Moment ataku na rosyjski samolot na lotnisku w Pskowie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Rosyjski Ił-76 zaatakowany przez drona. Nagranie
Rosyjski Ił-76 zaatakowany przez drona. Nagranie Ukraińska Prawda/Twitter
wideo 2/23
Rosyjski Ił-76 zaatakowany przez drona. Nagranie Ukraińska Prawda/Twitter

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 555 dni. Portal Ukraińska Prawda poinformował, że otrzymał wideo, na którym zarejestrowano moment ataku drona na wojskowy samolot transportowy Ił-76 na lotnisku w Pskowie. Nagranie ukazuje też moment eksplozji. Ukraińska Prawda nie podała źródła pochodzenia wideo, najprawdopodobniej zostało ono przekazane dziennikarzom przez ukraiński wywiad wojskowy. Atak dronów na lotnisko w Pskowie został przeprowadzony 30 sierpnia. W wyniku ataku - według służb w Kijowie - zostały zniszczone dwa samoloty Ił-76 i również dwa - poważnie uszkodzone. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:44

    Rosja twierdzi, że w nocy z piątku na sobotę zniszczone zostały na Morzu Czarnym trzy ukraińskie morskie drony, które miały uderzyć w most na Krym - podała agencja AFP, cytując opublikowany na Telegramie komunikat rosyjskiego resortu obrony.

    Nie było natychmiastowego komentarza ze strony ukraińskich władz, które zazwyczaj niewiele lub nic nie mówią na temat ataków na rosyjskie cele, ale twierdzą, że zniszczenie rosyjskiej infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla wysiłków wojennych Ukrainy.

  • 3:17

    Szef głównego wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow poinformował, ż rosyjskie wojsko rozmieściło elementy nowoutworzonej "armii rezerwowej", aby umożliwić jednostkom frontowym w Ługańsku przesunięcie w celu obrony przed ukraińską kontrofensywą na południu Ukrainy.

  • 2:33

    Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że jego siły zniszczyły bezzałogową ukraińską łódź, której użyto do próby ataku na most łączący Półwysep Krymski z Rosją – poinformowała agencja Reutera.

  • 0:52

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 23:41

  • 22:10

    Dmitrij Muratow, redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej "Nowej Gaziety" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, został wpisany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji na listę "agentów zagranicznych".

    Noblistę oskarżono o "utworzenie i rozpowszechnianie wśród nieograniczonej liczby osób materiałów, stworzonych przez 'agentów zagranicznych'' oraz "wykorzystywanie platform zagranicznych do szerzenia opinii, mających na celu kształtowanie negatywnego stosunku do polityki zagranicznej i wewnętrznej Federacji Rosyjskiej".

    Kierowana przez Muratowa "Nowaja Gazieta" była jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji. Po inwazji Rosji na Ukrainę władze wymusiły zawieszenie wydawania papierowej edycji gazety, a w lutym 2023 roku tytuł ostatecznie stracił licencję w Rosji. Grupa dziennikarzy na emigracji kontynuuje wydawanie internetowego pisma Nowaja Gazieta Jewropa.

  • 21:59

    Portal Ukraińska Prawda poinformował, że otrzymał wideo, na którym zarejestrowano moment ataku drona na wojskowy samolot transportowy Ił-76 na lotnisku w Pskowie. Nagranie ukazuje też moment eksplozji.

    Ukraińska Prawda nie podała źródła pochodzenia wideo, najprawdopodobniej zostało ono przekazane dziennikarzom przez ukraiński wywiad wojskowy. Atak dronów na lotnisko w Pskowie został przeprowadzony 30 sierpnia. W wyniku ataku - według służb w Kijowie - zostały zniszczone dwa samoloty Ił-76 i również dwa - poważnie uszkodzone.

  • 21:24

    Jest niemal pewne, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście weźmie udział we wrześniowej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, a także w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconym rosyjskiej inwazji na jego kraj - przekazał Ferit Hoxha, stały przedstawiciel Albanii przy ONZ.

    Albania sprawuje we wrześniu przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa.

    - Nie zależy to ode mnie, ale mogę już niemalże potwierdzić, że prezydent Zełenski przyjedzie do Nowego Jorku. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym mieście i w (siedzibie) ONZ. Pierwszy raz weźmie też udział w (spotkaniu) Rady Bezpieczeństwa - oznajmił Hoxha.

  • 20:59

    Jest to historia, która mrozi krew w żyłach. Jeden z ukraińskich żołnierzy przedostał się do okupowanego przez Rosjan Robotynego w obwodzie zaporoskim już 22 lipca, na ponad miesiąc przed wyzwoleniem tej miejscowości, a następnie przetrwał tam otoczony przez siły wroga - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

    Wojskowy o pseudonimie "Maestro" potrafił zadać duże straty rosyjskim okupantom, mieszkającym w każdym z domów opuszczonych przez lokalnych cywilów. Żołnierz codziennie walczył o życie - podał sztab.

  • 20:20

    Przed inwazją zbrojną Rosji na Ukrainę w bibliotekach okupowanego Mariupola znajdowało się ponad 360 tysięcy książek. W czasie agresji 50 procent z nich spłonęło podczas ostrzałów lub zostało zniszczonych, ponieważ ich treść została uznana za "ekstremistyczną" - poinformowali proukraińscy radni tego miasta.

  • 20:05

    Rosyjskie wojsko zaatakowało z użyciem artylerii miasto Seredyna-Buda w obwodzie sumskim, graniczącym z Rosją - poinformowała ukraińska prokuratura.

    W wyniku ostrzału zostało rannych czterech cywilów.

    Co najmniej 16 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych.

  • 19:37

    Siły obronne Ukrainy w ciągu doby odparły ataki rosyjskich wojsk na pięciu odcinkach - przekazał w sprawozdaniu sztab generalny w Kijowie.

    "W ciągu dnia doszło do 31 starć bojowych" - dodał sztab.

  • 19:14

    Zatrzymany na Cyprze 33-letni mężczyzna z rosyjskim i niemieckim obywatelstwem, jest oskarżony o nielegalne dostarczanie amerykańskiej elektroniki dla rosyjskiego wojska – poinformowało radio Głos Ameryki, powołując się na departament sprawiedliwości USA.

    Mężczyzna przedstawiony w komunikacie resortu jako Arthur Petrov został zatrzymany 26 sierpnia na Cyprze na wniosek amerykańskich władz. Miał przemycać do Rosji części podobne do tych, jakie znajdowano w Ukrainie w rosyjskich pociskach, dronach, sprzęcie do walki elektronicznej czy wojskowych urządzeniach łącznościowych.

    Petrovowi, który mieszkał w Rosji i na Cyprze, postawiono 11 zarzutów, w tym łamania amerykańskich ograniczeń eksportowych, nałożonych na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę, a także przemytu, oszustw telekomunikacyjnych i prania pieniędzy. Za każde z tych przestępstw grozi maksymalnie od pięciu do 20 lat więzienia.

  • 19:01

    - Na tym etapie działania wojenne stopniowo przenoszą się na terytorium Rosji - oznajmił doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak, cytowany przez brytyjską telewizję Sky News.

    Jak stwierdził, "liczba ataków dronów tylko wzrośnie".

    Podolak wykluczył również możliwość pokojowych negocjacji z Rosją, gdyż oznaczałoby to dla Ukrainy "kapitulację".

  • 18:27

    MSZ Danii wezwało ambasadora Rosji w Kopenhadze do zredukowania personelu w swojej placówce do pięciu dyplomatów oraz 20 pracowników administracyjnych. Jest to poziom, jaki obowiązuje w ambasadzie Danii w Moskwie. Według telewizji TV 2 wydalonych zostanie 10 rosyjskich dyplomatów.

    Duńskie MSZ wyjaśniło, że decyzja jest konsekwencją niepowodzenia dwustronnych rozmów w sprawie wiz dla pracowników dyplomatycznych. "Rosja próbowała włączyć do tych negocjacji wnioski wizowe dla funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu" - podkreślono.

    Redukcje w rosyjskiej ambasadzie mają zostać przeprowadzone do 29 września.

    Wcześniej w piątek duńska gazeta "Information" ujawniła, że w rosyjskiej ambasadzie jako dyplomata jest zatrudniony żołnierz sił specjalnych i agent rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU 43-letni Władimir Griekow.

  • 17:33

    Państwa zrzeszone w sojuszu wywiadowczym Pięciorga Oczu, czyli USA, Kanada, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia ostrzegły Ukrainę, że rosyjskie służby specjalne próbują wykradać wrażliwe dane z tabletów ukraińskich żołnierzy walczących na froncie - podała amerykańska stacja telewizyjna CNN.

    Podobne wnioski znalazły się także w raporcie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), w którym poinformowano, że hakerzy z Rosji starają się uzyskać dostęp do tabletów z systemem operacyjnym Android, wykorzystywanych przez ukraińskich wojskowych.

    Żołnierze używają tych urządzeń do "planowania i realizowania misji bojowych", przesyłając na bieżąco dane do systemu satelitarnego Starlink, umożliwiającego łączność na froncie. Główny cel wroga to właśnie przechwycenie informacji przekazywanych z tabletów do Starlinków - czytamy na portalu CNN.

  • 16:43

    Program zajęć w nowym roku szkolnym we Lwowie będzie obejmował kurs obsługi dronów. Jest to pilotażowy projekt, który - jeśli uzyska pozytywną ocenę - zostanie wprowadzony również w innych placówkach edukacyjnych w Ukrainie - poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy.

    "To nasza nowa rzeczywistość. Nauka obsługi bezzałogowców jest częścią zajęć w ramach przedmiotu "obrona Ukrainy", który będzie realizowany w naszych szkołach. (...) Wierzę, że dzisiejsza młodzież szkolna nie będzie już zmuszona do walki ze złymi duchami. Ale jak pokazuje doświadczenie, lepiej być przygotowanym" - napisał Sadowy na Facebooku.

  • 16:08

    Ukraińscy żołnierzy bez jednego wystrzału schwytali 19 rosyjskich okupantów na kierunku ługańskim - poinformowały na kanale Telegram Siły Operacji Specjalnych Ukrainy. Podały, że najpierw do niewoli trafiło dwóch Rosjan.

    "W trakcie wstępnego przesłuchania wyznali, kim są i jakie zadania pełnili na pozycjach. Informacje te umożliwiły siłom obronnym ujęcie kolejnych żołnierzy wroga" - przekazano w komunikacie.

  • 15:37

    Prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił, że 1 września w Ukrainie rozpoczęło pracę prawie 13 tysięcy szkół, w których będzie się uczyć ponad 3,7 miliona uczniów.

    - Prawie milion ukraińskich dzieci nadal będzie się uczyć w formie online - przekazał Zełenski.

  • 15:03

    Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow poinformował w piątek, że w Lubiercach pod Moskwą doszło do pożaru w zakładach produkujących elementy elektroniczne do pocisków rakietowych. Pożar wybuchł w wyniku ataku dronów - dodał Jusow.

    "W Lubiercach doszło do pożaru w zakładach elektronicznych w Tomilinie. Rosjanie produkują tam elektronikę do rakiet" - powiedział Jusow cytowany przez portal RBK Ukraina.

    Przedstawiciel wywiadu nie zaprzeczył związkowi służb ukraińskich z tym incydentem. Zapewnił jedynie, że nie jest prawdą - jak ogłosiły władze Moskwy - iż obrona przeciwlotnicza strąciła dron w Lubiercach. Jusow nie wyjaśnił, ile samolotów bezzałogowych dokonało ataku.

    Prócz władz Moskwy również władze obwodów kurskiego i biełgorodzkiego utrzymują, iż w ich regionach doszło w piątek do ataków z użyciem dronów. Agencja Reutera podała, powołując się na wypowiedzi władz obwodu kurskiego, że w ataku drona ucierpiał budynek administracyjny i dom mieszkalny w Kurczatowie, mieście w pobliżu Kurskiej Elektrowni Atomowej.

  • 14:43

    W wyniku piątkowego ostrzału osiedla w Chersoniu przez siły rosyjskie zginął 34-letni mężczyzna. Z kolei w ataku rakietowym w obwodzie winnickim, do którego doszło w nocy, ranne zostały trzy osoby - poinformowały lokalne władze, cytowane przez agencję Reutera.

    Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że druga rakieta wystrzelona w nocy przez Rosję została zestrzelona nad obwodem kirowohradzkim - poinformował miejscowy gubernator na Telegramie.

  • 13:31

    Dwa kolejne statki towarowe opuściły port w pobliżu Odessy - poinformował w piątek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. To już trzeci i czwarty statek, który płynie tranzytem z głębokowodnych portów ukraińskich przez Morze Czarne od momentu, gdy Rosja wycofała się z umowy o swobodnym przepływie statków zbożowych - donosi Reuters.

    Kubrakow powiedział, że masowce Anna-Theresa i Ocean Courtesy opuściły port Pivdennyi w mieście Jużne koło Odessy korzystając z tymczasowej trasy przeznaczonej dla statków cywilnych.

    Jak przypomina agencja Reutera, Rosja blokuje ukraińskie porty od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Moskwa zagroziła traktowaniem wszystkich statków jako potencjalnych celów militarnych po wycofaniu się z międzynarodowej, popieranej przez ONZ, umowy zbożowej, gwarantującej bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne.

  • 12:01

    Rosja będzie chciała rewanżu po przegranej wojnie z Ukrainą, ale taka nowa agresja może nastąpić po co najmniej 10 latach - ocenił w piątek w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji szef wywiadu wojskowego (HUR) Ukrainy, generał Kyryło Budanow.

    Budanow ostrzegł, że Rosja będzie potrzebować około dekady na odbudowę potencjału militarnego. - Dziesięć lat to zwykły termin potrzebny do przemyślenia wszystkiego na nowo i rozpoczęcia przygotowań do odegrania się - mówił.

  • 11:14

    Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow powiedział, że atak dronów na lotnisko w rosyjskim Pskowie 30 sierpnia został przeprowadzony z terytorium Rosji. Ocenił, że dwa samoloty Ił-76 zostały zniszczone w ataku i również dwa - poważnie uszkodzone.

  • 10:40

    Rosja stosuje coraz szerzej zakrojone środki dla zabezpieczenia mostu Krymskiego, który jest kluczowy zarówno dla logistyki, jak i symboliki rosyjskiej okupacji ukraińskich terytoriów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, Cieśnina Kerczeńska pozostaje wąskim gardłem wojskowego wsparcia logistycznego dla sił rosyjskich na okupowanych obszarach obwodów chersońskiego i zaporoskiego, a w jej przekraczaniu Rosja jest w dużym stopniu zależna od mostu Krymskiego i promów.

    Poinformowano, że Rosja stosuje szereg pasywnych środków obronnych, takich jak generatory dymu i bariery podwodne, równolegle z aktywnymi środkami obronnymi, jak systemy obrony powietrznej, w celu wzmocnienia możliwości utrzymania przepraw wodnych i zminimalizowania szkód spowodowanych przyszłymi atakami.

  • 9:33

    Na Ukrainie nie może być "trwałego pokoju", dopóki nie odzyskamy kontroli nad Krymem, Donbasem i innymi terytoriami okupowanymi przez Rosję - podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski, który przebywa we Włoszech.

  • 9:22

    Ukraiński sztab przekazał dane o stratach Rosjan w Ukrainie. Według tych statystyk najeźdźcy stracili w ciągu ostatniej doby 470 żołnierzy i między innymi 23 czołgi.

  • 8:50

    Na Białorusi rozpoczęły się w piątek ćwiczenia wojskowe poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym; dowódcom ukraińskim polecono wzmocnienie obrony granicy z Białorusią - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew.

    "Jakiekolwiek działania ze strony wroga, w szczególności gdy prowadzi on manewry na swym terytorium, są dla nas pewnym aspektem wzrostu zagrożenia. Jest oczywiste, że reagujemy. Dowódcy otrzymali wyraźne zadania dotyczące wzmocnienia obrony granicy Ukrainy i wzmożenia czujności na wszystkich pozycjach bojowych" - napisał generał na Telegramie.

    Rozpoczęte w piątek manewry mają przebiegać do 6 września na sześciu białoruskich poligonach w obwodach brzeskim i grodzieńskim, które graniczą z Polską oraz w obwodzie mińskim. Jak podaje agencja Ukrinform, media białoruskie wymieniały liczbę 2,5 tys. wojskowych biorących udział w ćwiczeniach.

  • 8:17

    Siły Zbrojne Ukrainy mają w połowie września otrzymać pierwszych 10 z 31 obiecanych amerykańskich czołgów Abrams; maszyny przechodzą jeszcze w Niemczech ostatnie prace remontowe - podał portal Politico, powołując się na przedstawicieli Pentagonu i inne źródła, proszące o zachowanie anonimowości.

  • 7:31

  • 7:12

    W związku z atakiem drona na Moskwę, stołeczne lotnisko Wnukowo wstrzymało loty. Przed godziną 7 polskiego czasu lotnisko wznowiło pracę.

  • 7:02

    Dwa ukraińskie drony spadły na rosyjskie miasto Kurczatow w obwodzie kurskim - podał szef obwodu Roman Starowoit.

  • 7:01

    Rosyjska obrona potwierzna zestrzeliła drona w okolicach Moskwy - podał mer stolicy Sergiej Sobianin.

  • 6:38

    Tysiące ukraińskich dzieci wracają 1 września do szkoły, gdzie prócz czystych zeszytów i nowych podręczników czekają na nie schrony, przygotowane na wypadek ataków rakietowych Rosji. W tym dniu uroczysty dźwięk pierwszego dzwonka może zagłuszyć przerażające wycie syreny alarmowej.


    - Będzie apel na boisku szkolnym, choć maksymalnie skrócony. My, nauczyciele, musimy zobaczyć twarze wszystkich naszych dzieci i jest to dziś dla nas bardzo ważne. A dzieci muszą odczuć atmosferę święta bez względu na warunki, w których przyszło nam żyć. Wszyscy adaptujemy się do tej wojny – tłumaczy PAP Łesia Zasławska, dyrektorka szkoły nr 155 w stolicy Ukrainy, Kijowie.

  • 4:55

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały 31 sierpnia kontrofensywę w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim i zachodnim obwodzie zaporoskim. Według doniesień siły ukraińskie posunęły się w obu sektorach frontu.

  • 4:17

    Pomimo trwającej na Ukrainie wojny do położonego w środkowej części Ukrainy Humania przybędzie z okazji Rosz ha-Szana - żydowskiego nowego roku - 30 tys. pielgrzymów z Izraela - poinformowała mer miasta Iryna Płetniowa, cytowana przez portal jewishnews.com.ua.

  • 3:48

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:40

    Zachód nadal wysyła do Rosji estońskimi szlakami swój ciężki sprzęt - informuje w czwartek dziennik "Postimees", zamieszczając na swoim portalu zdjęcia pełnych wagonów towarowych czekających na przejściu granicznym na wjazd do Rosji.

    "W czasie, gdy Kaja Kallas jako premier musi odpowiadać zarówno społeczeństwu, jak i politykom na temat działalności firmy męża w Rosji, przedstawiciele żadnej z estońskich partii politycznej nie zabierali głosu w tej sprawie" - zauważa dziennik.

    "Postimees" podaje, że na przejściu granicznym Koidula w południowo-wschodniej Estonii w czwartek na wjazd do Rosji oczekiwała "dwustumetrowa kolejka wagonów załadowanych szeregiem maszyn potrzebnych w przemyśle i rolnictwie".

    Dziennik wylicza wiezione do Rosji towary: ciągniki firmy włoskiej, wózek widłowy firmy francuskiej, szwedzkie ciężarówki. Na zamieszczonych przez "Postimees" zdjęciach widać też m.in. cysterny.

  • 3:20

  • 3:00

    Migranci zarobkowi z krajów Azji Centralnej, którzy od lat mieszkają w Rosji i posiadają obywatelstwo tego państwa, są siłą przywożeni do Ukrainy, a następnie przetrzymywani tam pod strażą i zmuszani do walki w rosyjskiej armii - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

  • 1:44

  • 1:07

    Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner", najbliższy współpracownik Jewgienija Prigożyna - zginęli razem w katastrofie lotniczej - został pochowany z honorami wojskowymi w panteonie narodowym pod Moskwą.

  • 0:48

    Kilka dni temu na Białoruś przewieziono z Rosji pierwsze głowice jądrowe - poinformował szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow. Dodał on, że władze w Mińsku nie są w stanie ich użyć - strona białoruska nie jest technicznie przygotowana do przeprowadzenia takiego ataku.

    Zanim głowice trafiły na Białoruś, trwały tam zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia, podczas których imitowano wykorzystanie pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Iskander do ataków z użyciem głowic nuklearnych. Rosyjski 12. główny zarząd ministerstwa obrony, czyli struktura odpowiedzialna za te zagadnienia, przedstawił ocenę, że białoruska armia wykazała się zupełnym brakiem kompetencji - powiadomił Budanow na antenie ukraińskiej telewizji.

    Jak podkreślił, na tej podstawie można ocenić, że dyslokacja rosyjskiej broni atomowej na Białorusi jest wyłącznie instrumentem odstraszania i wywierania presji na kraje Zachodu, ponieważ ryzyko użycia tych pocisków pozostaje minimalne.

Autorka/Autor:asty, momo, tas

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ukraińska Prawda/Twitter

Tagi:
Raporty: