Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 342 dni. Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew przekazał w rozmowie z niemieckimi mediami, że Kijów nie zwrócił się jeszcze do Niemiec o przekazanie myśliwców, ale zaznaczył, że takie uzbrojenie jest niezbędne do obrony przed rosyjskimi atakami wymierzonymi w cele w ukraińskich miastach i infrastrukturę. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Z portu North Charleston w Karolinie Południowej w ubiegłym tygodniu wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley - poinformowało dowództwo sił transportowych USA (TRANSCOM). Waszyngton zapowiedział przekazanie łącznie 109 takich pojazdów. Od drugiego tygodnia stycznia w niemieckim Grafenwoehr trwa szkolenie ukraińskich sił z użycia wozów i połączonych operacji wojskowych.

> Bundeswehra poszukuje około 50 rezerwistów do pomocy w szkoleniu ukraińskich żołnierzy, wynika z prośby Dowództwa Operacyjnego skierowanej do Związku Rezerwistów - pisze portal tygodnika "Spiegel".

> Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew przekazał w rozmowie z niemieckimi mediami, że Kijów nie zwrócił się jeszcze do Niemiec o przekazanie myśliwców, ale zaznaczył, że takie uzbrojenie jest niezbędne do obrony przed rosyjskimi atakami wymierzonymi w cele w ukraińskich miastach i infrastrukturę.

Ukraiński Su-27Shutterstock

> Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie przekażą Ukrainie samolotów F-16. Było to pierwsze wyraźna odmowa przez Waszyngton dotycząca wysłania tych samolotów.

> Ukraina planuje w 2023 roku przeznaczyć 550 mln dolarów na drony - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Reutera. Z ukraińskimi producentami podpisano już 16 umów na dostawy - powiedział szef ukraińskiego resortu obrony.

> Premier Danii Mette Frederiksen, która w poniedziałek odwiedziła Mikołajów, na wspólnej konferencji z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oświadczyła, że "jest otwarta" na przekazanie Ukrainie również czołgów Leopard 2.

> Izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział w poniedziałek, że izraelska ambasada w Kijowie powróci do pełnej aktywności w ciągu najbliższych tygodni – poinformowała agencja Reutera.

> Więźniowie, których tysiące dołączyło do Grupy Wagnera, by walczyć w Ukrainie, zaczynają powracać do Rosji. To stawia społeczeństwo przed wyzwaniem reintegracji mężczyzn o kryminalnej przeszłości, mających niejednoznaczny status prawny i słabe perspektywy zatrudnienia - stwierdza w publikacji dziennik "New York Times".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości