Konflikt Rosja-Ukraina. Kanada przekaże Ukrainie pomoc finansową, broń i amunicję

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, Kanada przekaże Ukrainie dodatkową pomoc finansową w wysokości do 500 milionów dolarów kanadyjskich, a także broń i amunicję - poinformował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau. To kolejna w tym roku transza pomocy finansowej Ottawy dla Kijowa.

Kanada udostępni rządowi Ukrainy pożyczkę w wysokości do 500 mln dolarów kanadyjskich na wsparcie ukraińskiej gospodarki w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Jest to dodatkowa pożyczka, ponad przyznaną w styczniu tego roku pomoc finansową w wysokości 120 mln dolarów kanadyjskich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Premier Justin Trudeau dodał, że Kanada przekaże Ukrainie broń i amunicję o wartości 7,8 mln dol. kanadyjskich, jest to odpowiedź na konkretną prośbę ze strony Ukrainy. Wcześniej Kanada przekazała Ukrainie inne wojskowe wyposażenie, w tym - systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy.

Trudeau zwrócił uwagę, że Kanada dołącza do innych krajów, które przekazały Ukrainie broń, w tym do USA, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czech, Holandii i Polski, a celem jest powstrzymanie dalszych agresywnych działań ze strony Rosji. Premier Kanady przypomniał, że w sobotę rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Konflikt Rosja-Ukraina. Kanada deklaruje wsparcie dla Kijowa

W poniedziałek Kanada dołączyła do wspólnego stanowiska krajów G7 w sprawie ochrony suwerenności, integralności terytorialnej i ekonomicznej stabilności Ukrainy. Jak głosi komunikat wicepremier i minister finansów Chrystii Freeland, "kraje G7 będą nadal udzielać dwustronnej i wielostronnej pomocy ekonomicznej oraz blisko współpracować z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, w tym z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, by chronić finansową i ekonomiczną stabilność Ukrainy".

Przepraszam, czy to mocarstwo? Słuchaj więcej w TVN24 GO

"Ukraina znajduje się na pierwszej linii walki między demokracją a autorytaryzmem. Stawka w tym konflikcie jest wysoka i bezpośrednio istotna dla państwowych interesów Kanady" - powiedziała cytowana w komunikacie Freeland, zwracając uwagę, że "Kanada jest przygotowana do niezwłocznej reakcji na każdą dalszą agresję ze strony Rosji i zagrożenia dla ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej oraz do nałożenia dolegliwych gospodarczych i finansowych sankcji".

Kanadyjska ambasada przeniesiona do Lwowa

Na Ukrainie Kanada prowadziła wojskową misję szkoleniową w ramach operacji UNIFIER i pod koniec stycznia została ona przedłużona do końca marca 2025 roku. Jednak w weekend część kanadyjskich szkoleniowców została tymczasowo wycofana z Ukrainy i przebywa w innym miejscu w Europie.

W sobotę Kanada czasowo zawiesiła działalność ambasady w Kijowie ze względu na rosnącą obecność militarną Rosji na granicy z Ukrainą i otworzyła ją tymczasowo we Lwowie. W piątek Kanada zaleciła swoim obywatelom znajdującym się jeszcze na Ukrainie natychmiastowe opuszczenie tego kraju.

31 stycznia kanadyjski MSZ poinformował, że Kanada wycofuje z ambasady w Kijowie pracowników, którzy nie pełnią priorytetowych funkcji oraz pozostające jeszcze na Ukrainie rodziny dyplomatów. Zespół w ambasadzie miał zostać wzmocniony o ekspertów w dziedzinach takich jak reforma sektora bezpieczeństwa, zarządzanie w sytuacjach konfliktu, reformy demokratyczne, serwis konsularny i dyplomacja.

Rosyjskie wojska w pobliżu UkrainyPAP

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bumble Dee/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości