Ukraiński wywiad: Rosjanie używają terminali Starlink na okupowanych terytoriach w sposób "systemowy"

Źródło:
PAP
Polska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków (wideo archiwalne)
Polska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków (wideo archiwalne)tvn24.pl
wideo 2/3
Polska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków tvn24.pl

Używanie przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy terminali Starlink "zaczyna nabierać charakteru systemowego" - oświadczył w niedzielę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Starlink zapewnia, że jego operator, firma SpaceX, nie współpracuje z rządem ani armią Rosji i nie sprzedawała do Rosji usług ani sprzętu Starlink.

Według wywiadu ukraińskiego starlinków używają oddziały rosyjskiej 83. brygady desantowo-szturmowej operujące w obwodzie donieckim, w pobliżu miejscowości Kliszczyjiwka i Andrijiwka.

"Rozmowy okupantów przechwycone drogą radiową świadczą, że terminale Starlink zainstalowano w pododdziałach 83. brygady" - podał HUR w komunikacie na Telegramie.

- Odnotowano przypadki używania przez okupantów tych urządzeń. Zaczyna to nabierać charakteru systemowego - powiedział w niedzielę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, cytowany przez portal RBK Ukraina.

O tym, że Rosjanie zaczęli używać terminali Starlink informował wcześniej amerykański Instytut nad Wojną Jedno ze źródeł ukraińskich przekazało, że strona rosyjska zakupiła dostęp do starlinków od Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Starlink: SpaceX nie współpracuje z Rosją

Starlink oświadczył zaś, że jego operator, firma SpaceX, nie współpracuje z rządem ani armią Rosji i nie sprzedawała do Rosji usług lub sprzętu Starlink.

Terminal Starlink Lev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images

W sierpniu ubiegłego roku informowano, że od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji, firma SpaceX dostarczyła Ukrainie ponad 40 tys. terminali podłączonych do sieci satelitarnej Starlink. Urządzenia te zapewniają ukraińskim żołnierzom utrzymanie łączności w trudnych warunkach na froncie.

Autorka/Autor:momo / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images