Rosja intensyfikuje działania w Donbasie. Ukraiński wojskowy: to początek nowej ofensywy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Czwartek jest 344. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Można uznać, że zapowiadana nowa rosyjska ofensywa już się rozpoczęła i obserwujemy ją właśnie w intensyfikacji działań od Bachmutu po Wuhłedar w obwodzie donieckim - ocenił major ukraińskiej armii Ołeksij Hetman na antenie telewizji Espreso. Tymczasem szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że Rosjanie przypuścili kolejny atak rakietowy na Kramatorsk. W wyniku ostrzału zostało rannych co najmniej pięć osób. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:11

    Rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie nie jest większa ilość broni, lecz dyplomatyczne zabiegi o wstrzymanie działań wojennych – powiedział prezydent Bułgarii Rumen Radew po spotkaniu ze swą węgierską odpowiedniczką Katalin Novak, która składa oficjalną wizytę w Sofii.

  • 4:00

    - Agresywna wojna Rosji nadal przynosi ból i cierpienie najsłabszym grupom ludności Ukrainy, w tym dzieciom. Według doniesień Kreml siłą deportował lub w inny sposób przeniósł ponad 14 tysięcy dzieci do Rosji – powiedziałMichael Carpenter, ambasador USA przy OBWE podczas posiedzenia Stałej Rady tej organizacji w Wiedniu.

    Amerykański ambasador przypomniał, jak mianowany przez Rosję gubernator Sewastopola stwierdził niedawno, że Moskwa przeznaczyła prawie 100 tys. dolarów na budowę na okupowanym Krymie obiektów, które miały pomieścić ponad 400 deportowanych dzieci.

  • 3:45

    Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział, że według oceny jego agencji następne sześć miesięcy będzie "krytyczne" dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją.

    Przemawiając na spotkaniu dotyczącym polityki zagranicznej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, Burns powiedział, że prezydent Chin Xi Jinping został "nieco otrzeźwiony" wojną na Ukrainie, ale błędem byłoby niedocenianie zaangażowania Pekinu i Moskwy w ich partnerstwo.

  • 3:09

    Cztery osoby zginęły w Kramatorsku w obwodzie donieckim na Ukrainie w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny - poinformował na Facebooku mer Kramatorska Ołeksandr Honczarenko.

    W wyniku rosyjskiego ataku na Kramatorsk uszkodzonych zostało 13 budynków dwukondygnacyjnych, 3 budynki czteropiętrowe, przychodnia dziecięca, szkoła, garaże i samochody.

  • 2:59

    Ukraińscy żołnierze, uczący się w USA obsługi systemów obrony powietrznej Patriot, mogą zakończyć to szkolenie w ciągu kilku tygodni - poinformował ukraiński attache w USA Borys Krzemieniecki w wypowiedzi dla "Głosu Ameryki".

    Amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot

  • 2:01

    Doniesienia szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung" o rzekomej propozycji pokojowej złożonej Ukrainie i Rosji są fałszywe - powiedział zastępca rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett.

  • 0:49

    Sąd w Nowym Jorku zezwolił amerykańskim prokuratorom na zajęcie 5,4 miliona dolarów, należących do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa, otwierając w ten sposób drogę dla transferu tych środków na Ukrainę.

  • 23:46

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek na Twitterze Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce za zdecydowane stanowisko w sprawie zakazu startu sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich. - - Razem nie pozwolimy, aby sport był wykorzystywany przeciwko ludzkości i propagandzie wojennej - dodał.

  • 22:34

    Sądzę, że Ukraina zasługuje na to, by rozpocząć w tym roku negocjacje o akcesji do UE – oświadczył w czwartek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

    Wcześniej w czwartek Zełenski powiedział na wspólnym posiedzeniu ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie, że w tym roku wszelkie przeszkody na drodze do negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE powinny być usunięte. - Kończy się praca rządu i Rady Najwyższej nad wypełnieniem siedmiu zaleceń UE. Wiosną przyjdzie czas na ocenę realizacji tych zadań – powiedział prezydent.

  • 22:09

    Nie jestem tym zachwycony, ale być może Serbia będzie musiała nałożyć na Rosję sankcje - powiedział w czwartek serbski prezydent Aleksandar Vuczić w wystąpieniu przed Zgromadzeniem Narodowym Republiki Serbii (parlamentem).

    - Nie wiem, ile jeszcze będziemy w stanie wytrzymać i powstrzymać się od przystąpienia do nałożonych na Rosję sankcji - powiedział Vuczić. - Stale płacimy cenę za to, że ich nie przyjęliśmy, ale jest to kwestia politycznego wyboru ze strony naszych władz - dodał.

    Chociaż Belgrad w głosowaniach Organizacji Narodów Zjednoczonych potępił rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, serbskie władze odmawiają przyłączenia do międzynarodowych sankcji nakładanych na Rosję.

  • 21:51

    52 proc. ankierowanych Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. Natomiast 59 proc. respondentów twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

  • 20:58

    To, co myśli ambasador USA, czy jakikolwiek inny ambasador o wewnętrznych stosunkach panujących na Węgrzech, jest nieistotne, bo to nie jego sprawa - ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto w odpowiedzi na krytykę ze strony ambasadora USA w Budapeszcie Davida Pressmana.

    Pressman skrytykował węgierski rząd w sprawie podejścia do wojny w Ukrainie w środowym artykule opublikowanym przez portal Politico. Mówił: "Liderzy węgierskiego rządu często mówią o promowaniu pokoju, ale nadal forsują politykę popieraną przez Putina, od potępienia sankcji do przyjęcia rosyjskich propozycji 'zawieszenia broni'".

  • 20:02

    Możemy przedstawić naszym partnerom wszelkie gwarancje, że nie użyjemy pocisków dalszego zasięgu do atakowania terytorium Rosji. Mamy wystarczająco wiele celów na okupowanych terenach Ukrainy - zadeklarował w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas wspólnego posiedzenia ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie.

    Potrzebujemy pocisków o zasięgu 300 km, które nie pozwolą przeciwnikowi na utrzymywanie skutecznej obrony i doprowadzą go do porażki w wojnie. Jeśli chcemy zwyciężyć, musimy przejąć inicjatywę strategiczną - mówił szef resortu obrony, cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 19:20

    W kolejnym wpisie, zamieszczonym kilka godzin później, Andriuszczenko poinformował o pięciu głośnych eksplozjach na terenie kombinatu metalurgicznego im. Iljicza, od maja 2022 roku służącego najeźdźcom jako koszary i skład amunicji. "Po prostu święto. (...) Jaki przepiękny wieczór" - napisał doradca mera.

  • 19:19

    W okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy, doszło w czwartek do serii eksplozji w miejscach rozmieszczenia żołnierzy i uzbrojenia agresora - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

    "Od wybuchów zatrzęsło się całe miasto. Eksplozje odnotowano w (kompleksie handlowym) Port City, czyli miejscu dyslokacji okupacyjnych (wojsk) i (przedstawicieli) partii Jedna Rosja, a także na polach w 23. dzielnicy, gdzie najeźdźcy lubili ukrywać systemy obrony przeciwlotniczej" - oznajmił samorządowiec na Telegramie.

    Андрющенко Time


  • 19:18

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała powołanie międzynarodowego centrum ścigania zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie, które ma działać w Hadze i zajmować się gromadzeniem dowodów tych przestępstw.

    - Rosja powinna odpowiedzieć za swoje obrzydliwe zbrodnie - powiedziała w czwartek w Kijowie po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wyjaśniła, że centrum będzie koordynowało zbieranie dowodów zbrodni rosyjskich i będzie częścią grupy śledczej, wspieranej przez Eurojust, unijną Agencję ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych.

  • 19:05

    Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz rozpoczynają wizytę w USA, gdzie będą rozmawiać m.in. o dwustronnej współpracy wojskowej i koordynacji wsparcia dla Ukrainy – poinformowało PAP w czwartek BBN.

  • 18:44

    Kramatorsk, Ukraina - atak rakietowy Rosjan. Nagranie z miejsca ostrzału, ranni cywile

  • 18:37

    Rosjanie lubią różnego rodzaju symbolikę, dlatego w okolicach 24 lutego, a zatem w rocznicę inwazji sprzed roku, mogą rozpocząć kolejną zmasowaną ofensywę na Ukrainę. Spodziewamy się, że wróg jest w stanie wezwać pod broń nawet około 500 tys. ludzi - ocenił w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z francuską telewizją BFM TV.

  • 18:11

    System SAMP/T, przeznaczony do obrony przeciwlotniczej Kijowa i innych terenów na Ukrainie, zacznie działać w ciągu najbliższych siedmiu, ośmiu tygodni - taką opinię wyraził w czwartek szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani.

    System, którego wysłanie Rzym już wcześniej zapowiedział, to wynik włosko- francuskiej współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego.

  • 17:47

    Major ukraińskiej armii Ołeksij Hetman mówił na antenie telewizji Espreso o sytuacji na froncie.

    - Dowiedziałem się od dobrze poinformowanych źródeł z Donbasu, że Rosjanie otrzymali rozkaz zajęcia Wuhłedaru i Zaporoża jeszcze w lutym, przed datą 1 marca. Dlatego tę intensyfikację działań zbrojnych od Bachmutu po Wuhłedar można (oceniać) jako początek nowej ofensywy. Wróg będzie kontynuował taktykę, którą już obserwujemy, czyli ostrzały artyleryjskie i operowanie niewielkimi grupami żołnierzy. Przeciwnik (zamierza) systematycznie zwiększać siłę tych ataków. (...) Natarcie Rosjan będzie wyglądało właśnie w taki sposób - wyjaśnił oficer.

  • 17:36

    Zdjęcie zniszczeń w miejscu nocnego ataku rakietowego na dzielnicę mieszkaniową w Kramatorsku (obwód doniecki Ukrainy)

  • 17:34

    Polska, Estonia, Litwa i Łotwa potępiają wysiłki MKOl, mające na celu przywrócenie sportowców krajów agresorów, Rosji i Białorusi, do międzynarodowych zawodów - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sportu i Turystyki.

  • 17:09

    Naszą ambicją jest formalna gotowość do członkostwa w UE do końca 2024 roku. Decyzja w tej sprawie nie należy już wtedy do nas - ale zrobimy wszystko, by być gotowym - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel", opublikowanym w czwartek na portalu gazety.

  • 16:24

    Unijna misja wojskowego wsparcia Ukrainy - European Union Military Assistance Mission Ukraine (EUMAM Ukraine) – została formalnie ustanowiona 17 października, a zaczęła działać w połowie listopada ubiegłego roku. Zadaniem misji jest wyszkolenie do 15 tys. ukraińskich żołnierzy w ośrodkach rozlokowanych w państwach członkowskich UE. Misją dowodzi francuski wiceadm. Hervé Bléjean. Dwa dowództwa operacyjne znajdują się w Polsce i w Niemczech, na czele dowództwa ulokowanego w Żaganiu stoi gen. dyw. Piotr Trytek.

  • 16:22

    "W ramach misji Unii Europejskiej w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy EUMAM Ukraine, Francja wyśle do Polski 150 żołnierzy. Pod dowództwem zlokalizowanego w Polsce dowództwa operacyjnego misji EUMAM – Combined Arms Trainig Command (CAT-C) będą oni szkolić ukraińskich żołnierzy" - przekazał na Twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

    Jak dodał, "wspólnie z Francją pracujemy na rzecz wzmocnienia potencjału obronnego Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji".

  • 15:54

    Rosjanie nadal próbują okrążyć Bachmut. Nasilają ataki w rejonie Wuhłedaru i usiłują odzyskać pozycje na innym kierunku najcięższych walk na froncie - w obwodzie ługańskim, wdłuż linii Swatowe-Kreminna - wynika z czwartkowych doniesień mediów i ocen analityków.

    W obwodzie donieckim nie ustają ataki rosyjskie na północny wschód i południowy zachód od Bachmutu - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Tymczasem Sztab Generalny armii ukraińskiej zapewnił, że odparte zostały ataki rosyjskie na sam Bachmut i okoliczne miejscowości.

  • 15:46

    Putin: Rozmieścimy więcej niż tylko czołgi. Jesteśmy pewni zwycięstwa.

  • 15:44

    Rosyjski przywódca: Mamy wielu przyjaciół, w tym na kontynencie amerykańskim.

  • 15:44

    Putin: Grożą nam niemieckimi czołgami Leopard.

  • 15:43

    Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia w Wołgogradzie z okazji 80. rocznicy zakończenia bitwy pod Stalingradem.

    Reuters podał, że Putin powiedział między innymi, iż ideologia nazizmu tworzy bezpośrednie zagrożenie dla Rosji.

  • 15:20

    Usuwanie zniszczeń po uderzeniu rosyjskiego pocisku rakietowego na jednym z osiedli Kramatorska w obwodzie donieckim Ukrainy

  • 15:02

    Ukraińscy żołnierze przyjechali do Niemiec na szkolenie z systemu obrony powietrznej Patriot. Grupa, licząca 70 Ukraińców, wylądowała już we wtorek i miała w czwartek rozpocząć szkolenie - podała agencja informacyjna dpa, powołując się na osoby ze służb bezpieczeństwa w Berlinie. .

    W porozumieniu z USA niemiecki rząd chce dostarczyć Ukrainie cały system Patriot do obrony przed rosyjskimi atakami.

    Niemieckie Patrioty w Gnoien w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Jadą do Polski

  • 14:58

    Czworo wysokich rangą urzędników Pentagonu oceniło scenariusz szybkiego wyzwolenia Krymu przez Ukrainę jako mało prawdopodobny. Amerykański resort obrony przekazał taki komunikat podczas niejawnego briefingu dla kongresmenów - poinformował portal Politico.

    Stanowisko ministerstwa jest spójne z wcześniejszymi ocenami przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generała Marka Milleya, przedstawionymi 20 stycznia podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wspierania obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.

    - Z wojskowego punktu widzenia wciąż utrzymuję, że w tym roku byłoby bardzo, bardzo trudno militarnie wyrzucić rosyjskie siły z każdego centymetra okupowanej przez Rosjan Ukrainy. To nie znaczy, że to się nie może stać, ale będzie to bardzo, bardzo trudne" - powiedział wówczas Milley.

    Krym został zaanektowany w 2014 roku

  • 14:32

    Rosjanie przypuścili kolejny atak rakietowy na Kramatorsk - poinformował szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. W wyniku ostrzału zostało rannych co najmniej pięć osób.

    Kyryłenko przekazał, że dwa rosyjskie pociski spadły w centrum miasta. Uszkodzonych zostało 13 budynków dwupiętrowych, trzy bloki czteropiętrowe, przychodnia dla dzieci i szkoła.

    Rosyjskie pociski spadły na Kramatorsk także w środę. W wyniku ataku dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych.

    Kramatorsk pod rosyjskim ostrzałem

  • 14:00

    W 2023 roku wszelkie przeszkody na drodze do negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE powinny być usunięte – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, który wziął udział w otwarciu wspólnego posiedzenia ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie.

    - Kończy się praca rządu i Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy) nad wypełnieniem siedmiu zaleceń Unii Europejskiej. Wiosną przyjdzie czas na ocenę realizacji tych zadań – powiedział Zełenski.

  • 13:49

    Misja Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy (EUMAM) wyszkoli dodatkowo 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy i przeznaczy 25 milionów euro na działania związane z usuwaniem min – oświadczył przebywający z wizytą w Kijowie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

    "Rosja sprowadziła wojnę do Europy, ale Ukraina nadal walczy. (…) Misja Wsparcia Wojskowego UE (EUMAM) przeszkoli dodatkowych 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy, zwiększając całkowitą liczbę przeszkolonego przez EUMAM personelu do 30 tysięcy" – napisał Borrell na Twitterze po rozmowach z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

  • 12:56

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nowe sankcje wobec Rosji, wzywając UE do wzmocnienia środków nacisków w związku z wojną, którą Rosja prowadzi przeciwko jego państwu.

    Zełenski poinformował o tym na wspólnej konferencji prasowej z von der Leyen w Kijowie. Szefowa KE przybyła tu przed zaplanowanym na piątek szczytem Ukraina-UE.

  • 12:51

    Do obwodu donieckiego przybył oddział rosyjskich sił specjalnych SOBR, by stłumić bunt wśród wojskowych z Rosji - poinformował Ołeksij Dmytraszkiwski, przedstawiciel sił krymskiego kierunku obrony armii ukraińskiej.

    SOBR to oddziały szybkiego reagowania wchodzące w skład rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii).

    Dmytraszkiwski przypomniał, że na kierunku donieckim walczy rosyjska 155. Brygada Piechoty Morskiej Floty Pacyfiku. - Niedawno w rejonie Wuhłedaru żołnierze piechoty morskiej próbowali szturmować nasze pozycje, ale bezskutecznie, i po tym 10 osób z tego oddziału oddało się do niewoli - powiedział rzecznik.

    Walki w okolicach Wuhłedaru

  • 11:55

    Według ukraińskiego wywiadu wojskowego prezydent Rosji Władimir Putin nakazał dowódcom, by do marca tego roku zostało zajęte całe terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego w Donbasie.

    W rozmowie z dziennikiem "Kyiv Post" przedstawiciel służb wywiadowczych w Kijowie Andrij Czerniak powiedział, że Rosja przygotowuje się do nowej próby zmasowanej ofensywy, przerzucając na wschód Ukrainy dodatkowe grupy szturmowe, pododdziały, broń i sprzęt wojskowy.

  • 9:50

    Inwazja na Ukrainę i będące jej efektem międzynarodowe sankcje z dużym prawdopodobieństwem podważają pozycję Rosji jako wiarygodnego eksportera broni - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Jeszcze przed inwazją udział Rosji w międzynarodowym rynku broni spadał. Teraz, wobec sprzecznych żądań, Rosja prawie na pewno przedłoży przekazanie nowo wyprodukowanej broni własnym siłom w Ukrainie nad zaopatrywanie partnerów eksportowych. Niedobór komponentów prawdopodobnie wpływa na produkcję sprzętu przeznaczonego na eksport, takiego jak pojazdy opancerzone, helikoptery szturmowe i systemy obrony powietrznej. Ponadto zdolność Rosji do utrzymania usług wsparcia dla istniejących kontraktów eksportowych, takich jak dostarczanie części zamiennych i konserwacja, zostanie prawdopodobnie poważnie zakłócona przez co najmniej kolejne trzy do pięciu lat" - podał resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 9:28

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że przybyła do Kijowa z grupą komisarzy unijnych. "Jesteśmy tu razem, by pokazać, że UE stoi u boku Ukrainy tak niezachwianie, jak zawsze" - napisała na Twitterze.

    Von der Leyen przypomniała, że odwiedza Kijów po raz czwarty od czasu, gdy Rosja napadła na Ukrainę.

    Wraz z von der Leyen są w Kijowie m.in.: szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, dwaj wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis i Marosz Szefczovicz, komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni i komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

    Na czwartek zaplanowano spotkania komisarzy z przedstawicielami rządu Ukrainy. Van der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel spotkają się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W piątek w Kijowie odbędzie się szczyt UE-Ukraina.

  • 8:18

    W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy około 300 rosyjskich żołnierzy nie może się demobilizować ze służby kontraktowej. Wojskowi ci nie otrzymali odprawy pieniężnej - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Sytuacja, którą opisuje sztab, dotyczy jednego z oddziałów rosyjskich, w którym 9 stycznia wojskowym zakończyły się trzymiesięczne kontrakty zawarte z armią rosyjską.

  • 8:14

    Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym lub w marcu - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

    Amerykański think tank przytacza wypowiedź przedstawiciela ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrija Jusowa, który oświadczył w środę, że Ukraina znajduje się w przededniu aktywnej fazy walk i ma ona nastąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

    Jusow zwrócił uwagę, że zły stan uzbrojenia i sprzętu wojskowego zmusi rosyjskie dowództwo do znacznego zwiększenia liczby żołnierzy, aby przewyższyć liczebnie oddziały ukraińskie.

  • 7:59

    Bachmut w obwodzie donieckim pozostaje miejscem zaciętych walk. Podczas gdy jedna armia walczy w tym miejscu w stylu I wojny światowej, rzucając jak najwięcej żołnierzy do okopów, druga wykorzystuje technologię XXI wieku - relacjonują sytuację na froncie dziennikarze amerykańskiej stacji CBS News, którzy dotarli do tego miasta.

    CBS News podkreśla, że Rosjanie powoli posuwają się naprzód, tracąc wielu żołnierzy, Ukraińcy natomiast ciągle utrzymują pozycje.

  • 7:32

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 610 rosyjskich żołnierzy. Straty Rosjan od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 129 030 żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w czwartkowym sprawozdaniu.


  • 7:03

    Robimy wszystko, co możliwe, by pomóc Ukrainie, aby była skuteczna na polu walki podczas nadchodzącej wiosennej ofensywy - oznajmił minister obrony USA Lloyd Austin, pytany o przekazanie ukraińskim siłom zbrojnym myśliwców F-16 - informuje agencja Reutera.

  • 6:24

    Ukraina. Rosyjski atak rakietowy na Kramatorsk, dwie ofiary śmiertelne

  • 4:51

    "Ratownicy, służby porządku publicznego i służby komunalne przeszukują gruzy zniszczonego budynku. Jest możliwe, że pod gruzami są ludzie" - napisał na Telegramie Pawło Kyryłenko, szef obwodowej administracji wojskowej.

    Według Kyryłenki blok mieszkalny znajdujący się w centrum miasta został całkowicie zniszczony. Umieścił on na Telegramie zdjęcie zniszczonego budynku.

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Kramatorsk

  • 4:27

    Instytut Badań nad Wojną: ukraińscy urzędnicy nadal ostrzegają przed zamiarem przeprowadzenia przez Rosję zdecydowanej operacji ofensywnej w Donbasie w lutym i/lub marcu.

  • 3:57

    - Miałem dzisiaj szereg spotkań operacyjnych z naszymi wojskowymi. Nastąpiło pewne nasilenie ofensywnych działań okupantów na linii kontaktowej na wschodzie naszego kraju. Sytuacja staje się coraz trudniejsza - powiedział Wołodymyr Zełenski.

    - Wróg próbuje teraz uzyskać przynajmniej cokolwiek aby pokazać w rocznicę inwazji, że Rosja jakoby ma jakieś szanse - dodał prezydent Ukrainy.

  • 3:44

    Rosyjska rakieta zniszczyła blok mieszkalny w Kramatorsku, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak poinformowały lokalne władze co najmniej dwie osoby zginęły a siedem zostało rannych. Trwa przeszukiwanie gruzowiska, pod którym mogą być dalsze ofiary.

  • 2:28

    Konwój humanitarny w wyzwolonej wsi w rejonie wołczańskim w obwodzie charkowskim

    Konwój humanitarny w wyzwolonej wsi w rejonie wołczańskim w obwodzie charkowskim

    Mieszkańcy wyzwolonej wsi w rejonie wołczańskim w obwodzie charkowskim

  • 1:39

    Trwają zaciekłe walki na wschodniej Ukrainie, gdzie wojska rosyjskie próbują zdobyć pozycje w pobliżu strategicznego miasta Łyman - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

    "Wróg próbuje rozszerzyć ofensywę w kierunku Łymanu. Wykonuje potężne próby przebicia się przez naszą obronę. Mimo ciężkich strat rosyjscy najeźdźcy kontynuują ofensywę także w rejonach Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki" – napisała na Telegramie.

  • 1:25

    Stany Zjednoczone w najbliższy piątek mogą ogłosić nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który będzie zawierał pociski dalekiego zasięgu - poinformował "Wall Street Journal".

  • 0:47

    Rosja skutecznie i na "przemysłową skalę" omija sankcje, nałożone na jej sektor naftowy, tworząc "szary rynek" handlu ropą, który zapewne rozwinie się jeszcze bardziej, gdy w życie wejdą kolejne zachodnie restrykcje - napisał "Economist".

  • 0:09

    Komisja Europejska i kraje UE powinny wspierać przejście na nawozy organiczne i pracować nad zmniejszeniem zależność od nawozów z Rosji - ocenili europosłowie z komisji rolnictwa PE. Projekt rezolucji w tej sprawie został przyjęty 38 głosami "za", przy siedmiu "przeciw" i dwóch wstrzymujących się.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pawło Kyryłenko/Telegram

Tagi:
Raporty: