Zełenski w rocznicę zbombardowania teatru w Mariupolu. "Trybunał ukarze tego agresora"

Autor:
tas/tr
Źródło:
PAP
Zniszczony teatr w Mariupolu (nagranie z 28 sierpnia 2022 roku)
Zniszczony teatr w Mariupolu (nagranie z 28 sierpnia 2022 roku)Telegram / Petro Andriuszczenko
wideo 2/23
Telegram / Petro AndriuszczenkoZniszczony teatr w Mariupolu (nagranie z 28 sierpnia 2022 roku)

Rok temu Rosjanie zbombardowali Teatr Dramatyczny w Mariupolu, w którym schroniły się dzieci i kobiety, ukrywający się przed rosyjską agresją. - Nadejdzie dzień, kiedy powstanie trybunał, który przywróci sprawiedliwość naszemu narodowi, ukarze Rosjan tak, jak byli ukarani agresorzy w przeszłości – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nawiązując do tego wydarzenia.

- Nadejdzie dzień i wyzwolimy Mariupol. Całe nasze południe. Cały nasz wschód. Tak samo, jak wyzwalaliśmy inne nasze miasta- oświadczył Zełenski w wieczornym wystąpieniu w czwartek.

- Nadejdzie dzień, w którym powstanie trybunał, który będzie przywracał sprawiedliwość naszemu narodowi. Trybunał, który ukarze tego agresora tak samo jak zostali ukarani agresorzy w przeszłości. Gdy wszyscy winni zbrodni wojennych przeciwko Ukraińcom znajdą się w salach Międzynarodowego Trybunału Karnego i sądów narodowych – dodał prezydent.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Zełenski ponownie przypomniał o dokonanym przed rokiem rosyjskim bombardowaniu Teatru Dramatycznego w oblężonym Mariupolu, w którym ukrywali się cywile. Nazwał to "jedną z najstraszniejszych zbrodni tej wojny", kiedy to zginęli ludzie, w tym kobiety i dzieci, ukrywający się przed rosyjską agresją. Zełenski przypomniał, że przed teatrem był widoczny z powietrza napis "Dzieci" i Rosjanie wiedzieli, kto jest celem ich ataku.

Teatr w Mariupolu zbombardowany. "To był zaplanowany atak, żeby zabić jak najwięcej ludzi"

Nagranie z teatru w Mariupolu przed rosyjskim atakiem
Nagranie z teatru w Mariupolu przed rosyjskim atakiemTVN24

- Cywilny obiekt, celowo zniszczony przez okupantów. Do dzisiaj nie znamy dokładnej liczby zabitych. Setki ludzi. Czy tysiące – powiedział Zełenski, dodając, że winni wszystkich zbrodni zostaną rozliczeni. Władze Ukrainy, jak zapewnił, robią wszystko, by przeprowadzić potrzebne działania prawne i zmobilizować partnerów.

Dokładna liczba ofiar niemożliwa do ustalenia

16 marca 2022 roku rosyjski samolot zrzucił bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Według władz ukraińskich oraz świadków, którym udało się przeżyć, a następnie wydostać z oblężonego i atakowanego przez Rosjan miasta, w budynku tym ukrywali się cywile.

Dokładna liczba ofiar jest obecnie niemożliwa do ustalenia – Mariupol znajduje się pod rosyjską okupacją. Według różnych szacunków i doniesień w bombardowaniu teatru mogło zginąć około 300 osób. Agencja Associated Press na podstawie własnego śledztwa oceniała w maju 2022 roku, że zginęło blisko 600 osób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Pozostałe wiadomości