Ukraińcy zidentyfikowali 1140 rosyjskich sprawców zbrodni wojennych z obwodu kijowskiego

Źródło:
PAP

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała, że zidentyfikowała już 1140 rosyjskich zbrodniarzy wojennych działających w obwodzie kijowskim, w tym 20-letniego gwałciciela z rosyjskiej Republiki Tatarstanu.

Pod informacją o oddziale, w którym służył 20-letni zbrodniarz wojenny, SBU zamieściła jego zdjęcia i opis zbrodni, której dopuścił się w obwodzie kijowskim.

Według informacji zebranych przez ukraińskie służby na podstawie zeznań świadków rosyjski żołnierz włamał się do jednego z domów w zajmowanej przez okupacyjne wojsko miejscowości, zamknął w piwnicy całą rodzinę poza jedną dziewczyną, którą następnie zgwałcił razem z innymi żołnierzami.

SBU zaznaczyła, że "Ukraina zrobi wszystko, by postawić przed sądem wszystkich zbrodniarzy wojennych".

Rosyjscy żołnierze oskarżani o zbrodnie wojenne

W piątek rozpoczął się w Kijowie proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne. W pierwszym tygodniu wojny zastrzelił on 62-letniego cywila. Tego samego dnia prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że przed sądem odpowie 41 rosyjskich żołnierzy, których organy ochrony prawa podejrzewają o zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.

Z kolei w czwartek Rada Praw Człowieka ONZ zagłosowała za rezolucją wzywającą do wszczęcia dochodzenia ONZ w sprawie doniesień o rażącym łamaniu praw człowieka na terytoriach okupowanych przez Rosję na Ukrainie.

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: