Zrujnowane domy, opuszczone wioski. Tak wygląda front na obrzeżach Bachmutu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Zniszczenia wokół Bachmutu
Zniszczenia wokół Bachmutu t.me/s/AFUStratCom
wideo 2/21
Zniszczeni wokół Bachmutu t.me/s/AFUStratCom

Czwartek jest 386. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie pokazujące, jak wygląda front na obrzeżach Bachmutu - jednego z najgorętszych miejsc w obwodzie donieckim, gdzie toczą się obecnie ciężkie walki. Nagranie udostępnili żołnierze batalionu szturmowego. Na ujęciach widać zniszczone domy i opuszczone wioski, podtopione okopy i rozmokłe pola. Rosyjskie wojska wciąż szturmują Bachmut, próbując okrążyć miasto, strategicznie ważne dla obrony ukraińskiego Donbasu.  

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:06

    Przesunięcie przez Rosję elementów jej "sił pokojowych" z Górskiego Karabachy na Ukrainę osłabia wpływy Rosji w Armenii – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

  • 2:26

    Instytut Studiów nad Wojną: wydaje się, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) próbuje wniknąć w rosyjską Bazę Przemysłu Obronnego (DIB) w sposób przypominający zaangażowanie KGB w sowiecki establishment wojskowy.

  • 0:39

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:07

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z premierem Łotwy Krisjanisem Karinszem. - Musimy też myśleć o przyszłości Ukrainy. Zgadzamy się, że bardzo ważne jest, aby Ukraina stała się członkiem UE. Ważne jest, aby formalne negocjacje rozpoczęły się jeszcze w tym roku, nawet w trakcie wojny" - powiedział Karinsz kilka godzin wcześniej podczas pobytu w Polsce.

    Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z Krisjanisem Karinszem

  • 22:58

    Ukraina. Wołodymyr Zełenski w rocznicę zbombardowania teatru w Mariupolu. "Nadejdzie dzień, w którym powstanie trybunał"

  • 22:40

    Nadejdzie dzień, kiedy powstanie trybunał, który przywróci sprawiedliwość naszemu narodowi, ukarze Rosjan tak, jak byli ukarani agresorzy w przeszłości – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu w rocznicę zbombardowania przez wojska rosyjskie budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

    16 marca 2022 roku rosyjski samolot zrzucił bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Według władz ukraińskich oraz świadków, którym udało się przeżyć, a następnie wydostać z oblężonego i atakowanego przez Rosjan miasta, w budynku tym ukrywali się cywile.

    Nagranie z teatru w Mariupolu przed rosyjskim atakiem

  • 22:07

    Zniszczony na lotnisku Hostomel pod Kijowem samolot Mrija, uważany za największą jednostkę na świecie, w przededniu rosyjskiej inwazji zbrojnej miał odlecieć na niemieckie lotnisko Lipsk/Halle, gdzie miał przygotowane bezpieczne miejsce - poinformował "Bild".

    W rozmowie z niemieckim dziennikiem ukraińska załoga samolotu powiedziała, że nie otrzymała pozwolenia na start.

    Mrija została zniszczona 27 lutego 2022 roku podczas rosyjskiego ostrzału.

    Mrija zniszczona przez Rosjan

  • 21:56

    Z danych urzędów celnych wynika, że chińskie firmy eksportowały do Rosji przez Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie karabiny, kamizelki kuloodporne i części dronów. Dostawy takie miały miejsce od czerwca do grudnia 2022 roku - informuje brukselski portal Politico.

  • 20:50

    Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie, pokazujące, jak wygląda front na obrzeżach Bachmutu – jednego z najgorętszych miejsc w obwodzie donieckim, gdzie toczą się obecnie ciężkie walki.

    Nagranie udostępnili żołnierze batalionu szturmowego. Na ujęciach widać zniszczone domy i opuszczone wioski, podtopione okopy i rozmokłe pola. Rosyjskie wojska wciąż szturmują Bachmut, próbując okrążyć miasto, strategicznie ważne dla obrony ukraińskiego Donbasu.

  • 19:58

    Sześciu cywilów zostało rannych w wyniku dwukrotnego ostrzelania przez Rosjan z wyrzutni Uragan Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiadomił szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej.

    W wyniku ostrzału zostało uszkodzonych co najmniej 19 budynków, szkoła i przedsiębiorstwo.

    Rosyjskie wojsko ostrzelało Konstantynówkę w obwodzie donieckim

  • 19:32

    Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba poinformował, że w rozmowie telefonicznej ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem poruszył temat integralności terytorialnej oraz podkreślił wagę formuły pokoju przedstawionej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    "Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej z radcą stanu i ministrem spraw zagranicznych Chin Qin Gangiem dyskutowaliśmy o znaczeniu zasady integralności terytorialnej. Podkreśliłem wagę Formuły Pokoju Wołodymyra Zełenskiego dla zakończenia agresji i sprawiedliwego przywrócenia pokoju na Ukrainie" – napisał Kułeba na Twitterze.

  • 19:31

    Zawieszenie broni tylko usankcjonowałoby rosyjski podbój ukraińskich ziem i pozwoliło na przygotowanie kolejnych ataków na Ukrainę - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W ten sposób ocenił chińską propozycje 12-punktowego planu pokojowego w perspektywie możliwej rozmowy prezydentów Chin i Ukrainy.

    Odnosząc się do rozmowy między szefami MSZ obu krajów i potencjalnej rozmowy telefonicznej Xi Jinpinga i Wołodymyra Zełenskiego, Kirby stwierdził, że gdyby do niej doszło byłaby to "dobra rzecz", bo Chiny potrzebują usłyszeć ukraińską perspektywę. Dodał jednak, że ostrożnie podchodziłby do jakichkolwiek propozycji Chin dotyczących rozwiązania konfliktu.

  • 19:04

    W pobliżu Bachmutu siły ukraińskie odparły trzy ataki wroga: dziewięciu rosyjskich okupantów zostało zlikwidowanych, a 17 zostało rannych - poinformowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

    Podała, że walki trwały w strefie przemysłowej.

  • 18:28

    Decyzja Polski w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 nie wpływa na nasze kalkulacje dotyczące samolotów F-16 - poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jego zdaniem dostarczenie amerykańskich myśliwców nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków USA.

    - To są suwerenne decyzje każdego kraju i szanujemy te suwerenne decyzje - powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego.

    Podkreślił przy tym, że Polska odgrywa nadzwyczaj dużą rolę, jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Ukrainy. Zaznaczył jednak, że ogłoszenie przekazania polskich myśliwców "nie zmieni kalkulacji" USA w sprawie wysłania własnych F-16 Ukrainie.

  • 18:21

    Obiecane przez Paryż kołowe pojazdy opancerzone AMX-10 RC, określane również jako lekkie czołgi, dotarły już na Ukrainę, a niektóre z nich są już na linii frontu - poinformował we francuskim parlamencie minister obrony Sebastien Lecornu. Nie podał liczby dostarczonych maszyn.

    Przekazanie przez Francję Ukrainie wozów AMX-10 RC ogłosił na początku stycznia prezydent Emmanuel Macron. Lecornu informował 18 lutego, że dostawy miały się zacząć w kolejnym tygodniu.

    Czas między zapowiedzią a realizacją dostaw był potrzebny na przeszkolenie ukraińskich załóg we francuskich ośrodkach wojskowych, a także sam transport maszyn - podał dziennik "Le Figaro".

    Francuskie czołgi AMX-10 RC

  • 18:03

    Rosja przygotowuje się do wznowienia ofensywy na miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Wcześniej brytyjski wywiad wojskowy przekazał, że rosyjskie próby szturmu na Wuhłedar "prawie na pewno zwolniły, ale rosyjskie władze wojskowe mogą chcieć je kontynuować ze względu na rywalizację z najemniczą Grupą Wagnera".

    Nagranie ze zniszczenia Sołncepioka w pobliżu Wuhłedaru

  • 17:53

    Otrzymaliśmy zmodernizowany wóz opancerzony Oncilla. To wynik współpracy polsko-ukraińskiej – przekazał wywiad wojskowy Ukrainy, dziękując stronie polskiej.

    "Takich maszyn walczy już 30. Dobrze zaprezentowały się na polu walki, ratowały życie" – podano w komunikacie Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy z powołaniem się na przedstawiciela ukraińskiego biura konstrukcyjnego Berył.

    Oncilla, wóz opancerzony z napędem na cztery koła i karabinem maszynowym kal. 12,7, to zmodernizowany w Polsce ukraiński Dozor-B.

  • 17:12

    W okolicach okupowanego Mariupola w obwodzie donieckim doszło do eksplozji w rosyjskim magazynie amunicji w wyniku ukraińskiego ostrzału. Mariupolska rada miejska poinformowała na kanale Telegram, że "zdetonowano wrogi magazyn amunicji" w miejscowości Małojanisol. Informacja pochodzi od mieszkańców, którzy przebywają na okupowanych terenach.

    Z kolei doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że w mieście i okolicach słychać było obronę powietrzną oraz odgłosy, podobne do wystrzałów z wyrzutni Grad. W kierunku miejsca eksplozji wyleciały śmigłowce wojsk rosyjskich.

  • 16:48

    Wśród sojuszników rozmawiamy o możliwości wysłania myśliwców Ukrainie. To jest wielkie życzenie Ukraińców, którzy odpierają rosyjską inwazję na swój kraj - oznajmiła premier Danii Mette Frederiksen.

    Szefowa duńskiego rządu została zapytana podczas konferencji na temat reform społecznych w Kopenhadze, czy Dania pójdzie śladem Polski i zdecyduje się na przekazanie Ukrainie samolotów bojowych.

    Duńskie Królewskie Siły Powietrzne posiadają myśliwce F-16.

  • 16:44

    Rosja popełnia w Ukrainie różnego rodzaju zbrodnie wojenne, takie jak tortury, zabójstwa cywilów, deportacje dzieci - wynika z raportu opublikowanego przez Niezależną Międzynarodową Komisję Śledczą, powołaną przez ONZ.

    Komisja stwierdziła, że siły rosyjskie przeprowadziły "masowe i nieproporcjonalne" ataki i nie podjęły żadnych środków w celu ochrony cywilnej ludności ukraińskiej.

    Raport, oparty na ponad 500 wywiadach, zdjęciach satelitarnych, oględzinach miejsc, w których przetrzymywani i mordowani byli ludzie oraz grobów, został opublikowany w czasie, gdy powszechnie oczekuje się, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze będzie dążył do aresztowania rosyjskich urzędników odpowiedzialnych za przymusowe deportacje dzieci z Ukrainy i atakowanie cywilnej infrastruktury.

    "Rosyjskie władze dopuściły się licznych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka oraz popełnienia wielu zbrodni wojennych" - stwierdza raport.

  • 16:09

    Ukraińska obrona przeciwlotnicza nie jest na razie w stanie unieszkodliwiać kilku rodzajów rosyjskich pocisków, m.in. Iskander-M i przeciwokrętowych Ch-22 - powiedział rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.

    Wojskowy, którego cytuje rosyjska redakcja BBC, poinformował, że obrona przeciwlotnicza może skutecznie bronić się przed kilkoma rodzajami rosyjskich rakiet. Są to: pociski manewrujące na okrętach Kalibr (3M14), pociski R-500 (9M728) wchodzące w skład zestawu Iskander-K, a także kilka rakiet typu Ch wystrzeliwanych z samolotów, czyli pociski: Ch-55, Ch-101 i Ch-555.

    Ukraińcy mogą również zestrzeliwać odpalane z samolotów pociski kierowane Ch-59, jak i pociski przeciwokrętowe Ch-35, które mogą niszczyć cele w odległości do 260 km.

    Natomiast wciąż obrona ukraińska nie jest w stanie zestrzeliwać: Iskanderów-M (9M723), pocisków przeciwokrętowych Oniks (R-800), hiperdźwiękowych Kinżałów (Ch-47) i pocisków Ch-31P, jak również pocisków używanych w systemach rakietowych Smiercz i S-300.

    Ostrzelany budynek w Kramatorsku. Nagranie z drona

  • 15:57

    Wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu Ołena Kondratiuk podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za decyzję o przekazaniu armii ukraińskiej samolotów MiG-29 i wyraziła nadzieję, że śladem Polski pójdą inne państwa.

    "Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29 w pełnym stanie roboczym! Nastąpi to już w najbliższych dniach – oświadczył prezydent Andrzej Duda" – przekazała Kondratiuk, cytowana na profilu Rady Najwyższej na Facebooku.

    "Wierzymy i oczekujemy, że za tym zdecydowanym uczynkiem i przykładem realnego wniosku w obronę ukraińskiego nieba pójdą inne państwa, które dysponują takimi samolotami. Dziękujemy panie prezydencie! Dziękujemy bracia i siostry Polacy!" – oświadczyła zastępczyni przewodniczącego parlamentu Ukrainy.

    Morawiecki o polskich myśliwcach MiG-29 dla Ukrainy

  • 15:13

    Mer Kijowa Witalij Kliczko ostrzegł przed dalszą rosyjską agresją, jeśli Ukraina nie będzie kontynuować walki. - Ta wojna będzie się dalej rozprzestrzeniać, jeśli Ukraina zrezygnuje z oporu wobec Rosji - powiedział Kliczko w wywiadzie dla gazety "Tagesspiegel". Putin chce odbudować "sowieckie imperium - dodał.

    - Moje przesłanie dla Niemiec jest więc takie: duża część Niemiec również należała do Związku Radzieckiego. Putin pracował przez lata jako agent KGB w NRD. Rosja Putina posunie się tak daleko, jak jej na to pozwolimy. Dziś walczymy nie tylko o nasz kraj i nasze rodziny. Bronimy wartości europejskich - powiedział Kliczko w opublikowanym na portalu "Tagesspiegel" wywiadzie.

  • 14:57

    Dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk zaapelował do wysokich rangą wojskowych z państw NATO o stworzenie "koalicji lotniczej" na wzór wcześniejszej "koalicji czołgowej". Dzięki tej inicjatywie moglibyśmy otrzymać nowoczesne samoloty bojowe - powiadomił dziś rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

    Strona ukraińska zgłosiła tę propozycję podczas czwartkowych rozmów dowódców sił powietrznych państw NATO, w których wziął także udział generał Ołeszczuk. Koncepcja "koalicji lotniczej" została przedstawiona pod hasłem: "Zwycięstwo w powietrzu wykuwa się na lądzie", stanowiącym nawiązanie do "koalicji czołgowej" - przekazał Ihnat, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    "Zwróciliśmy się o wsparcie w kwestii dostarczenia nam nowoczesnych samolotów, abyśmy mogli jak najszybciej przejąć kontrolę nad przestrzenią powietrzną nad Ukrainą i pomóc (w ten sposób) naszym wojskom lądowym" - oznajmił rzecznik.

  • 14:27

    Sąd wojskowy w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie Rosji skazał rosyjskiego żołnierza Daniiła Frolkina na 5,5 roku więzienia w zawieszeniu. 21-letni Frolkin w sierpniu zeszłego roku miał przyznać się do zabicia cywila we wsi Andrijiwka w obwodzie kijowskim i być ściganym w związku z tym za "szerzenie dezinformacji" na temat rosyjskiej armii - opisuje dziś niezależny rosyjski portal Meduza.

    Śledczy wnioskowali o 6 lat więzienia.

    Serwis iStories, któremu Frolkin przekazał te informacje, zidentyfikował zamordowanego cywila jako 47-letniego Rusłana Jaremczuka.

    Brytyjski dziennik "The Guardian", opisując sprawę Frolkina, podał, że Feolkin był członkiem owianej złą sławą 64. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, stacjonującej w Kraju Chabarowskim, która została oskarżona o zbrodnie wojenne w Buczy pod Kijowem. Ukraina twierdzi, że zamordowanych zostało tam ponad kilkuset niewinnych cywilów.

    18 kwietnia 2022 roku Władimir Putin nadał tej brygadzie honorowy tytuł, chwaląc "bohaterstwo, waleczność, wytrwałość i odwagę" jej członków.

    Ulica w wyzwolonej z rąk Rosjan Buczy [6 kwietnia 2022]

  • 13:46

    Rosja straciła już na Ukrainie co najmniej 15 swoich najnowocześniejszych czołgów T-90M, które miały być jakoby "niezniszczalne"; dalsza seryjna produkcja tych pojazdów jest niemożliwa z powodu zachodnich sankcji nałożonych na rosyjski przemysł obronny - oznajmił dziś przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Andrij Rudyk.

    Oficer podkreślił, że mowa tylko o udokumentowanych stratach, potwierdzonych na zdjęciach lub nagraniach. Jak dodał, rzeczywista liczba T-90M zniszczonych na Ukrainie może być większa.

    Przed inwazją Rosji na sąsiedni kraj, rozpoczętą w lutym ubiegłego roku, rosyjska armia posiadała około 100 sztuk czołgów T-90M. Obecnie te pojazdy, wprowadzone na wyposażenie sił zbrojnych w 2020 roku, praktycznie nie są już używane na froncie, a ich produkcja została znacznie ograniczona z powodu braku dostępu do zachodnich podzespołów elektronicznych. W efekcie wytwarzane obecnie pojedyncze T-90M to de facto gorsza wersja starych sowieckich T-72B z lat 80. XX wieku - wyjaśnił Rudyk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    "T-90M to szczyt możliwości, który rosyjski przemysł zbrojeniowy był zdolny osiągnąć na bazie technologii z czasów sowieckich. (...) Obecnie Rosja próbuje zastąpić jakość ilością i wyciąga z magazynów stare czołgi T-62 i T-72. (...) Są one łatwym celem dla naszych żołnierzy" - przyznał przedstawiciel sztabu.

    "Rosja poniosła ogromne straty (w jednostkach pancernych), co zmusiło ją do wysłania na front 60-letnich czołgów T-62. Od lata 2022 roku z magazynów wyciągnięto około 800 przestarzałych T-62. Niedawno na Ukrainie rozmieszczono również rosyjskie transportery opancerzone BTR-50 - rzadko spotykane pojazdy, wprowadzone po raz pierwszy na wyposażenie sowieckiej armii w 1954 roku" - poinformował w środę przedstawiciel misji Wielkiej Brytanii przy OBWE Ian Stubbs.

    W ocenie dyplomaty najnowsze rosyjskie czołgi, takie jak T-14 Armata, "z ledwością mogą być wykorzystywane podczas parady, nie wspominając już o wojnie na Ukrainie".

    Zniszczone rosyjskie czołgi T-80 i T-90 w Ukrainie (nagranie z 2 maja)

  • 12:52

    Władze Izraela zatwierdziły licencje eksportowe dotyczące możliwej sprzedaży Ukrainie systemów zagłuszających drony irańskie, wykorzystywane masowo przez armię rosyjską - poinformował portal Axios za anonimowymi izraelskimi i ukraińskimi oficjelami.

  • 12:33

    Tak działają ukraińscy "łowcy dronów". Materiał korespondentki CNN

  • 12:31

    Siły ukraińskie zestrzeliły nad Donbasem komercyjny dron Mugin-5, wyprodukowany w Chinach - podała telewizja CNN. Chińska firma zapewniła wcześniej, że wstrzymała sprzedaż swych wyrobów do Ukrainy i Rosji.

    Amerykańska stacja podała, że szczątki uzbrojonego drona pokazali dziennikarzom żołnierze ukraińscy. Powiedzieli oni, że zestrzelili maszynę w miniony weekend z karabinku automatycznego AK-47, czyli "kałasznikowa". CNN wskazał, że jest to kolejny w trakcie inwazji rosyjskiej przykład użycia cywilnego bezzałogowca, który zmodernizowano i uzbrojono. Jak dodano, jest to oznaką szybkich przemian w sposobach prowadzenia działań zbrojnych.

    Maszyny Mugin-5 można kupić za pośrednictwem wielkich chińskich internetowych platform handlowych, koszt drona wynosi ok. 15 tys. dolarów amerykańskich - podała CNN.

    Firma Mugin potwierdziła, że dron był ich produkcją i wyraziła ubolewanie z powodu incydentu. Jak podała agencja Interfax-Ukraina, firma ta oświadczyła 2 marca, że na początku wojny wstrzymała sprzedaż swych wyrobów do Ukrainy i Rosji.

    Chiński dron Mugin-5 Pro

  • 12:05

    Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział w czwartek dalsze dostawy broni na Ukrainę we współpracy z innymi krajami UE. - Niemcy wraz ze swoimi europejskimi partnerami zadbają o to, by Ukraina otrzymała broń i wyposażenie, by mogła się bronić - oświadczył w Bundestagu.

  • 11:54

    W ciągu ostatniego tygodnia rosyjskie próby szturmu na miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim prawie na pewno zwolniły, ale rosyjskie władze wojskowe mogą chcieć je kontynuować ze względu na rywalizację z najemniczą Grupą Wagnera - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że to spowolnienie ma miejsce po prowadzonych przez poprzednie trzy miesiące niezwykle kosztownych, nieudanych atakach.

    Jak wyjaśniono, jednym z czynników, które przyczyniły się do ciężkich strat Rosji w tym sektorze, było skuteczne stosowanie przez Ukrainę systemów zdalnych min przeciwpancernych (RAAM). RAAM to specjalistyczny pocisk artyleryjski, który rozrzuca miny przeciwpancerne w odległości do 17 km od jednostki strzelającej. Dodano, że w niektórych przypadkach Ukraina wystrzeliła miny nad i za nacierającymi jednostkami rosyjskimi, powodując zamieszanie podczas próby wycofania się rosyjskich pojazdów.

    "Jedynym znaczącym sukcesem taktycznym Rosji był ostatnio sektor Bachmutu, zdominowany przez siły najemnicze z Grupy Wagnera, obecnie będące w publicznym sporze z rosyjskim ministerstwem obrony. Istnieje realna możliwość, że rosyjskie ministerstwo obrony uparcie dąży do sukcesu w Wuhłedarze po części dlatego, że chce, aby jego własny sukces konkurował z osiągnięciami Wagnera" - napisano.

  • 11:47

    ABW zatrzymała podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami. Mariusz Kamiński: przygotowywali akty dywersji

  • 11:43

    Rząd Tajlandii zawarł z Rosją umowę o ekstradycji, co może ułatwić wydawanie Kremlowi rosyjskich obywateli znajdujących się na listach osób poszukiwanych lub ściganych karnie - powiadomił niezależny serwis Meduza.

    Jak przypomniano, w ubiegłym roku do Tajlandii wyjechało wielu Rosjan uciekających przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą.

  • 11:10

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o ujęciu dwóch mieszkanek Kramatorska, które przekazywały Rosjanom informacje o pozycjach sił ukraińskich pod Bachmutem. Jedna z kobiet była sanitariuszką oddziału obrony terytorialnej.

  • 10:58

    Od maja ubiegłego roku w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy zginęło lub zostało rannych 20-30 tys. rosyjskich żołnierzy, szczególnie najemników z Grupy Wagnera. Najeźdźcy posunęli się naprzód około 25 km, co oznacza co najmniej 800 ofiar na każdy kilometr - oznajmił przedstawiciel misji Wielkiej Brytanii przy OBWE Ian Stubbs.

  • 10:50

    Ukraińska armia obserwuje wzmożoną aktywność okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym, co może mieć związek ze strąceniem przez lotnictwo Rosji amerykańskiego drona MQ-9 – wynika z wypowiedzi rzeczniczki sił obrony na południu Ukrainy Natalii Humeniuk.

  • 10:49

    Ponad 100 tysięcy Rosjan przybyło w 2022 roku do Armenii i osiedliło się w tym kraju na pobyt stały - poinformował minister gospodarki Armenii Wagan Kerobjan, cytowany przez niezależny rosyjski portal Meduza.

  • 10:22

    Rosyjska Grupa Wagnera rozpoczęła rekrutację na stronach pornograficznych. Szef najemników Jewgienij Prigożyn miał przyznać, że jest to celowy zabieg i jakoby "bardzo dobry pomysł" - poinformowało Radio Swoboda.

    Reklama wyświetla się na największym na świecie portalu pornograficznym Pornhub. Materiał został celowo opublikowany w taki sposób, by użytkownicy z Rosji nie mogli go przeoczyć. Wagnerowcy informują, że poszukują najemników "ze wszystkich regionów kraju" i zachęcają, by mężczyźni odwiedzający serwis "wstępowali do firmy wojskowej zamiast oglądać pornografię" - oznajmiło Radio Swoboda.

  • 9:20

    Przekazanie przez Polskę samolotów MiG-29 Ukrainie nie sprawi, że ucierpi na tym nasze bezpieczeństwo, ono nawet na tym zyska, bo cały czas będziemy trzymać rosyjski front daleko od naszych granic - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller.

  • 9:09

    Ukraińcy nie przebaczą okupantom żadnego zrujnowanego losu i będą zabiegać, by Rosja poniosła odpowiedzialność - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w rocznicę zbombardowania teatru w Mariupolu.

    "Rok temu Rosja celowo i okrutnie zrzuciła potężną bombę na Teatr Dramatyczny w centrum Mariupola. Obok gmachu znajdował się napis 'Dzieci', którego nie można było nie zauważyć" - napisał Zełenski na serwisie Telegram. Przypomniał, że w gmachu teatru "ukrywały się przed ostrzałami setki ludzi".

    "Krok za krokiem dojdziemy do tego, by zagwarantować pełną odpowiedzialność państwa-terrorysty za to, co uczyniło wobec naszego kraju, naszego narodu" - zapewnił Zełenski.

    Napis "dzieci" przed teatrem w Mariupolu. W budynku ukrywały się setki cywilów

  • 8:58

    386. dzień rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Relacja Ołeha Biłeckiego z Kijowa

  • 8:51

    Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak został zapytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy Polska przekaże myśliwce MIG-29 wspólnie ze Słowacją. Szef MON przyznał, że na ten temat rozmawiał ze swoim słowackim odpowiednikiem. - W szerszej koalicji, tak jak zbudowaliśmy koalicję w sprawie czołgów Leopard, pokazaliśmy wielką skuteczność. Tak jak również spowodowaliśmy, że na Ukrainę trafi system Patriot, to też nasza inicjatywa, poprzez naszą działalność, aktywność. Okazaliśmy się skuteczni - mówił.

    - Zależy nam na tym, aby sąsiadowała z Polską niepodległa Ukraina. Żebyśmy nie sąsiadowali z Ukrainą, która będzie stanowiła część Rosji, tego imperium rosyjskiego, agresywnego wobec swoich sąsiadów, dlatego wspieramy Ukrainę - zadeklarował Błaszczak.

  • 8:45

    Tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy spowolniło; w obwodzie ługańskim operacja ofensywna wojsk rosyjskich mogła już osiągnąć punkt maksymalny - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  • 8:36

    Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywą przeciwko wojskom agresora. Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego "mostu lądowego" na półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim - powiadomił portal Politico.

    Drugi z tych wariantów wydaje się znacznie bardziej prawdopodobny, ponieważ we wschodniej części obwodu chersońskiego, kontrolowanego przez siły rosyjskie, najeźdźcy zbudowali szereg umocnień. Pokonanie tych zasieków przez ukraińskie wojska mogłoby być bardzo trudne, dlatego Kijów skłania się do planu ofensywy w kierunku wschodnim, w Donbasie, a następnie południowym. Nadrzędnym celem tej operacji byłoby przerwanie łączności wroga pomiędzy terytorium Rosji i kontrolowanym przez nią Krymem - oznajmił portal, powołując się na anonimowych amerykańskich oficjeli.

    Jak dodano, Waszyngton odnosi się sceptycznie do decyzji ukraińskich władz, by za wszelką cenę bronić Bachmutu w obwodzie donieckim, atakowanego przez agresora od sierpnia ubiegłego roku. Amerykańskie władze podkreślają, że to Kijów rozstrzyga, jakie cele są dla niego priorytetowe, lecz walki o miasto pozbawione strategicznego znaczenia mogą Ukrainę bardzo wiele kosztować, szczególnie w kontekście planowanej wiosną kontrofensywy. O wątpliwościach Pentagonu świadczy chociażby niedawna wypowiedź sekretarza obrony USA Lloyda Austina, który podkreślał, że "Bachmut ma znaczenie głównie symboliczne" - zauważyło Politico.

  • 8:31

    W środę funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 19 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 10,4 mln osób - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

  • 8:08

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 7:16

    To zdecydowanie jeden z największych skandali wywiadowczych w powojennej historii Niemiec – ocenił portal "Spiegel" niedawne zdemaskowanie Carstena L., pracownika Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), który przekazywał Rosjanom informacje m.in. dotyczące wojny w Ukrainie.

    "Śledztwo nie zostało jeszcze zakończone, nie postawiono żadnych zarzutów, i nadal obowiązuje zasada domniemania niewinności. Ale nie ma już prawie wątpliwości, że Carsten L. działał jako szpieg" – podkreślił "Spiegel".

  • 6:53

    Wojskowe realia nie zawsze są dostosowane do potrzeb kobiet, brakuje m.in. odpowiednich mundurów czy kamizelek kuloodpornych. Staramy się uzupełnić tę lukę i dostarczamy naszym obrończyniom potrzebny sprzęt - powiedziała w w rozmowie z PAP.PL Ksenia Drahaniuk z fundacji Rodaczki. Ukraiński Front.

    W Siłach Zbrojnych Ukrainy służy blisko 60 tys. kobiet, 41 tys. z nich jako żołnierki, ok. 5 tys. jest bezpośrednio zaangażowanych w działania wojenne - informował rząd w Kijowie pod koniec listopada 2022 roku.

  • 5:55

    Ukraina otrzyma od Kanady ok. 8 tys. pocisków kalibru 155 mm i 12 rakiet przeciwlotniczych z zapasów kanadyjskiej armii, które mają wesprzeć siły obrony przeciwlotniczej. Kanada przekaże też ponad 1800 sztuk pocisków ćwiczebnych kalibru 105 mm, dla czołgów Leopard 1 przekazywanych Ukrainie przez Danię, Holandię i Niemcy.

    Z ośmiu przekazywanych Ukrainie kanadyjskich czołgów cztery już są w Polsce i są wykorzystywane w szkoleniu ukraińskich czołgistów. Wcześniej, w niedzielę, szef kanadyjskiej operacji UNIFIER podpułkownik Chris Boileau poinformował, że pierwsza grupa ukraińskich czołgistów, szkolonych na poligonie w zachodniej Polsce w obsłudze czołgów Leopard 2, pojechała już na front. Minister obrony Anita Anand zamieściła w środę na Twitterze zdjęcia z załadunku czołgów do samolotów transportowych.

  • 4:33

    Od początku inwazji wojska rosyjskie przeprowadziły na terytorium Ukrainy prawie 5000 ataków rakietowych i 3500 nalotów, odnotowano też 1100 ataków dronów - poinformował podczas spotkania Forum Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa pierwszy sekretarz Stałego Przedstawicielstwa Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Danyło Kubai.

  • 3:49

    Około 3 tysiące cywilów, w tym 33 dzieci, pozostaje w Bachmucie w obwodzie donieckim na Ukrainie, gdzie od miesięcy toczą się zaciekłe walki - poinformował szef donieckich władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Wyjaśnił, że cywile, którzy pozostają w Bachmucie, kategorycznie odmawiają ewakuacji. W związku z tym, jak podkreślił, przeprowadzana jest obowiązkowa ewakuacja dzieci i przynajmniej jednego z rodziców.

  • 2:51

    Wydaje się, że w porównaniu z poprzednimi tygodniami, ogólne tempo rosyjskich operacji w Ukrainie spadło. Siły rosyjskie nie przeprowadziły żadnych potwierdzonych ataków naziemnych na północny zachód od miejscowości Swatowe i przeprowadziły ograniczone ataki naziemne na linii Swatowe-Kreminna - przekazał Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Siły rosyjskie osiągnęły jedynie minimalne korzyści taktyczne na całej linii frontu obwodu ługańskiego w ciągu ostatniego tygodnia, a siłom ukraińskim prawdopodobnie udało się ostatnio przeprowadzić kontrataki i odzyskać terytorium w tym obwodzie - dodał amerykański think-tank.

  • 2:41

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 2:29

    Grupa Wagnera wyznaczyła 15 milionów dolarów nagrody za głowę ministra obrony Włoch Guido Crosetto - podał włoski dziennik 'Il Foglio". Według gazety informację służb specjalnych na ten temat przekazano szefowi resortu około 10 dni temu.

  • 2:01

    Hiszpańska minister obrony Margarita Robles potwierdziła podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obrony Ukrainy, że oprócz obiecanych sześciu Leopardów 2, Madryt przekaże Ukrainie jeszcze cztery takie czołgi.

    Robles poinformowała również o dostawie na Ukrainę nowej partii transporterów opancerzonych TOA M113 - pojazdów gąsienicowych wyspecjalizowanych w transporcie jednostek bojowych.

  • 1:52

    Rosyjscy żołnierze ostrzelali z artylerii kilka miejscowości w graniczącym z Rosją obwodzie sumskim - poinformowały lokalne władze. Na obwód spadło ponad 160 pocisków. Nie ma doniesień o ofiarach i osobach poszkodowanych.

  • 1:39

    Dziś odbyło się 10. spotkanie grupy w formacie Ramstein, zajmującej się pomocą zbrojeniową dla Ukrainy. To ważne szczególnie teraz, gdy czuje się, że rosyjska agresja zbliża się do momentu, w którym nie będzie mogła być kontynuowana i wyczerpie się - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Na spotkaniu omawiano dostawy amunicji, artylerii, czołgów, uzbrojenia przeciwlotniczego dla naszych żołnierzy. Dziękuję USA, które koordynują działania grupy Ramstein i wszystkim naszym partnerom - mówił ukraiński przywódca w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.

    "Nie ma takiego terrorysty, który byłby w stanie zwiększyć swój potencjał w konfrontacji z wolnym światem. Rosja nie jest tutaj wyjątkiem" - przekonywał Zełenski. Podkreślił, że presja na Rosję, wyrażana poprzez sankcje, kary dla tych, którzy je omijają, nacisk polityczny i prawny musi nieustannie rosnąć.

    Wołodymyr Zełenski

  • 1:28

    Ukraińscy obrońcy zestrzelili rosyjski dron ZALA, który rzekomo nie powinien być widziany przez ukraińskie środki walki radioelektronicznej - poinformowało dowództwo operacyjne Północ. Bezzałogowiec został zestrzelony przez żołnierzy 58. samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej im. hetmana Iwana Wyhowskiego.

    Zestrzelony rosyjski dron ZALA

  • 0:43

    Największe masowe pochówki ukraińskich cywilów podczas rosyjskiej agresji odkryto w obwodach charkowskim i kijowskim - poinformował zastępca szefa ukraińskiej policji Maksym Cuckiridze. W mieście Izium w obwodzie charkowskim z rąk rosyjskich okupantów zginęło 941 osób, z kolei w obwodzie kijowskim znaleziono ciała 1374 osób.

  • 0:28

    Rosyjskie wojsko ostrzelało miasto Marganiec, w wyniku ataku zginęły dwie kobiety - poinformował szef obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak. Urzędnik przekazał, że w wyniku ostrzału zostało rannych pięć osób. "Uszkodzonych zostało siedem wieżowców i cztery domy prywatne" - poinformował na kanale Telegram.

    Zniszczony dom po ostrzale miasta Marganiec

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: t.me/s/AFUStratCom

Tagi:
Raporty: