ISW: Ukraińcy przerzucają grupy szturmowe na lewy brzeg Dniepru 

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie kontynuowały ataki naziemne na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim i przesunęły się naprzód - przekazał w środowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Think tank powołuje się na doniesienia rosyjskich blogerów wojskowych, którzy utrzymują, że siły ukraińskie przesunęły się w rejonie wsi Krynki (30 km na północny wschód od miasta Chersoń i dwa kilometry od rzeki Dniepr) i okopały się w pobliskim masywie leśnym.

W pobliżu Krynek trwają aktywne walki. Pozycje ukraińskie są atakowane przez rosyjskie lotnictwo i artylerię - relacjonuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

CZYTAJ: "Mamy zaledwie kilka tygodni". "Przyczółek nadziei" na lewym brzegu Dniepru

Przerzut grup szturmowych

ISW cytuje także doniesienia rosyjskich blogerów, którzy podali, że wojska ukraińskie przerzucają nowe grupy szturmowe na lewy brzeg Dniepru. W pobliżu Krynek znajduje się do 400 ukraińskich żołnierzy.

"Ciągłe twierdzenia Rosjan o przybyciu posiłków ukraińskich na wschodni brzeg Dniepru wskazują, że wojska rosyjskie starają się udaremnić wysiłki Ukrainy w zakresie zaopatrzenia i wzmocnienia jej pozycji na tym obszarze" - oceniają amerykańscy eksperci.

Instytut Studiów nad Wojną zwraca uwagę na "oczywistą niezdolność Rosji do stworzenia spójnej struktury dowodzenia wśród sił broniących się na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, gdzie morale i zdolności bojowe armii rosyjskiej stale się pogarszają".

Ukraińscy żołnierze. Zdjęcie ilustracyjne Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tajne mapy pól minowych

W środę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że jednostki rosyjskiej 810. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, operujące w pobliżu Krynek, odmawiają przeprowadzenia ataków na pozycje ukraińskie ze względu na brak uzbrojenia, artyleryjskiego wsparcia, wywiadu i informacji o lokalizacji rosyjskich pól minowych.

Sztab w Kijowie wyjaśnił, że mapy rosyjskich pól minowych są tajne i że rosyjscy dowódcy nie skoordynowali ich z jednostkami szturmowymi. Według ukraińskich wojskowych, to spowodowało, że w ciągu ostatniego miesiąca zginęło co najmniej 50 żołnierzy 810. brygady.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: