Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 479 dni. Najważniejsze walki z rosyjskimi wojskami toczą się już nie pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, lecz na południu, w pobliżu dróg wiodących do okupowanych miast Mariupol i Berdiańsk nad Morzem Azowskim - oznajmiła w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Guardian" ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.
> Ukraiński wywiad poinformował, że siły rosyjskie zaczynają wycofywać ze służby wyspecjalizowane jednostki szturmowe wielkości kompanii i przenoszą swój personel do formacji ochotniczych. Jak wyjaśnia w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną, siły rosyjskie zdecydowały się na ten krok między innymi ze względu na problemy kadrowe. ISW zwraca również uwagę, że ukraińskie kontrnatarcie komplikują rosyjskie systemy walki radioelektronicznej.
> Najważniejsze walki z rosyjskimi wojskami toczą się już nie pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, lecz na południu, w pobliżu dróg wiodących do okupowanych miast Mariupol i Berdiańsk nad Morzem Azowskim - oznajmiła w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Guardian" ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
> Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał w piątek, że w dzielnicy Padół doszło do eksplozji. Wcześniej w większości regionów Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Siły powietrzne Ukrainy poinformowały o rosyjskim ataku rakietami Kalibr wyprowadzonym z Morza Czarnego.
> Wszyscy zgadzamy się, że Ukraina zbliża się stopniowo do NATO i dzieje się tak już od kilku lat. Potwierdzamy: drzwi NATO są otwarte, Ukraina będzie członkiem NATO - oświadczył w piątek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Zapowiedział także kolejne kroki mające wesprzeć Ukrainę militarnie.
> Ambasador Ukrainy w Izraelu potępił Władimira Putina, który obelżywie odniósł się do kwestii żydowskich korzeni ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, twierdząc, że niektórzy Żydzi uważają go za hańbę dla narodu żydowskiego. - Myślę, że jest to wyraźna prowokacja w stylu KGB i kiepska propaganda - powiedział Jewhen Kornijczuk, cytowany przez "Jerusalem Post".
> Cyril Ramaphosa i inni przywódcy afrykańskich państw, którzy przybyli do Ukrainy w ramach "misji pokojowej", odwiedzili podkijowską Buczę. W dniu ich wizyty Rosjanie dokonali kolejnego ataku rakietowego na Kijów i obwód kijowski.
> Ostrzelanie Kijowa w dniu, gdy przybyli tam przywódcy państw afrykańskich, którzy za chwilę mają się udać do Rosji, świadczy o tym, że Putin albo utracił kontrolę nad swoją armią, albo jest niepoczytalny - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po piątkowych rozmowach z delegacją siedmiu państw Afryki.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook