Szef ukraińskiego wywiadu: po przegranej wojnie Rosja będzie chciała rewanżu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosja będzie chciała rewanżu po przegranej wojnie z Ukrainą - stwierdził w rozmowie z ukraińską telewizją szef wywiadu wojskowego tego kraju Kyryło Budanow. Jego zdaniem "nowa agresja może nastąpić po co najmniej 10 latach".

Generał Kyryło Budanow tłumaczył, że po wygranej wojnie pojawią się "nowe wyzwania i zagrożenia" dla Ukrainy. Jego zdaniem Rosja bądź część tego kraju nadal będzie sąsiadować z Ukrainą i całkowite odgrodzenie się od Rosji jest niemożliwe.

Szef ukraińskiego wywiadu ocenił, że jak zdarzało się wcześniej w historii, w Rosji po pewnym czasie pojawią się nastroje rewanżystowskie.

- Na pewno mamy 10 lat. Jeśli uda się po zwycięstwie Ukrainy wpływać w jakiś sposób na terytoria, które zostaną stworzone, to możliwe, że (tego czasu) będziemy mieli dużo więcej. Ale będzie to co najmniej 10 lat - prognozował.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Budanow ostrzegł, że Rosja będzie potrzebować około dekady na odbudowę potencjału militarnego. - 10 lat to zwykły termin potrzebny do przemyślenia wszystkiego na nowo i rozpoczęcia przygotowań do odegrania się - mówił.

Pytany o możliwość "przeniesienia wojny" na terytorium Rosji, generał zastrzegł, że Ukraina "nie działa takimi metodami jak Rosja". Dodał, że "wojna powinna być przeniesiona na inne terytorium, jakim - co jest jasne - jest Federacja Rosyjska, na inne ich terytoria, gdzie rozciągają się jej wpływy, tak aby ich rozciągnąć i uwiązać". Ocenił, że im szersze będą różnego rodzaju operacje przeciwko Rosji, tym lepiej.

Kontynuowanie kontrofensywy

Siły ukraińskie kontynuowały w ciągu ostatniej doby kontrofensywę w obwodzie donieckim i na zachodzie obwodu zaporoskiego - przekazał Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie ukraińskim. Amerykański think tank poinformował, że według doniesień siły ukraińskie posunęły się w obu sektorach frontu.

Jak podaje ISW, powołując się na ukraiński sztab generalny, Ukraińcy osiągnęli sukcesy w walkach z Rosjanami w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim i w pobliżu Melitopola w obwodzie zaporoskim i posunęły się na tych odcinkach.

Zobacz również: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Zdolności ukraińskiej armii

Ukraiński generał Sierhij Baranow powiedział, że dostarczone przez kraje NATO systemy artylerii, które mają zasięg od 30 do 40 kilometrów, pozwalają Ukraińcom niszczyć siły rosyjskie, co zmusza Rosjan, by odsuwali swoje systemy artylerii dalej od linii frontu.

Baranow stwierdził, że ukraińska armia osiągnęła taki sam poziom zdolności przeciwartyleryjskich jak siły rosyjskie.

Autorka/Autor: ads, tas / prpb

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: