Ukraińska agencja: Rosja postawiła Ukrainie absurdalny warunek

Źródło:
RIA Nowosti, UNIAN, tvn24.pl

Ukraińska agencja UNIAN, powołując się na doniesienia rosyjskich propagandowych mediów, poinformowała w czwartek, że Rosja grozi wstrzymaniem pracy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej takiej elektrowni w Europie. Ta okupowana jest przez wojska rosyjskie, a w ostatnim czasie okolice obiektu są intensywnie ostrzeliwane przez Rosjan.

O ewentualnym wstrzymaniu pracy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej mówił w czasie czwartkowego briefingu generał broni Igor Kiriłłow, szef Wojsk Obrony Radiologicznej, Chemicznej i Biologicznej Federacji Rosyjskiej.

- Zwracam uwagę, że w przypadku dalszego negatywnego rozwoju sytuacji związanej ze ostrzałem elektrowni jądrowej przez Ukrainę, może pojawić się kwestia odłączenia 5. i 6. bloku energetycznego, co doprowadzi do zamknięcia elektrowni jądrowej w Zaporożu - powiedział Kiriłłow.

Czytaj też: Pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej dla BBC: Rosjanie trzymają nas na muszce

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Jądrowa została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Na zajętym obszarze Rosjanie rozmieścili też sprzęt wojskowy.

W ostatnich dniach doszło do licznych ostrzałów okolic elektrowni przez Rosjan. Zdaniem władz w Kijowie stwarza to poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej.

Autorka/Autor:tas/ tam

Źródło: RIA Nowosti, UNIAN, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: