TVN24 | Świat

"Zademonstrowanie wsparcia, które jest konieczne jak nigdy". Ruszyły manewry Sea Breeze

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

W ukraińskiej Odessie rozpoczęły się największe w swej historii manewry wojskowe Sea Breeze 2021. Ćwiczenia będą się odbywać w południowych obwodach Ukrainy i w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Równolegle na wodach Morza Śródziemnego odbywają się wspólne ćwiczenia marynarki wojennej oraz lotnictwa Rosji.

Dowództwo Marynarki Wojennej USA, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina, podało, że w ćwiczeniach biorą udział 32 kraje. W manewrach uczestniczy około 5 tysięcy wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, 40 jednostek lotniczych i 18 jednostek do zadań specjalnych. Wśród uczestników jest też Polska. "Te ćwiczenia będą największymi od 1997 roku. Ich cel to przygotowanie sztabów i oddziałów Marynarki Wojennej Ukrainy do wykonania wyznaczonych zadań odpowiednio do standardów i procedur NATO oraz zdobycie doświadczenia wspólnych działań podczas przeprowadzenia wielonarodowych operacji, w tym w składzie wielonarodowych sił międzynarodowych operacji wsparcia pokoju i bezpieczeństwa" - podkreślił w komentarzu dla agencji Ukrinform szef sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Interfax-Ukraina napisała, że w sobotę na Morze Czarne wpłynął amerykański niszczyciel USS Ross. - Udział USS Ross w morskich ćwiczeniach Sea Breeze w tym roku jest rzeczywistym zademonstrowaniem wsparcia dla Ukrainy ze strony USA, które dziś jest konieczne jak nigdy - oświadczyła Kristina Kvien, szefowa ambasady USA w Kijowie.

Niszczyciel USS Ross w Odessie, rok 2019shutterstock

Rosyjskie manewry na Morzu Śródziemnym

Tego samego dnia ćwiczenia na Morzu Śródziemnym przeprowadziły wspólnie marynarka wojenna i lotnictwo Rosji. Okręty odparły atak umownego przeciwnika i trenowały zadania z zakresu obrony przeciwlotniczej. W ramach ćwiczeń myśliwce MiG-31K, uzbrojone w pociski hiperdźwiękowe Kinżał (Kindżał), przeprowadziły loty szkoleniowe. Wśród okrętów biorących udział w ćwiczeniach są krążownik rakietowy Moskwa, fregaty Admirał Essen i Admirał Makarow. Do wspólnych treningów zaangażowano m.in. samoloty dalekiego rozpoznania, wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych Tu-142MK i Ił-38 oraz bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3.

Rosyjskie okręty i lotnictwo wojskowe od 25 czerwca prowadzą na Morzu Śródziemnym wspólne ćwiczenia. Zadania, które siły te wykonywały w poniedziałek są związane z zapewnieniem bezpieczeństwa bazy lotniczej Hmejmim w Syrii i położonej w tym kraju bazy morskiej Rosji w porcie Tartus - podał resort obrony.

Ćwiczenia rozpoczęto krótko po incydencie na Morzu Czarnym z udziałem brytyjskiego okrętu wojennego Defender w rejonie anektowanego przez Rosję Krymu. Władze Rosji oświadczyły, że 23 czerwca okręt ten naruszył granicę państwową i siły rosyjskie oddały strzały ostrzegawcze. Rząd Wielkiej Brytanii zaprzeczył tym doniesieniom.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: