Bohater Ukrainy i znany przedsiębiorca zginął w wyniku ostrzału Mikołajowa. Nie żyje także jego żona

Autor:
tas//rzw
Źródło:
Ukrinform, Reuters, tvn24.pl, PAP

W wyniku rosyjskiego, niedzielnego ostrzału Mikołajowa zginął Ołeksij Wadaturski, Bohater Ukrainy i właściciel jednej z największych firm eksportującej zboże Nibulon - taką informację podał w mediach społecznościowych szef obwodu mikołajowskiego.

"Mikołajów to miasto bohaterów. Każdego dnia tracimy naszych mieszkańców, naszych żołnierzy. A dziś nasze miasto straciło swojego Bohatera" - przekazał w niedzielnym wpisie na kanale Telegram Witalij Kim. "Bohater Ukrainy, dyrektor generalny firmy Nibulon Ołeksij Opanasowycz Wadaturski i jego żona Raisa Mychajłowna Wadaturska zginęli tragicznie w wyniku nocnego ostrzału" - dodał szef obwodu mikołajowskiego.

Wadaturski miał 74 lata

Kim oświadczył, że Wadaturski zrobił wiele dla obwodu mikołajowskiego i dla Ukrainy. "Nieoceniony jest jego wkład w rozwój przemysłu rolniczego i stoczniowego, a także w rozwój regionu. Tyle zostało zrobione i tak wiele można było zrobić" - dodał urzędnik, składając wyrazy szacunku i głębokiego współczucia.

Ołeksij Wadaturskimat. prasowe

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

"Tej nocy, w wyniku kolejnego rosyjskiego aktu terrorystycznego - ostrzału cywilnych mieszkańców Mikołajowa - zginął Ołeksij Opanasowycz Wadaturski. Bohater Ukrainy, który zasłużył na to miano swoją pracą. Prawdziwy patriota, rolnik, stoczniowiec, właściciel legendarnej firmy Nibulon, biznesmen, który wierzył w swój kraj i nie opuścił go nawet w czasie wojny" - napisał na kanale telegram Dawyd Arachamija, szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu.

Wadaturski miał 74 lata. Urodził się w obwodzie odeskim. Firmę Nibulon założył po rozpadzie Związku Radzieckiego, w 1991 roku. Powstała ona jako joint venture Wadaturskiego, węgierskiej firmy Kombiseed i brytyjskiej Meridian Commodities (nazwa Nibulonu pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw miast Mikołajów, Budapeszt i Londyn).

Według portalu agravery.com w latach 2016-2017 przedsiębiorstwo zajęło pierwsze miejsce na liście ukraińskich firm eksportujących pszenicę.

W 2021 roku Forbes szacował majątek Wadaturskiego na 430 mln dol. Wówczas przedsiębiorca zajął 24. miejsce na liście najbogatszych ludzi w Ukrainie.

Reporter TVN24 o ostrzale Mikołajowa
Reporter TVN24 o ostrzale Mikołajowa TVN24

Mikołajów celem Rosjan

Mikołajów jest miastem portowym i ważnym punktem strategicznym na południu Ukrainy, położonym nad rzeką Boh, niedaleko ujścia do Morza Czarnego. Od początku inwazji zbrojnej miasto jest intensywnie ostrzeliwane przez Rosjan. W nocy z soboty na niedzielę Mikołajów został zaatakowany dwukrotnie – o godz. 1 i 5 (o północy i o godz. 4 czasu polskiego). Ukraińskie media informowały wcześniej, że w wyniku tych ostrzałów zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Witalij Kim przekazał, że zostały uszkodzone obiekty infrastruktury cywilnej, w tym hotel, kompleks sportowy i dwie szkoły.

Google Maps

Autor:tas//rzw

Źródło: Ukrinform, Reuters, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości