

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Politico, Guardian, Reuters, Le Monde, DW, Tagesspiegel, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Politico, Guardian, Reuters, Le Monde, DW, Tagesspiegel / screenshot

Tagi:
Raporty: