Szefowa Wywiadu Narodowego USA: Rosję czekają braki uzbrojenia, zwłaszcza precyzyjnych rakiet

Źródło:
PAP, GovCon Wire 

Rosja zużywa swoje rezerwy broni w tempie, którego nie jest w stanie utrzymać - oceniła dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Jej zdaniem wojska agresora są narażone na braki uzbrojenia, a zwłaszcza precyzyjnych pocisków rakietowych. Haines zwracała uwagę, że Rosja jest zmuszona zwracać się do takich krajów jak Iran i Korea Północna, by uzupełnić zapasy.

- Rosja przystąpiła do wojny z ogromnymi zapasami amunicji, ale zużywa je w niemożliwym do utrzymania tempie. Dotyczy to szczególnie wysokiej klasy precyzyjnej broni, takiej jak pociski manewrujące, których zwykła używać do ataków na ukraińską sieć elektryczną i inne cele. Krótko mówiąc, szybko zużywają swoje zapasy - powiedziała dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines cytowana przez portal GovCon Wire.

Jej zdaniem problemy z importem, spowodowane zachodnimi sankcjami, zmusiły Rosję do polegania na przemycie i prowizorycznej mikroelektronice, która według Hainesa "prawdopodobnie prowadzi do broni i systemów, które są mniej wydajne".

Haines - którą zacytowała między innymi Associated Press - wskazywała, że międzynarodowe sankcje odsłaniają słabości technologiczne Moskwy, a Rosja jest zmuszona zwracać się do takich krajów jak Iran i Korea Północna, by uzupełnić zapasy broni i ekwipunku. Haines dodała, że rosyjskie siły muszą sprowadzać drony, pociski artyleryjskie i rakietowe.

Reuters: Iran zaopatrzy Rosję

We wtorek Reuters poinformował, powołując się na irańskich i zachodnich dyplomatów, że Iran w ciągu 10 dni dostarczy Rosji kolejne drony i pociski ziemia-ziemia, a umowa w tej sprawie została podpisana w Moskwie 6 października.

Wcześniej, w poniedziałek rano ukraińskie władze przekazały, że Kijów został zaatakowany przez wojska rosyjskie przy użyciu irańskich dronów-kamikadze

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: PAP, GovCon Wire 

Tagi:
Raporty: