Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan poinformował, że Ukraina będzie mogła dokonać ekstradycji Rosjan podejrzanych o zbrodnie wojenne do Hagi, mimo że Moskwa nie jest stroną Statutu Rzymskiego. Khan nie sprecyzował, kiedy MTK może przedstawić swoje pierwsze zarzuty podejrzanym o zbrodnie wojenne na Ukrainie.
- Możliwe, że obywatele Rosji staną przed MTK, jeśli ich proces nie będzie mógł się toczyć na Ukrainie ze względów prawnych lub innych - powiedział Karim Khan na konferencji prasowej w siedzibie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
Rosja nie jest członkiem MTK, utworzonego w 2002 roku do sądzenia oskarżonych o zbrodnie wojenne czy zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo. Jednak, według Khana, "z prawnego punktu widzenia to nie stanowiłoby przeszkody dla naszej jurysdykcji".
- Jeśli jest taka potrzeba i jest powód, dla którego te procesy nie mogą się toczyć na Ukrainie, czy to z powodu jakichś dodatkowych przepisów prawnych, czy innych, to jestem pewien, że moglibyśmy nawiązać w tej kwestii współpracę z Ukrainą – dodał.
Trybunał w Hadze wszczyna śledztwo ws. wojny w Ukrainie
MTK wszczął własne śledztwo w sprawie wojny w Ukrainie wkrótce po inwazji Rosji, ale stał wówczas na stanowisku, że Ukraina sama powinna postawić podejrzanych przed wymiarem sprawiedliwości, jeśli jest to możliwe.
Khan nie sprecyzował, kiedy MTK może przedstawić swoje pierwsze zarzuty podejrzanym o zbrodnie wojenne na Ukrainie, zaznaczył jedynie, że trzeba poczekać, aż "zaistnieją wystarczające dowody". - Idziemy do przodu, jesteśmy skupieni na tej sprawie, ale kolejne komunikaty będę ogłaszał we właściwym czasie - powiedział.
Rosjanie skazywani za zbrodnie wojenne
Agencja AFP przytacza słowa prokuratora generalnego Ukrainy Andrija Kostina, który poinformował, że ukraiński wymiar sprawiedliwości skazał już 10 osób za zbrodnie popełnione podczas rosyjskiej inwazji. Dodał, że Kijów zamierza także przedstawić zarzuty w sprawie ostatnich ataków rakietowych na Kijów.
- Każda eksplozja każdego pocisku, każdy dron, każde uszkodzenie infrastruktury cywilnej, każdy Ukrainiec, który został zabity lub ranny w tych atakach rakietowych, wszystko to jest udokumentowane i wszczęto już kolejne sprawy karne – powiedział Kostin.
MTK w Hadze ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły ustanawiający ten sąd w 2002 roku Statut Rzymski. W 2016 r. Rosja wycofała się ze Statutu.
Ukraina również nie jest stroną Statutu, jednak zadeklarowała już wcześniej, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive