Do Donbasu wjechał kolejny "konwój humanitarny"

[object Object]
Pod koniec maja 2017 r. prorosyjscy separatyści ostrzelali szkołę w obwodzie donieckimfacebook.com/Vyacheslav.Abroskin/
wideo 2/24

Na Ukrainę wjechał 66. konwój z tak zwaną pomocą humanitarną z Rosji dla wspieranych przez Kreml separatystów w Donbasie. W drodze powrotnej ma zabrać ciała zabitych bojowników – oświadczył w czwartek przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

Składający się z 55 ciężarówek konwój przekroczył granicę Ukrainy bez uzgodnienia z władzami w Kijowie – powiedział. Ciężarówki wjechały przez przejścia w rosyjskich miejscowościach Donieck i Matwiejew Kurgan w obwodzie rostowskim. W wyniku konfliktu w Donbasie Ukraina nie kontroluje prawie 420 kilometrów swojej granicy z Rosją. - Dziś rano strona rosyjska jednostronnie dokonała odprawy kolejnego, 66. tak zwanego konwoju humanitarnego. Konwój po raz kolejny przemieścił się (przez granicę - red.) z brutalnym naruszeniem norm prawa międzynarodowego i ukraińskiego oraz ustaleń z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem” – powiedział Motuzianyk. Według jego informacji ukraińska grupa międzyresortowa dokonała jedynie wizualnych oględzin transportu, bez wypełniania funkcji kontrolnych.

Konwoje prawdopodobnie dostarczają również broń dla separatystów

- Ukraiński wywiad ustalił ze swej strony, że w drodze powrotnej rosyjskimi ciężarówkami mają być wywożone ciała zabitych okupantów. Jak wiadomo w kostnicach na okupowanych obszarach obwodu ługańskiego znajduje się ponad 30 ciał rosyjskich bojowników – podkreślił Motuzianyk. Rosyjskie konwoje humanitarne, zwane od koloru przewożących je ciężarówek "białymi", przybywają na wschód Ukrainy od 2014 roku, od kiedy trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Władze w Kijowie twierdzą, że konwoje te służą nie tylko do przekazywania pomocy humanitarnej, lecz dostarczana jest w nich też broń i paliwo dla separatystów. Wcześniej ukraińskie media donosiły, że w drodze powrotnej do Rosji ciężarówki wywoziły z Donbasu wyposażenie fabryk i ciała zabitych bojowników, jednak strona rosyjska temu zaprzeczała.

Autor: arw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości