Prokuratura: Rosjanie zaatakowali Azowstal pociskami zapalającymi z termitem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Nagranie ze starć w zakładach Azowstal (12.05.2022)
Nagranie ze starć w zakładach Azowstal (12.05.2022)YouTube/AZOV media
wideo 2/21
Nagranie ze starć w zakładach Azowstal (12.05.2022)YouTube/AZOV media

Walka Ukraińców z rosyjskimi siłami trwa 81. dobę. Jak poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy, Rosjanie mieli użyć w ataku na zakłady Azowstal w Mariupolu zakazanych przez międzynarodowe prawo humanitarne pocisków zapalających z termitem. Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego podało, że okupanci szykują nowy atak dezinformacyjny na Ukrainę z udziałem dzieci, które zostały przymusowo wywiezione z Mariupola do Doniecka. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:27

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że planuje przemawiać przed parlamentami krajów Afryki i Azji, co - jak podkreślił - ma na celu utrzymanie uwagi świata na Ukrainie i jej walce przeciwko Rosji.

  • 21:37

    W oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych, co, podobnie jak pożary, jest efektem podejmowanych przez okupantów prób napraw w mieście - poinformował w doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  • 21:22

    Ukraina, rosyjska agresja. Ukraińskie myśliwce Su-25 tuż nad ziemią, wypuszczają flary. Nagranie

  • 21:12

    Siły ukraińskie wysadziły most kolejowy na kontrolowanej przez Rosjan trasie z Rubiżnego do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju - poinformował doradca szefa MSW Anton Heraszczenko.

  • 20:52

    Nie ma zgody prezydenta Rosji Władimira Putina na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim - przekazała w niedzielę ukraińska wiceminister obronny Hanna Malar, cytowana przez portal zn.ua.

  • 20:38

    Rannych jest 600-700 żołnierzy, z których 40-50 jest w stanie krytycznie ciężkim – powiedział w niedzielę przebywający w zablokowanym Azowstalu żołnierz pułku Azow w wywiadzie dla telewizji Nastojaszczeje Wriemia.

    - Jedzenia i wody jest na pięć dni, może na tydzień. Jemy tylko raz dziennie, bo oszczędzamy jedzenie. Dzisiaj na obiad była owsianka i trochę marchewki – powiedział Dmytro Kozacki w wywiadzie w niedzielę.

    - Jesteśmy otoczeni, ale w żaden sposób nie damy rady wyrwać się stąd z tym, co mamy. Mamy już nie tak dużo amunicji, ludzi zdolnych do walki. Jest ich dość, by się bronić, ale niewystarczająco dużo, by wyjść – mówił Kozacki.

    Jak dodał, wojskowi wciąż mają nadzieję na rozwiązanie dyplomatyczne i na to, że władze zdołają wynegocjować z "krajem trzecim" ich ewakuację z Mariupola. Takim krajem mogłaby być Turcja, która zadeklarowała pomoc w ewakuacji swoim statkiem przez Morze Czarne.

  • 20:21

    Pod kontrolą sił ukraińskich znajduje się około 10 proc. terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie kraju - napisał w niedzielę na Facebooku szef władz obwodu Serhij Hajdaj.


    Jak poinformował, obecnie Ukraińcy kontrolują okolice miast Rubiżne, Lisiczańsk, Siewierodonieck, miejscowości Hirske oraz terytorium wzdłuż trasy Lisiczańsk-Bachmut do granicy z obwodem donieckim.

  • 20:05

    Prawie wszystkie haubice M777 z USA dotarły już na Ukrainę, a wiele z nich jest już na froncie; to część najnowszego pakietu pomocy dla Sił Zbrojnych Ukrainy w walce przeciwko Rosji - przekazano w niedzielę na oficjalnej stronie na Facebooku amerykańskiej ambasady w Kijowie.

    "Wszystkie 90 haubic wysłanych przez Stany Zjednoczone, poza jedną, jest teraz na Ukrainie" - powiadomiono.

    Ambasada zamieściła także nagranie pokazujące szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi haubic.

  • 19:23

    Rosjanie doznają dużych strat w ludziach i sprzęcie: na niektórych kierunkach ukompletowanie pododdziałów wynosi mniej niż 20 proc. – podaje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w niedzielnym podsumowaniu operacyjnym.

    Rosja kontynuuje działania ofensywne, dążąc do zajęcia całego terytorium obwodów donieckiego, ługańskiego i chersońskiego oraz utrzymania korytarza lądowego na Krym – napisano w niedzielnym komunikacie sztabu opublikowanym na Facebooku.

    Na wschód od Charkowa wojska rosyjskie skupiają się na utrzymaniu pozycji i niedopuszczeniu do przesunięcia się sił ukraińskich w kierunku granicy z Rosją. Na tym odcinku frontu Rosja wykorzystuje oddziały złożone z żołnierzy zmobilizowanych w tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej.

    W Donbasie siły rosyjskie prowadzą ostrzał wzdłuż całej linii kontaktu; uzupełniają zapasy amunicji i paliwa. Główne działania Rosjanie prowadzą w okolicach Łymanu (obwód doniecki), Siewierodoniecka (obwód ługański), Bachmutu, Awidjiwki i miejscowości Kurachowe (obwód doniecki).

    W Mariupolu Rosjanie kontynuują blokadę ukraińskich sił w zakładach Azowstal i atakują ten obiekt.

    W celu uzupełnienia strat na poligonach w rosyjskich obwodach biełgorodzkim, rostowskim i woroneskim trwa przygotowanie do 2,5 tys. rezerwistów.

  • 19:00

    Żołnierze ukraińskiej Gwardii Narodowej dziękują zwycięzcom tegorocznej Eurowizji

  • 19:00

    Dwie osoby zginęły od soboty wieczorem w rosyjskim ostrzale rakietowym Siewierodoniecka na wschodzie Ukrainy, o czym poinformował w niedzielę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  • 19:00

    Niemcy nareszcie zrozumiały, że rosyjski gaz to broń, którą Kreml trzyma przy skroni krajów europejskich - powiedział w niedzielę ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, który w piątek uczestniczył w spotkaniu z szefami dyplomacji krajów G7 w Niemczech.

  • 18:48

    W sobotę 14 maja wojska rosyjskie zastosowały w ataku na ukraińskich żołnierzy na terenie kombinatu Azowstal pociski zapalające z termitem, zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne – poinformowało w niedzielę biuro prokuratora generalnego Ukrainy, informując o wszczęciu dochodzenia.

    "Według informacji open source najeźdźcy zastosowali amunicję zapalającą z pociskami termitowymi, która jest zakazana przez normy międzynarodowego prawa humanitarnego" – powiadomiła prokuratura w komunikacie.

    Jak dodano, temperatura spalania takich pocisków to ok. 3000 stopni Celsjusza. Niszczą one siłę żywą i sprzęt poprzez tworzenie masowych ognisk pożarów.

    Radio Swoboda, ukraińska redakcja Radia Wolna Europa, zwraca uwagę, że nagranie wideo, na którym widać atak na Azowstal przy użyciu dużej liczby płonących pocisków, były w ostatnich dniach opublikowane w mediach społecznościowych zarówno przez źródła rosyjskie, jak i ukraińskie. Nie wiadomo, kiedy nagranie powstało.

  • 18:46

    Ponad 200 osób zebrało się w niedzielę w stolicy Czech, apelując do społeczności międzynarodowej o wsparcie dla ewakuacji żołnierzy z huty Azowstal w Mariupolu na Ukrainie. Jedna z żon obrońców tych zakładów wezwała do dzielenia się informacjami o sytuacji w mieście na portalach społecznościowych.

  • 16:51

    Rozminowywanie Ukrainy zajmie co najmniej kilka lat – mówią saperzy z obwodu czernihowskiego, zniszczonego przez rosyjskie wojska. W ich oddziale pracuje Patron, pies rasy jack russell, który waży tylko cztery kilogramy i dlatego może bezpiecznie biegać po zaminowanym terenie.

  • 16:24

    Ukraina, Mariupol. Małżonki obrońców Azowstalu na wirtualnej konferencji. Mówiły o dramatycznej sytuacji rannych

  • 15:04

    10-letni Ilja z Mariupola przeżył rosyjski ostrzał, chociaż został ranny i groziła mu amputacja nogi. Jego mama, ranna w głowę w czasie tego samego ataku, zmarła w ramionach syna – poinformowali lekarze szpitala dziecięcego Ochmatdyt w Kijowie, w którym przebywa teraz chłopiec.

    "Ranni i bez sił, leżeli objęci na kanapie. Mama przytulała syna, dopóki biło jej serce. Natalia umarła w objęciach syna" – czytamy w historii chłopca z Mariupola, opublikowanej na Facebooku kijowskiego szpitala.

    Mama i syn próbowali ukryć się przed rosyjskim ostrzałem, lecz nie zdążyli. Oboje zostali ranni – kobietę odłamki trafiły w głowę, chłopcu rozerwały nogę. Ranna matka zdołała dociągnąć synka do mieszkania znajomych.

    Chłopca zabrali rosyjscy wojskowi. Najpierw wywieźli go do okupowanego Nowoazowska, potem – do Doniecka, gdzie omal nie zapadła decyzja o amputacji nogi Ilji. Z Doniecka wywiozła go babcia, która w tym celu "przekroczyła granice czterech krajów".

    Do Ochmatdytu chłopiec trafił w dniu swoich urodzin. Wkrótce lekarze mogli powiadomić go, że znów będzie chodzić. "Chłopiec rozpromienia się, gdy odwiedza go dużo ludzi, ale smutek nie znika z jego oczu" – napisali lekarze.

    Jak podano w relacji, w sprowadzeniu chłopca z powrotem na terytorium kontrolowane przez władze Ukrainy pomogli współpracownicy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Zełenski odwiedził chłopca w szpitalu.

  • 14:57

    Ukraina. Eurowizja. Nowy teledysk do piosenki Kalush Orchestra. Nakręcono go w Buczy, Irpieniu, Borodziance i Hostomelu

  • 14:24

    Rodziny obrońców Azowstalu: jesteśmy wdzięczne Kalush Orchestra za ich apel w sprawie Azowstalu, że ryzykowali dyskwalifikację, bo dużo ludzi dowiedziało się o naszej sytuacji

  • 14:22

    Rodziny obrońców Azowstalu: proponowałyśmy, aby pułk Azow przeniósł się do państwa trzeciego

  • 14:19

    Rodziny obrońców Azowstalu: oddanie się w niewolę nie wchodzi w grę

  • 14:19

    Rodziny obrońców Azowstalu: ostrzał jest ciągły, nie wychodzą na powierzchnię, nie widzą słońca

  • 14:15

    Trwa wirtualna konferencja z rodzinami rodzin obrońców Azowstalu.

  • 14:06

    Dajcie nam wszystko, czego potrzebujemy, a my powstrzymamy Rosję i pokonamy ją na Ukrainie, żeby nigdy nie zapukała do waszych drzwi - powiedział zwracając się do Niemców minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w sobotę wieczorem w Bild TV.

    Pytany o działania wojenne Rosjan Kułeba powiedział: "Putin źle ocenił sytuację. Źle ocenił ludzi na Ukrainie i przyjaciół, którzy stoją po naszej stronie na całym świecie. (...) Co mnie zaskoczyło: jak bardzo są bezwzględni, jak wiele okrucieństw popełniają. Nie mogą prowadzić uczciwej wojny i wygrać, więc zabijają, gwałcą i niszczą". (...) - Na Ukrainie nawet nie nazywamy Rosjan zwierzętami, bo zwierzęta zachowują się lepiej niż Rosjanie - dodał.

    Szef ukraińskiego MSZ mówił też w rozmowie z Bild TV: "Chcę usiąść na sali sądowej w Międzynarodowym Trybunale Karnym i chcę zobaczyć Putina na ławie oskarżonych".

  • 13:29

    Cel niedzielnego ataku rakietowego w obwodzie lwowskim znajdował się 15 km od granicy z Polską – poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy w sieciach społecznościowych.

    "Cztery rakiety uderzyły w obiekt wojskowy w jaworowskim rejonie. Został całkowicie zniszczony. Na szczęście, nie było ofiar. Tym razem cel znajdował się 15 km od granicy z Polską, UE i NATO" – napisał Sadowy.

    Ujawniając szczegóły, "o których wiadomo i o których można mówić", dodał, że dwie kolejne rakiety zostały strącone przez siły ukraińskie. "Wybuchy, które było słychać we Lwowie – to właśnie skutek pracy obrony przeciwlotniczej" – oznajmił.

    "Zasięg wystrzelonych rakiet to 1500 km. Teraz wypowiedzi (rosyjskich) propagandystów o konieczności denazyfikacji Polski już nie wydają się krzykami pijanego" – napisał Sadowy.

  • 13:16

    Około 2,5 tys. bojowników czeczeńskich uczestniczyło w rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

    Według danych wywiadu tzw. kadyrowcy zaczęli przedostawać się na terytorium Ukrainy już w pierwszych dniach wojny, a ich głównym zadaniem miało być zastraszenie i ludobójstwo. Przeszukiwali też mieszkania, zajmowali się grabieżami i rozbojem.

    Wyparci przez siły ukraińskie z okolic Kijowa i Czernihowa czeczeńscy najemnicy przemieszczali się w kierunku obwodu ługańskiego i Mariupola w obwodzie donieckim, gdzie kontynuowali grabieże i kręcili filmiki na TikToka – podaje wywiad.

    W komunikacie podano, że mimo pozorów wyszkolenia "nawet poza strefą aktywnych działań bojowych około stu z 2,5 tys. najemników zginęło, a około 300 zostało rannych, a ponad 60 uciekło z Ukrainy, porzucając broń i amunicję".

  • 13:15

    Rosyjscy okupanci usiłują zamknąć pierścień wokół obwodu ługańskiego i otoczyć ukraińskie wojska w okolicach Rubiżnego, Siewierodoniecka i Lisiczańska – oświadczył w niedzielę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

    "Zauważamy koncentrację rosyjskiego sprzętu koło Popasnej. Okupanci nie zrezygnowali z pomysłu odcięcia obwodu ługańskiego poprzez zajęcie drogi Lisiczańsk-Bachmut i tym samym otoczenie naszych wojsk w Rubiżnem, Siewierodoniecku u Lisiczańsku" – napisał Hajdaj.

  • 13:13

    Rozmowa przechwycona przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdza wykorzystywanie przez Rosjan w Ukrainie bomb fosforowych i kasetowych – poinformowała w niedzielę SBU na swojej stronie internetowej.

    - Wszyscy czekają, kiedy Włodek (tj. Putin) to wszystko rozj…e, wyprowadzi stąd wojska (…). A tak, nam pozwolili na wszystko, czego zabraniają międzynarodowe konwencje: kasety, fosfor – wszystko tam zrzucamy – mówi jeden okupant do drugiego w nagraniu zamieszczonym na stronie SBU.

    SBU podała, że od 2014 r. rosyjscy okupanci wielokrotnie używali zabronionych środków rażenia, a od początku tegorocznej agresji robią to na całej linii frontu.

  • 13:12

    Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 27,4 tys. żołnierzy, z czego około 200 w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Minionej doby siły rosyjskie straciły też jeden śmigłowiec, 2 czołgi, 24 pojazdy opancerzone, 4 systemy artylerii, system przeciwlotniczy oraz 5 dronów - wyliczono w komunikacie.

    Według ukraińskiego sztabu łączne rosyjskie straty od 24 lutego do 15 maja wynoszą: 1220 czołgów, 2958 pojazdów opancerzonych, 200 samolotów, 164 helikoptery, 555 systemów artyleryjskich, 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 89 systemów przeciwlotniczych, 2087 pojazdów i cystern, 13 jednostek pływających i 416 dronów.

  • 13:11

    Mieszkańcy Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, którzy wyjechali po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę, zaczynają już wracać do miasta – poinformował w niedzielę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow w ukraińskiej telewizji.

    Zniszczenia w Charkowie

  • 13:11

    Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana zapewnił Ukrainę o stałym wsparciu Zachodu w walce z wojskami rosyjskimi. - Dzięki odwadze armii ukraińskiej i naszej pomocy Ukraina może wygrać tę wojnę - powiedział na marginesie nieformalnych konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie.

    Rosyjska ofensywa na Ukrainie już "traci impet" - powiedział cytowany przez telewizję ARD Geoana.

  • 11:34

    Rosyjscy okupanci szykują nowy atak dezinformacyjny na Ukrainę z udziałem dzieci przymusowo wywiezionych z Mariupola do Doniecka i ich rodziców – podało w niedzielę Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego.

    "Groźbami rozłączenia z dziećmi na zawsze rodzice są zmuszani do występowania w nagraniach, które będą 'świadectwami', że rozłąkę rodziców i dzieci spowodowali żołnierze (ukraińskiego) pułku Azow (który broni ostatniego punktu ukraińskiego oporu w Mariupolu, kombinatu Azowstal) i wojskowi nacjonaliści Ukrainy" – cytuje Centrum słowa doradcy mera Mariupola Petra Andriuszczenki. Według doradcy mera w następnej kolejności planowana jest druga seria nagrań, w których rodzice odzyskają swoje dzieci.

    Według danych ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej z poniedziałku rosyjscy agresorzy przymusowo wywieźli do swego kraju ponad 1,185 mln Ukraińców, w tym ponad 200 tys. dzieci.

  • 11:29

    Rosjanie wystrzeliwali w domy w miejscowości Irpień pod Kijowem pociski z fleszetkami – przypominającymi gwoździe małymi, ostrymi rzutkami, stosowanymi na szeroką skalę w czasie I wojny światowej. "Są wszędzie" – mówią mieszkańcy miasta.

    Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad Irpieniem ponad miesiąc temu, ale mieszkaniec miasta Wołodymyr Kłymaszewski wciąż znajduje fleszetki wbite głęboko w ściany swojego domu. "Nie można ich wyciągnąć rękoma, trzeba użyć kombinerek" – mówi, pokazując CNN mur usłany małymi, ciemnymi rzutkami.

    CNN opisuje fleszetki jako jeden z brutalnych wynalazków I wojny światowej. Używane były wówczas jako broń przeciwpiechotna, zrzucana z samolotów. Później stosowano je też m.in. w czasie wojny w Wietnamie.

  • 10:48

    Cztery rosyjskie rakiety trafiły w niedzielę w obiekt wojskowej infrastruktury w obwodzie lwowskim przy granicy z Polską, całkowicie go niszcząc – poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozyicki w nagraniu na Telegramie.

    Obiekt, który nie został wymieniony z nazwy, znajdował się w rejonie jaworowskim. ”Według wstępnych informacji nie ma ofiar ani rannych. Nikt nie zwracał się o pomoc lekarską” – oznajmił Kozycki.

    🇺🇦 Максим Козицький/Львівська ОВА (ОДА)

    ❗️Офіційно Підрозділи ПвК "Захід" Повітряних Сил ЗС України знищили дві крилаті ракети окупантів над Львівщиною. Запускав їх ворог з акваторії Чорного моря. Ймовірно з підводних човнів. Чотири ракети ворога влучили в один з об’єктів військової інфраструктури Львівщини. Об‘єкт повністю зруйнований. За попередньою інформацією, жертв чи постраждалих немає. По медичну допомогу ніхто не звертався. Максим Козицький - голова Львівської ОДА (ОВА)

  • 10:12

    Dwie rakiety manewrujące, które leciały z akwenu Morza Czarnego w kierunku obwodu lwowskiego, zostały zestrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą – poinformowało w niedzielę dowództwo powietrzne Zachód na Facebooku.

  • 9:14

    Rosjanie po raz pierwszy użyli przeciw obrońcom Mariupola w Azowstalu bomb zapalających lub fosforowych – poinformował w niedzielę doradca mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.

  • 9:13

    Najnowszy raport brytyjskiego wywiadu w sprawie sytuacji na Ukrainie:

    • Rosyjska ofensywa w Donbasie "straciła impet i nabrała znacznego opóźnienia". Przez ostatni miesiąc Rosja osiągnęła jedynie niewielkie zdobycze terytorialne, ale straciła już najprawdopodobniej trzecią część sił lądowych, jakie zaangażowała w wojnę w lutym.
    • Opóźnienie dodatkowo zwiększy się z powodu strat krytycznego wsparcia, takiego jak sprzęt do stawiania mostów czy drony zwiadowcze. Niedobory urządzeń do budowy mostów spowalniały manewry ofensywne przez całą wojnę, a drony, kluczowe dla rozpoznania strategicznego i kierowania ognia artyleryjskiego, są narażone na działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej - przekazał brytyjski resort obrony.
    • Postępy Rosjan spowalnia nie tylko brak wsparcia, ale również niskie morale i zmniejszona skuteczność bojowa. Wielu z tych aspektów nie da się szybko poprawić, więc będą zapewne w dalszym ciągu hamowały operacje rosyjskie na Ukrainie. W obecnych warunkach Rosja raczej nie będzie w stanie gwałtownie przyspieszyć tempa ofensywy przez najbliższe 30 dni – oceniono.


  • 9:11

    Wojskowy obiekt infrastruktury został zaatakowany w obwodzie lwowskim przez siły rosyjskie – poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki na Telegramie.

    Kozycki podał, że do ataku rakietowego doszło około godz. 4.30 (3.30 czasu polskiego). "Na chwilę obecną nie ma informacji o zabitych i rannych. Rozmiary i charakter zniszczeń są ustalane" – napisał Kozycki.

  • 7:30

    Kanada jest gotowa pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża i wysłać statki do europejskich portów – poinformowała w sobotę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly po spotkaniu krajów G7.

  • 7:29

    Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podsumował ostatnią dobę w Ukrainie:

    • Podczas ostatniej doby oddziały rosyjskie atakowały siły ukraińskie na kierunku słowiańskim, ale nie udało im się przedrzeć. Rosjanie uzupełniają zasoby i przegrupowują siły w celu natarcia na Barwinkowe i Słowiańsk.
    • Mimo strat przeciwnik próbuje prowadzić ofensywę w kierunku Łymanu, Siewierodoniecka, Awdijiwki i miasta Kurachowe.
    • Trwa blokada sił ukraińskich w kombinacie Azowstal, który jest nieustannie atakowany przy użyciu lotnictwa i artylerii.
    • W związku ze znaczny stratami poniesionymi przez rosyjską 810. Brygadę Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej rosyjskie dowództwo zdecydowało o uzupełnieniu jej stanu osobowego żołnierzami z innych pododdziałów Floty.
    • Według sztabu utrzymuje się ryzyko ataków rakietowo-bombowych na terytorium Ukrainy z terenu Białorusi. W rejonach przygranicznych nie można wykluczyć prowokacji z udziałem sił zbrojnych Białorusi.
    • Siły rosyjskie ostrzeliwują i przeprowadzają naloty w obwodach czernihowskim i sumskim na północy Ukrainy.
    • Na kierunku donieckim i ługańskim odparto w ciągu ostatniej doby 12 ataków wroga, zniszczono 8 czołgów, 5 systemów artyleryjskich, 9 pojazdów opancerzonych i 5 samochodów przeciwnika.


  • 6:52

    Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 5:29

    Kijowianie nadal liczą wojnę na dni, przyjmują uchodźców, wspierają wojskowych i starają się prowadzić życie na tyle normalne, na ile to możliwe.

    Już od niedzieli godzina policyjna w Kijowie będzie trwała krócej, od godz. 23 do godz. 5. Od poniedziałku przejazd środkami komunikacji miejskiej będzie odpłatny i będą one jeździły dłużej. W mieście otwierają się kolejne muzea, w tym Muzeum Wody. Podwoje dla odwiedzających otworzyło też kijowskie zoo.

    Kijów, Ukraina

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: t.me/andriyshTime

Tagi:
Raporty: