Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Pozycje ukraińskich wojsk w Donbasie
Pozycje ukraińskich wojsk w Donbasie
TVN24
TVN24Pozycje ukraińskich wojsk w Donbasie

Piątek jest 387. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Sześć osób cywilnych zostało rannych w wyniku dwukrotnego ostrzelania w czwartek przez Rosjan z wyrzutni Uragan Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - powiadomił szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Wojska rosyjskie kontynuują ataki na wschodzie Ukrainy od obwodu charkowskiego po doniecki. Trwają szturmy Bachmutu, a pod Wuhłedarem przeciwnik przygotowuje się do wznowienia działań ofensywnych – powiadomił sztab generalny.

> Rok temu Rosjanie zbombardowali Teatr Dramatyczny w Mariupolu, w którym schroniły się dzieci i kobiety, ukrywający się przed rosyjską agresją. - Nadejdzie dzień, kiedy powstanie trybunał, który przywróci sprawiedliwość naszemu narodowi, ukarze Rosjan tak, jak byli ukarani agresorzy w przeszłości - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do tego wydarzenia.

> Sześć osób cywilnych zostało rannych w wyniku dwukrotnego ostrzelania w czwartek przez Rosjan z wyrzutni Uragan Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - powiadomił szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Według niego wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej.

Zniszczenia w BachmucieADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS/GALLO IMAGES

> Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba poinformował, że w rozmowie telefonicznej ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem poruszył temat integralności terytorialnej oraz podkreślił wagę formuły pokoju przedstawionej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

> Sąd wojskowy w Chabarowsku skazał rosyjskiego żołnierza Daniiła Frolkina na 5,5 roku więzienia w zawieszeniu za "szerzenie dezinformacji" na temat rosyjskiej armii - poinformowały niezależne rosyjskie media. 21-letni Frolkin w rozmowie z dziennikarzami miał przyznać się do zabicia cywila we wsi Andrijiwka w obwodzie kijowskim. W Ukrainie grozi mu dożywocie.

> Zawieszenie broni na Ukrainie tylko usankcjonowałoby rosyjski podbój ukraińskich ziem i pozwoliło na przygotowanie kolejnych ataków na Ukrainę - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował tak chińską propozycje 12-punktowego planu pokojowego w perspektywie możliwej rozmowy prezydentów Chin i Ukrainy.

> Decyzja Polski o przekazaniu Ukrainie myśliwców MiG-29 jest suwerenna i nie wpływa na kalkulacje Stanów Zjednoczonych dotyczące dostaw samolotów F-16 - poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jego zdaniem dostarczenie amerykańskich myśliwców nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków USA.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS/GALLO IMAGES

Pozostałe wiadomości