"Uzupełniają zapasy, przegrupowują pododdziały". Ukraiński sztab: Rosjanie szykują się do ataku

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp
Źródło:
tvn24.pl, PAP, BBC, Reuters

Walka Ukraińców z rosyjskimi siłami trwa 80. dobę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego. "Koncentrują wysiłki na przygotowaniu się do działań ofensywnych w stronę miejscowości Siewierodonieck, Sołedar i Bachmut, uzupełniając zapasy i przegrupowując pododdziały" - napisano. Wojska rosyjskie niszczą ostrzałami jedyną trasę ewakuacyjną i humanitarną z obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy – poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:27

  Nad miejscem organizacji Eurowizji zastanawia się minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko. "Odwaga to być Ukraińcem. To nie tracić okazji, by powiedzieć światu prawdę. Jesteśmy dumni!" - napisał na Telegramie i podkreślił: "To jedno z pierwszych zwycięstw, ale największe przed nami".

 • 2:36

  Po zwycięstwie ukraińskiego zespołu Kalush Orchestra w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji w Turynie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, gratulując, napisał, że "zadbamy o to, aby pewnego dnia uczestnicy i goście Eurowizji gościli w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym!". Nasz zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko" - dodał.

 • 1:23

  Zespół Kalush Orchestra, który reprezentował Ukrainę podczas tegorocznej edycji Eurowizji w Turynie, a który okazał się zwycięzcą, po wykonaniu piosenki w trakcie finału apelował: - Prosimy, pomóżcie Ukrainie i Mariupolowi, pomóżcie Azowstalowi - mówił na scenie w turyńskim Pala Olimpico lider zespołu Ołeh Psiuk.

 • 0:10

  Ukraińska obrona powietrzna wyeliminowała od początku wojny na Ukrainie 201 rosyjskich samolotów i w sobotę zniszczyła siedem kolejnych rosyjskich celów powietrznych - poinformował rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat.

  Podkreślił, że "Siły Powietrzne kontynuują wykonywanie zadań w przestrzeni powietrznej Ukrainy, przeprowadzając naloty rakietowe i bombowe na pozycje sił okupacyjnych. Zniszczyły m.in. bazy jednego z plutonów i 10 pojazdów opancerzonych."

 • 23:24

  Premier Ukrainy Denys Schmyhal rozmawiał w sobotę telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o współpracy w sferze obronnej i finansowej - poinformowała agencja Ukrinform.

 • 22:22

  Już od niedzieli godzina policyjna w Kijowie będzie trwała krócej, od godz. 23 do godz. 5. Od poniedziałku przejazd środkami komunikacji miejskiej będzie odpłatny i będą one jeździły dłużej. W mieście otwierają się kolejne muzea, w tym Muzeum Wody. Podwoje dla odwiedzających otworzyło też kijowskie zoo.

  W restauracjach coraz większą popularnością cieszy się akcja "zawieszonej kawy" (lub innego napoju) i "zawieszonej pizzy" (lub innego dania) dla wojskowych - polega to na tym, że oprócz dania lub napoju dla siebie kupuje się drugą porcję na później, do odebrania przez żołnierza, który nie będzie musiał za to zamówienie płacić. Otwiera się coraz więcej urzędów, banków, sklepów, centrów handlowych, kin, bibliotek i teatrów.

  Średni koszt wynajmu mieszkań w Kijowie od początku wojny spadł o 20-50 proc. Zgodnie z informacjami władz miejskich w Kijowie przebywa obecnie 47 tys. uchodźców, głównie z obwodu kijowskiego i donieckiego.

 • 21:52

  Krok po kroku zmuszamy rosyjskich okupantów do opuszczenia ukraińskiej ziemi, zmusimy ich także do opuszczenia ukraińskiego morza - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych.

  Ukraiński przywódca przekazał, że Rosja, blokując czarnomorskie porty, stanowi zagrożenie dla całego świata, a im szybciej Ukrainie zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo, tym szybciej światowy rynek spożywczy wróci do normalnego stanu. Wysiłki zmierzające ku odblokowaniu ukraińskiego eksportu mają na celu niedopuszczenie do światowego głodu - podkreślił Zełenski.

 • 21:14

  "Marynarka wojenna sił wroga pozostawiła na patrolowaniu dwa okręty, a reszta odzyskuje siły i zapasy w bazach Krymu" – poinformowało ukraińekie dowództwo Południe, podkreślając jednak, że nadal utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych lub wrogiego desantu z Morza Czarnego.

  W ocenie dowództwa rosyjskie wojska umacniają się na zajętych pozycjach w obwodach chersońskim i mikołajowskim na południu kraju, a na okupowanych terenach nasila się kryzys humanitarny, gdyż kolaborujące z okupantem władze, złożone z osób niekompetentnych, nie są w stanie rozwiązywać problemów administracyjnych i gospodarczych.

 • 21:12

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą w kraju działalności prorosyjskich partii politycznych – poinformowała w sobotę deputowana partii Sługa Narodu Olha Sowhyria na Telegramie.

 • 21:11

  Rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  "Na kierunku donieckim ugrupowania przeciwnika koncentrują wysiłki na przygotowaniu się do działań ofensywnych w stronę miejscowości Siewierodonieck, Sołedar i Bachmut, uzupełniając zapasy i przegrupowując pododdziały. Na wspomnianym kierunku przemieszczono do dwóch batalionów grup taktycznych" – podał sztab.

  Jak dodał, siły rosyjskie atakują na linii frontu w obwodzie donieckim przy wsparciu artylerii i lotnictwa i odniosły "częściowy sukces" w okolicach Awdijiwki.

 • 18:55

  Wojska rosyjskie niszczą ostrzałami jedyną trasę ewakuacyjną i humanitarną z obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy – poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

  "Raszyści (Rosjanie) nadal atakują bardzo ważną trasę Lisiczańsk-Bachmut – jedyną drogę, którą można ewakuować ludzi i dostarczać pomoc humanitarną. Jeszcze ponad 40 tys. mieszkańców nie zostało ewakuowanych" – napisała Denisowa na Telegramie.

  Według niej sytuacja jest coraz trudniejsza i obwód ługański stopniowo przeobraża się w "drugi Mariupol". Jak podkreśliła, obwód jest pozbawiony wody, prądu i gazu, a także łączności komórkowej.

 • 18:20

  Rosyjscy okupanci siłą wywożą mieszkańców miasta Popasna w obwodzie ługańskim na terytoria Ukrainy okupowane od 2014 roku – poinformował w sobotę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w Telegramie.

  "Okupanci przeszukują ruiny w poszukiwaniu żywych osób i pod lufami karabinów wywożą je na terytoria znajdujące się pod okupacją jeszcze od 2014 roku – do Perwomajska i Kadijewki" – oznajmił Hajdaj. Powiedział, że wywiezione osoby są przetrzymywane wbrew woli, a krewni nie mają z nimi kontaktu.

  Zniszczona na skutek rosyjskich ostrzałów Popasna jest od 8 maja okupowana przez siły rosyjskie. W mieście pozostało ponad 1500 mieszkańców, którzy nie chcieli się ewakuować

 • 18:01

  Zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie ewakuacji drogą morską rannych żołnierzy i cywilów przebywających w zakładach Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim, które są regularnie ostrzeliwane przez siły rosyjskie - przekazał w sobotę w wywiadzie dla Reutersa rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Moskwa nie zgodziła się na wykonanie tureckiego planu.

 • 15:59

  Już 38 ambasad, m.in. Kanady, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Stolicy Apostolskiej, wznowiło pracę w Kijowie – poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych na Facebooku.

  "To jeszcze jeden dowód tego, że nasi partnerzy wierzą w zwycięstwo, w przyszłość i w perspektywy Ukrainy"– napisało ukraiński MSZ.

  W sobotę wznowiła pracę w ukraińskiej stolicy ambasada Rumunii – podał szef MSZ Rumunii Bogdan Aurescu. "Rumunia w pełni popiera swego partnera Ukrainę w jej odważnej walce o wolność!" – napisał na Twitterze

 • 15:56

  Rosyjscy okupanci ranni na Wyspie Węży na Morzu Czarnym są zwożeni do Sewastopola na Krymie, gdzie szpitale są już przepełnione – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

 • 15:43

  Do Kijowa przyjechała w sobotę delegacja Senatu Stanów Zjednoczonych na czele z liderem mniejszości republikańskiej w tej izbie Mitchem McConnellem. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych podziękował im za wsparcie ze strony USA w wojnie z Rosją, w tym za przywództwo w walce o Ukrainę i demokratyczne wartości.

  "Dziękuję wam za przywództwo w walce nie tylko o nasz kraj, ale też o demokratyczne wartości i swobody" - przekazał Zełenski we wpisie na Facebooku. "Wizyta delegacji Senatu Stanów Zjednoczonych, na czele z liderem republikańskiej mniejszości w izbie wyższej Kongresu Mitchem McConnellem, jest potężnym sygnałem ponadpartyjnego poparcia dla Ukrainy ze strony Kongresu USA, jak i narodu amerykańskiego" - skomentował prezydent.

  Візит делегації Сенату США на чолі з лідером республіканської меншості у верхній палаті Конгресу Мітчеллом Макконнеллом – потужний сигнал двопартійної... | By Володимир Зеленський | Facebook

  Візит делегації Сенату США на чолі з лідером республіканської меншості у верхній палаті Конгресу Мітчеллом Макконнеллом – потужний сигнал двопартійної...

 • 15:42

  Rosyjscy okupanci prowadzą mobilizację na Krymie, wzywając na komisję wojskową mężczyzn do 60. roku życia – poinformował w sobotę regionalny kanał Telegramu Krymskij Wietier.

 • 14:09

  Rodziny ukraińskich żołnierzy broniących zakładów metalurgicznych Azowstal zaapelowały, by w zabiegach o ewakuację wojskowych wystąpił jako pośrednik przywódca Chin Xi Jinping. Zdaniem rodzin ukraińscy żołnierze mogliby zostać przewiezieni do Turcji.

 • 14:07

  Ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk podał, że nowym okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, który zastąpi zniszczony krążownik Moskwa, będzie fregata Admirał Makarow. Według dziennikarza taką decyzję podjęło dowództwo Floty Czarnomorskiej.

 • 14:05

  W zablokowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż brakuje wody pitnej, a 150-170 tys. mieszkańców stało się "zakładnikami władz okupacyjnych" – ogłosił w sobotę doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

 • 12:54

  W obwodzie charkowskim siły ukraińskie przeszły do kontrofensywy w kierunku iziumskim (na południowym wschodzie regionu) - poinformował szef obwodu Ołeh Syniehubow. Podkreślił, że w ciągu minionej doby nie było ostrzałów głównego miasta regionu, Charkowa.

  Syniehubow, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina wskazał, że kierunek iziumski jest miejscem najzacieklejszych walk w obwodzie charkowskim. Dodał następnie: "tam nasze siły przeszły do kontrofensywy. Na niektórych kierunkach wróg się cofa".

  Przekazał, że Charków - drugie co do wielkości miasto Ukrainy, od początku wojny będące pod ostrzałami - nie był ostrzeliwany w ciągu ostatniej doby. Wojska rosyjskie ostrzeliwały mniejsze miejscowości. "To świadczy o tym, że nie można tracić czujności" - napisał Syniehunow.

 • 12:36

  Jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla portalu t-online.

  Podkreślił, że "Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium".

 • 12:34

  Powołana przez Rosję administracja w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy dąży do przyłączenia regionu do Rosji poprzez fałszywe referendum, wbrew woli mieszkańców sprzeciwiających się rosyjskiej władzy – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Powołanie prorosyjskich władz w większości ukraińskich regionów poprzez organizację sfałszowanych referendów było prawdopodobnie centralną częścią pierwotnego planu inwazji – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Jednak fakt, że prorosyjskie władze lokalne udało się umieścić jedynie w Chersoniu, podkreśla, że inwazja nie przyczyniła się do postępu w dążeniu do realizacji politycznych celów Rosji – dodano.

 • 12:03

  Podczas nieudanej próby sforsowania rzeki Doniec na wschodzie Ukrainy w ubiegłym tygodniu rosyjskie wojsko mogło stracić prawie całą batalionową grupę taktyczną. Autentyczność zdjęć z pola bitwy potwierdzili w piątek eksperci z amerykańskiego ośrodka analitycznego Atlantic Council.

 • 11:35

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 27,2 tys. żołnierzy, z czego około 300 w ciągu ostatniej doby - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Minionej doby siły rosyjskie straciły też jeden śmigłowiec, 13 czołgów, 34 pojazdy opancerzone, sześć systemów artylerii, dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet oraz sześć dronów - wyliczono w komunikacie.

 • 11:07

  Rosjanie opublikowali w mediach społecznościowych kontakty bliskich obrońców Azowstalu - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Jak ocenił, tym samym Rosjanie atakują nie tylko żołnierzy ukraińskich w Azowstalu, ale i ich rodziny.

 • 10:41

  W sobotę i niedzielę ministrowie spraw zagranicznych państw NATO spotkają się w Berlinie na nieformalnym szczycie. W sobotę wieczorem do ministrów spraw zagranicznych państw NATO dołączą ich odpowiednicy ze Szwecji i Finlandii, Ann Linde i Pekka Haavisto.

 • 9:59

  Rozmawiamy o ewakuacji 60 osób z zakładów metalurgicznych Azowstal. Są to ciężko ranni i medycy - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wcześniej mówiła, że rozmowy dotyczą ewakuacji 38 ciężko rannych.

  "Jest tam kilkaset osób rannych. Ich trzeba ratować w pierwszej kolejności, bo Rosjanie nie zgodzą się na wszystkich od razu" - powiedziała Wereszczuk, cytowana przez portal ukraińskiej telewizji Suspilne.

 • 9:36

  W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy odnotowano 271 przypadków uprowadzeń cywilów przez wojska rosyjskie. Ponad 100 osób jest przetrzymywanych - podała agencja Ukrinform, powołując się na władze regionu.

 • 9:15

  Moskwa podejmie odpowiednie środki ostrożności, jeśli NATO rozmieści siły nuklearne i infrastrukturę bliżej granicy z Rosją - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko, cytowany przez agencję RIA.

 • 8:57

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do środy 11 maja w Niemczech zarejestrowano ponad 700 000 uchodźców z Ukrainy - podała gazeta "Welt am Sonntag", powołując się na dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 • 8:45

  Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przybyło 3,36 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna. W piątek do Polski przybyło 21,2 tys. osób. Więcej osób, 27 tys., wyjechało tego dnia na Ukrainę.

 • 8:29

  Władze Ukrainy są gotowe odesłać ciała poległych rosyjskich żołnierzy do Rosji zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego – podała stacja BBC, cytując szefa wydziału współpracy cywilno-wojskowej Ukrainy Wołodymyra Lamzina.

 • 8:02

  "Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc" - napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Facebooku, komentując wsparcie Polski dla uchodźców z Ukrainy. Wskazała, że ponad 200 tysięcy dzieci ukraińskich uczy się w polskich szkołach.

  "Na Ukrainie mawia się: wybieraj nie dom, a sąsiada. W przypadku krajów jest to niestety niemożliwe, ale jakże poszczęściło się Ukrainie z Polską!" - napisała Zełenska. Ukraińska pierwsza dama opisała w nim rozmowę z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą na temat polskiej pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

 • 8:01

  Obrona przeciwlotnicza Odessy zestrzeliwuje dużo rosyjskich dronów, które pojawiają się szczególnie w godzinach wieczornych. Poza tym jest stosunkowo spokojnie, miasto funkcjonuje normalnie - powiedział PAP honorowy ambasador Odessy w Polsce Borys Tynka.

 • 6:58

  Sztab generalny armii ukraińskiej podał w porannym komunikacie, że podczas walk w obwodzie donieckim wojska rosyjskie stosowały moździerze, artylerię lufową i systemy rakietowe w celu zadania maksymalnych strat siłom ukraińskim.

  Głównym celem Rosjan jest "osiągnięcie całkowitej kontroli" nad ukraińskimi obwodami: donieckim, ługańskim i chersońskim i "zapewnienie trwałości korytarza lądowego" z anektowanym Krymem - ocenia sztab w komunikacie w 80. dniu agresji rosyjskiej.

 • 6:18

  To początek trzeciej fazy rosyjskiej wojny na Ukrainie i związanych z tym długotrwałych walk - powiedział doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw w ukraińskiej telewizji.

  Jak podkreślił, w pierwszej fazie Rosjanie zamierzali ciągu kilku dni przetoczyć się przez Ukrainę, w drugiej - planowali w wielu miejscach okrążyć wojska ukraińskie a następnie je rozbić. - Nie udało im się tego uczynić - powiedział.

  W nowej, "trzeciej fazie" rosyjscy wojskowi chcą utrzymać dotychczasowe zdobycze terytorialne. - To pokazuje, że zmierzają do długiej wojny - stwierdził doradca szefa ukraińskiego MSW. - Najwyraźniej w ten sposób chcą zmusić Zachód do negocjacji a Ukrainę do ustępstw - podkreślił.

 • 4:27

  Pod Kijowem ukraińskie służby złożyły do wagonów chłodni ciała kilkuset rosyjskich żołnierzy. Ukraina jest gotowa zwrócić ciała agresorowi – przekazał szef ukraińskiej współpracy cywilno-wojskowej Wołodymyr Lamzin.

 • 4:27

  - Rosyjska armia i gospodarka są słabe, stoją na glinianych nogach - uważa doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz. Jego zdaniem przedstawiany przez prezydenta Władimira Putina obraz rosyjskich sił zbrojnych jako "niezwyciężonej drugiej co do wielkości armii świata" okazał się zwykłym kłamstwem.

  Realia ostatnich tygodni - jak podkreślił doradaca prezydenta Ukrainy - pokazały rzeczywisty obraz rosyjskiej armii i jej zdolności bojowych. - Groziła rozbiciem NATO, a nie poradziła sobie w dwóch wioskach w obowodzie sumskim - powiedział Ołeksiej Arestowicz.

  Przewiduje, że latem dojdzie do załamania rosyjskiej gospodarki. - Każda próba negocjacji z Zachodem jest skazana na niepowodzienie - podkreślił. - Nie może być zdrowej gospodarki w kraju, w którym cała reszta przegniła - powiedział Arestowicz.

 • 4:27

  - Dzisiaj nikt nie może przewidzieć, jak długo potrwa ta wojna, ale robimy wszystko, aby szybko wyzwolić nasz kraj - zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. - Aby tak się stało, potrzebujemy pomocy naszych partnerów - z Europy, z całego świata - podkreślił.

  Zełenski skrytykował jednocześnie kraje, które blokują sankcje przeciwko Rosji lub pomoc dla Ukrainy, nie wymienił jednak z nazwy żadnego państwa. Prezydent Ukrainy powiedział, że konieczna jest większa presja na Moskwę społeczności międzynarodowej, gdyż Rosja wykorzystuje każdą sposobność do destabilizacji sytuacji nie tylko w Europie, ale także w innych częściach świata.

  Wskazał, że blokowanie przez Rosjan ukraińskich portów i sama wojna mogą spowodować kryzys żywnościowy na świecie, w tym głód w wielu państwach.

 • 4:26

 • 4:24

  Rosja straciła w wojnie z Ukrainą 200 samolotów. Od dziesięcioleci Rosja nie straciła tak wiele samolotów w żadnej wojnie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. - Rosja straciła prawie 27 tysięcy żołnierzy. Wielu z nich to młodzi poborowi. Rosja straciła ponad trzy tysiące czołgów, pojazdów opancerzonych, dużą liczbę zwykłych pojazdów wojskowych, helikopterów, dronów i wszystkie swoje perspektywy jako państwo - podkreślił Zełenski.

 • 4:24

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że negocjacje z Rosją w sprawie ewakuowania ukraińskich żołnierzy z oblężonych przez Rosjan zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu są "bardzo trudne". Nie podała więcej szczegółów.

  "Wynik może nie wszystkim się spodobać, ale naszym zadaniem jest ewakuacja naszych chłopców. Wszystkich. Żywych" – napisała na Telegramie. "Jeśli Bóg pozwoli, uratujemy ich wszystkich" - dodała wicepremier.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp

Źródło: tvn24.pl, PAP, BBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości