Rosyjskie ciężarówki w turbinowni Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Nagranie

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP

W turbinowni Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze, która połączona jest z reaktorem, znajduje się kilka rosyjskich ciężarówek wojskowych z literą "Z", symbolem wykorzystywanym przez Rosjan w czasie inwazji na Ukrainę. Widać je na nagraniu z wnętrza okupowanego przez siły rosyjskie obiektu, które opublikowano w mediach społecznościowych. 

Na nagraniu widać jedną z sześciu turbinowni po zachodniej stronie okupowanej przez wojska rosyjskie elektrowni w Enerhodarze, największej takiej placówki w Europie. Każda z turbinowni jest połączona z dużym pomieszczeniem, w którym znajduje się reaktor. Nie jest jasne, kiedy nagranie powstało, ale zaczęło krążyć w mediach społecznościowych w czwartek - zaznaczył amerykański nadawca CNN.

Pojazdy, które wyglądają na typowe rosyjskie ciężarówki wojskowe, są zaparkowane przy zachodniej stronie budynku na parterze, w odległości około 130 metrów od reaktora – podkreśla CNN. Rosyjskie ministerstwo obrony nie odpowiedziało na pytanie, co znajduje się w ciężarówkach widocznych w turbinowni.

Nie jest jasne, czy palety i namioty, które także widać na materiale, należą do rosyjskiego wojska, czy też są związane z działaniem elektrowni. Nie wiadomo również, czy wojskowe ciężarówki są w turbinowni na stałe, czy też ukryto je po ukraińskim uderzeniu z 19 lipca, którego celem byli rosyjscy żołnierze w namiotach w odległości około 300 metrów od jednego z reaktorów - pisze CNN.

Według władz Ukrainy Rosja stworzyła na terenie elektrowni bazę wojskową i pozycje strzeleckie, chcąc uniemożliwić Ukraińcom kontruderzenia. Pojawiają się obawy, że obecność broni i sprzętu wojskowego na terenie placówki, a także ewentualne rosyjskie prowokacje, mogą doprowadzić do awarii jądrowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości