Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała o zakończeniu budowy ogrodzenia na wjeździe z okupowanego Krymu na Ukrainę. Ogrodzenie ma podwójny system zabezpieczeń i ma zapobiec między innymi próbom "wtargnięcia grup dywersyjnych".
60-kilometrowy płot wzniesiony wzdłuż Przesmyku Perekopskiego, łączącego Krym z reszta Ukrainy, został wyposażony w specjalne czujniki oraz zabezpieczony drutem kolczastym – poinformowała rosyjskojęzyczna redakcja BBC, powołując się na zarząd FSB Rosji działający na anektowanym Krymie.
Płot oddzielił Krym od Ukrainy
FSB wyjaśniła w komunikacie, że ogrodzenie ma zapobiec próbom "wtargnięcia grup wywiadowczo-dywersyjnych sąsiedniego państwa na terytorium Krymu, próbom organizacji kontrabandy broni, nabojów, towarów i ładunków, produktów tytoniowych i alkoholowych".
"Wjazd na Krym przez Przesmyk Perekopski z obwodu chersońskiego to jedyna legalna droga z punktu widzenia przepisów ukraińskich" - podkreśla BBC.
Rosja zajęła i zaanektowała należący do Ukrainy Krym w marcu 2014 roku w następstwie interwencji wojskowej oraz po sfingowanym, nielegalnym referendum, którego władze Ukrainy i Zachód nie uznają.
Konflikt w Cieśninie Kerczeńskiej
Napięcie między Rosją a Ukrainą trwające od lat, w ostatnich miesiącach tego roku znów się nasiliło, gdy 25 listopada rosyjskie służby graniczne i specjalne zaatakowały trzy niewielkie okręty marynarki wojennej Ukrainy, płynące z Odessy nad Morzem Czarnym do portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim.
Do incydentu doszło w pobliżu łączącej te dwa akweny Cieśniny Kerczeńskiej, która kontrolowana jest przez Rosję. Ukraińskie jednostki zostały ostrzelane i przejęte przez Rosjan, a 24 członków ich załóg aresztowano.
Rosja postanowiła sądzić ich za nielegalne przekroczenie granicy. Ukraina twierdzi, że do zdarzenia doszło na wodach neutralnych, a jej marynarze są jeńcami wojennymi. W wyniku incydentu władze w Kijowie ogłosiły stan wojenny na 30 dni w dziesięciu obwodach wzdłuż granicy z Rosją, separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz nad Morzem Czarnym i Azowskim. Zakończył się 26 grudnia.
Autor: ft/adso / Źródło: PAP