Ukraiński wywiad: Putin nakazał, by cały Donbas został zajęty do marca

Źródło:
Kyiv Post, Suspilne
Walki w Donbasie
Walki w Donbasie
TVN24
Ukraińskie wojsko w DonbasieTVN24

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego prezydent Rosji Władimir Putin nakazał dowódcom, by do marca tego roku zostało zajęte całe terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego w Donbasie. W rozmowie z dziennikiem "Kyiv Post" przedstawiciel służb wywiadowczych w Kijowie Andrij Czerniak powiedział, że Rosja przygotowuje się do nowej próby zmasowanej ofensywy, przerzucając na wschód Ukrainy dodatkowe grupy szturmowe, pododdziały, broń i sprzęt wojskowy.

Po nieudanym zdobyciu Kijowa zgodnie z pierwotnym planem okupacji Ukrainy Kreml radykalnie ograniczył swój cel wojenny, którym jest teraz przejęcie obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy, które są częściowo okupowane od 2014 roku - napisał w czwartek "Kyiv Post". W rozmowie z tym ukazującym się w Kijowie angielskojęzycznym dziennikiem Andrij Czerniak stwierdził, że całe terytorium tych dwóch obwodów w Donbasie - zgodnie z nakazem Putina - ma być zajęte do marca.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

- Obserwujemy, że rosyjskie siły okupacyjne przerzucają na wschód naszego kraju dodatkowe grupy uderzeniowe, pododdziały, broń i sprzęt wojskowy - powiedział Czerniak.

Władimir Putin w otoczeniu wojskowych. Zdjęcie ilustracyjne kremlin.ru

Dodał, że Rosja wykorzystuje terytorium Białorusi do szkolenia zmobilizowanych żołnierzy i nie ma wystarczających sił i środków, aby w najbliższych tygodniach rozpocząć zmasowaną ofensywę przeciwko Ukrainie na tym kierunku. - Do dziś nie powstały żadne grupy uderzeniowe. Nie ma zagrożenia, że ​​Białoruś zostanie zaangażowana w inwazję zbrojną przeciwko Ukrainie, ale jest to, oczywiście, również ryzyko, które musimy wziąć pod uwagę – stwierdził.

Prognozy w Kijowie

Wcześniej naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny powiedział, że Rosja może przypuścić zmasowaną ofensywę na Ukrainę późną zimą lub wczesną wiosną. Załużny prognozował, że natarcia rosyjskiej armii należy się spodziewać głównie w Donbasie, nie wykluczył jednak także ataku w kierunku Kijowa.

Według ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa, Rosja może przygotowywać nową ofensywę na Ukrainę jeszcze w lutym tego roku.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: Kyiv Post, Suspilne

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: