Ukraiński wywiad wskazuje na "słaby punkt" w rosyjskim systemie nawigacji

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkę
Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkęTVN24
wideo 2/3
TVN24Zełenski: antyeuropejska agresja Rosji jest skazana na porażkę

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) przekazał, że rosyjskie rakiety osiągają cele dzięki współrzędnym, które są określane przez rosyjski system nawigacyjny GLONASS. HUR dodał jednak, że w tym rosyjskim systemie jest "słaby punkt" - zależy on od mikroprocesorów produkowanych przez zagraniczne firmy.

Z powodu zmasowanego ataku rakietowego dokonanego w środę przez Rosję, wymierzonego w infrastrukturę energetyczną i cywilną, większość ukraińskich miast została odcięta od prądu. Rosyjskie rakiety trafiły też w budynki mieszkalne, zabijając 10 osób - zaznaczył HUR.

Do naprowadzania rakiet Rosja używa własnego systemu GLONASS, będącego analogiem systemu GPS. GLONASS powstał w 1982 roku na polecenie ministerstwa obrony ZSRR. Obecnie jest wykorzystywany głównie do naprowadzania pocisków na ukraińskie miasta - podkreślił ukraiński wywiad.

HUR poinformował, że w rosyjskim systemie nawigacyjnym jest "słaby punkt" - GLONASS zależy od mikroprocesorów produkowanych przez zagraniczne firmy. Rosyjskie rakiety i drony mają wyprodukowane na zachodzie mikroprocesory obsługujące system - zwykle są to czipy cywilne, ale Rosjanie używają ich do celów wojskowych. Czipy odbierają i przetwarzają współrzędne z systemu GLONASS, a pociski wykorzystują te informacje do nawigacji w przestrzeni powietrznej oraz do namierzania ukraińskiej infrastruktury cywilnej i energetycznej.

Rosyjscy żołnierzeArkady Budnitsky/Anadolu Agency/Getty Images

Mikroprocesory, które obsługują system używany przez Rosjan

HUR wymienił zagraniczne firmy, które nadal produkują mikroprocesory obsługujące system GLONASS. W USA są to: Linx Technologies, Broadcom, Qualcomm, Telit, Maxim Integrated, Trimble oraz Cavli Wireless. Wśród producentów szwajcarskich: u-blox AG oraz STMicroelectronics. Z Kanady to przedsiębiorstwa Sierra Wireless i NovAtel. Ukraiński wywiad podał też nazwy jednej firmy brytyjskiej - Antenova - i jednej belgijskiej - Septentrio.

Rosja nadal kupuje te mikroprocesory za pośrednictwem podstawionych firm i dystrybutorów. Są one wykorzystywane w dronach Orlan-10 i Shahed-136, wieloprowadnicowych wyrzutniach rakietowych Tornado i Smiercz, pociskach Iskander, Kalibr i Kindżał, a także rakietach manewrujących X-101, X-555, X-38, X-59MK i X-31 - powiadomił HUR.

Bez produkowanych za granicą chipów obsługujących GLONASS Rosjanie będą musieli od podstaw stworzyć własną mikroelektronikę. Kontrola eksportu i kontrola przez producentów w tym przypadku nie zadziała, bo Rosja ciągle wymyśla nowe sposoby na omijanie sankcji i zakup technologii - zaznacza HUR.

"Zagraniczne firmy powinny zdać sobie sprawę z bezpośredniego wpływu swoich produktów na zdolności obronne Rosji, zaprzestać produkcji chipów z obsługą GLONASS i usunąć funkcję obsługi tego systemu nawigacyjnego ze wszystkich swoich urządzeń" - podkreślił ukraiński wywiad.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Arkady Budnitsky/Anadolu Agency/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości