Rosyjskie wojsko na granicy z Ukrainą, szefowie dyplomacji Chin i USA przy telefonach

Źródło:
Reuters, PAP

Wszystkie strony zaangażowane w konflikt na Ukrainie powinny zachować spokój i powstrzymać się od działań, które przyczyniają się do wzrostu napięcia oraz podsycają kryzys - powiedział minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi w rozmowie z Antonym Blinkenem. Amerykański sekretarz stanu wskazał z kolei na ryzyko dla gospodarki, jakie niesie dalsza agresja Rosji na Ukrainę. 

Zapewnienie bezpieczeństwa jednemu państwu nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa innego kraju - przekonywał szef chińskiej dyplomacji Wang Yi w rozmowie telefonicznej z Antonym Blinkenem. Jak dodał, próby zagwarantowania regionalnego bezpieczeństwa nie mogą odbywać się poprzez wzmacnianie czy rozszerzanie bloków militarnych. Agencja Reutera interpretuje te słowa jako przestrogę przed rozszerzaniem NATO o państwa na wschodzie Europy. "Uzasadnione obawy Rosji dotyczące bezpieczeństwa powinny być potraktowane poważnie i rozwiązane" - ocenił chiński minister. Treść komunikatu, który MSZ w Pekinie wydało po rozmowie, cytowała agencja Reutera. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rosja, która od miesięcy gromadzi wojska w pobliżu granic Ukrainy, domaga się wycofania sił NATO z Europy Wschodniej i zapewnienia, że Ukraina nigdy nie dołączy do Sojuszu. USA i ich sojusznicy z NATO odrzucają te żądania, ale deklarują gotowość do negocjacji w sprawie kontroli zbrojeń i budowy zaufania.

Minister spraw zagranicznych Chin wezwał strony zaangażowane w konflikt na Ukrainie do zachowania spokoju i powstrzymania się od działań, które przyczyniają się do wzrostu napięcia oraz podsycają kryzys.

Amerykański Departament Stanu wskazał z kolei, że tematem rozmów między politykami było globalne bezpieczeństwo i zagrożenia dla gospodarki, które niesie dalsza rosyjska agresja na Ukrainę. Sekretarz Antony Blinken "przekazał, że deeskalacja i dyplomacja to odpowiedzialne kroki naprzód" – poinformował rzecznik departamentu Ned Price.  

ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Rosyjskie wojsko na granicy z Ukrainątvn24.pl

Napięcie między Chinami i USA

Ministrowie rozmawiali również na temat napiętych stosunków pomiędzy ich krajami. Wang zarzucił Blinkenowi, że USA "w dalszym ciągu popełniają błędy w swoich wypowiedziach i działaniach związanych z Chinami, powodując wstrząsy w relacjach". Jego zdaniem dzieje się tak wbrew zapowiedziom prezydenta USA Joe Bidena, że jego kraj nie chce konfrontacji z Chinami.

"Głównym priorytetem w tej chwili jest to, aby USA przestały ingerować w Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, przestały igrać z ogniem w sprawie Tajwanu i przestały tworzyć różnego rodzaju antychińskie kliki" – powiedział szef chińskiego MSZ.

"Plany Rosji i Chin dla nowego ładu światowego"

Zachodni przywódcy grożą Kremlowi "zmasowanymi" i "bezprecedensowymi" sankcjami, jeśli zaatakuje Ukrainę, ale wysiłki na rzecz odizolowania i ukarania Rosji mogą zostać podkopane, jeśli otrzyma ona wsparcie od swojego wielkiego sąsiada na wschodzie - ocenił dziennik "Financial Times" w artykule zatytułowanym "Plany Rosji i Chin dla nowego ładu światowego".

Brytyjska gazeta ocenia, że "kryzys ukraiński" jest właśnie elementem walki o przyszły porządek świata i ma jasne implikacje globalne. "USA wiedzą, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę i stworzy własną 'strefę wpływów', będzie to precedens dla Chin", a jeśli rosyjska inwazja się powiedzie, "pokusa, by zaatakować Tajwan wzrośnie" - napisał "FT".

Podczas gdy Europa obawia się rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Chiny nasilają presję na Tajwan, który uznają za część swojego terytorium. W niedzielę tajwańskie władze informowały o 39 wtargnięciach chińskich samolotów wojskowych w strefę identyfikacji obrony powietrznej wyspy.

Przywódca ChRL Xi Jinping w grudniowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji ocenił, że oba te kraje powinny wspólnie bronić swoich interesów przed "międzynarodowymi siłami", ingerującymi w ich sprawy pod pretekstem demokracji i praw człowieka. Wyraził zadowolenie, że Putin "sprzeciwiał się próbom rozdzielenia Chin i Rosji". Rosyjski przywódca zapowiedział swoją obecność na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: