Władze: ostrzały na całej linii frontu w obwodzie donieckim

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ft
//now
Źródło:
tvn24.pl
Funkcjonariusze ukraińskiej straży granicznej uwolnieni z rosyjskiej niewoli
Funkcjonariusze ukraińskiej straży granicznej uwolnieni z rosyjskiej niewoli Państwowa Straż Graniczna Ukrainy
wideo 2/27
Państwowa Straż Graniczna Ukrainy Funkcjonariusze ukraińskiej straży granicznej uwolnieni z rosyjskiej niewoli

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 136 dni. Siły rosyjskie ostrzeliwały w sobotę całą linię frontu w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy, jak również miejscowości na tyłach. Zginęły trzy osoby, a 23 zostały ranne – podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie. Wcześniej dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew w wideo opublikowanym na Facebooku przekazał, że armia minuje niebezpieczne odcinki granicy z Białorusią. Dodał, że instalowane są tam również zapory inżynieryjne. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:20

  Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Zachęcamy do dalszego śledzenia wydarzeń na Ukrainie.

 • 22:07

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie uderzały w Mikołajów, Charków, Krzywy Róg, powiaty obwodu zaporoskiego.

  - Uderzano w osiedla mieszkaniowe - całkowicie świadomie, celowo - w zwykłe budynki, obiekty cywilne, ludzi - podkreślił.

  Są zabici i ranni. Zaznaczył, że również w Donbasie nie ustają silne ataki rosyjskiej artylerii.

 • 21:58

  - Pięć osób zostało rannych w sobotę w rosyjskich ostrzałach obwodu sumskiego na północy Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki.

  Gubernator przekazał, że Rosjanie ostrzelali trzy hromady (gminy) w regionie. Ataki prowadzono z samolotu, który nie przekroczył ukraińskiej granicy państwowej, oraz z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i moździerzy. Z samolotu wystrzelono 14 pocisków. Łącznie rannych zostało pięć osób.

 • 21:57

  Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało, że w związku z wyzwoleniem Wyspy Węży od sił rosyjskich, statki transportujące produkcję rolną mogą korzystać z kanału Bystre w ukraińskiej części delty Dunaju.

  Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego, leżąca przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów, została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji na Ukrainę, 24 lutego.

  Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w ostatnich tygodniach ataki na rosyjski garnizon na wyspie przy użyciu pocisków i dronów. 30 czerwca Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że na wyspie nie ma już żołnierzy rosyjskich.

 • 20:27

 • 19:22

  Na kierunku donieckim siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie oraz miejscowości w pobliżu linii frontu, a także przeprowadziły zwiad przy użyciu drona w okolicy Kramatorska. Siły ukraińskie udaremniły rosyjską próbę natarcia w kierunku Zołotariwka-Werchniokamjanske.

  Na kierunku awdijiwskim, kurachowskim, nowopawliwskim i zaporoskim żołnierze rosyjscy ostrzeliwali pozycje ukraińskie. Próbowali także szturmować w kierunku Jasynuwata-Awdijiwka, ale bez powodzenia. Fiaskiem zakończyła się też próba przesunięcia się sił rosyjskich w okolicach Marjinki.

  Na kierunku charkowskim siły rosyjskie próbują zbliżyć się do Charkowa. Atakowały w kierunku Koczubejiwka-Dementijiwka, ale zostały zmuszone przez wojsko ukraińskie do odwrotu. Na kierunku Małe Wesełe-Petriwka-Syły siły ukraińskie wykryły i unieszkodliwiły rosyjską grupę zwiadowczą.

  Sztab podkreśla, że utrzymuje się niebezpieczeństwo ataków rakietowych i lotniczych z terytorium Białorusi. Na kierunku siewierskim siły rosyjskie przy użyciu lotnictwa szturmowego zaatakowały okolice Wołodymyriwki w obwodzie sumskim.

 • 19:13

  Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na kilku kierunkach, w tym słowiańskim i donieckim – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Jak przekazano w komunikacie na Facebooku, na kierunku słowiańskim siły rosyjskie użyły artylerii, chcąc podjąć próbę przesunięcia się w kierunku Izium-Słowiańsk, a lotnictwo rosyjskie atakowało w okolicach miejscowości Czepil i Bohorodyczne. Siły ukraińskie odparły wszystkie próby szturmu w kierunkach Dowhenke-Kransopole i Pasika-Dołyna, zmuszając napastnika do wycofania się. Siły rosyjskie zaminowały zdalnie część drogi w pobliżu Wełykiej Komyszuwachy.

 • 18:12

  Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) Rusłan Stefanczuk poinformował w sobotę, że planowane jest utworzenie komisji śledczej, która zbada, dlaczego niektórzy deputowani wyjechali za granicę po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.

  - W najbliższym czasie zainicjowane zostanie utworzenie czasowej komisji śledczej, która będzie mogła ustalić wszystkie fakty przebywania (deputowanych) poza terytorium Ukrainy, jakie są tego przyczyny i (będzie mogła) rekomendować odpowiednie rozwiązania Radzie Najwyższej Ukrainy - powiedział Stefanczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  Zaznaczył, że parlamentarzyści, którzy nie uczestniczą w plenarnych sesjach Rady i w posiedzeniach komisji, do których należą, nie otrzymują wynagrodzenia. Dotyczy to też ich asystentów.

  Portal Ukraińska Prawda przypomina, że prezydent Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek wystąpił w trybie online na poświęconej odbudowie Ukrainy konferencji w szwajcarskim Lugano, zaprosił do kraju osoby, które zobaczył na sali, ale których - jak powiedział - nie widział na Ukrainie od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej. Nie sprecyzował, kogo miał na myśli.

 • 17:52

  Wołodymyr Zełenski zwolnił pięciu ambasadorów ukraińskich, w tym ambasadora w Niemczech Andrija Melnyka - wynika z opublikowanych w sobotę dekretów prezydenta Ukrainy. Poza dyplomatą z placówki w Berlinie, zwolnieni zostali także ambasadorzy na Węgrzech, w Norwegii, Czechach i Indiach.

 • 17:42

  Ośmioletni Sawelij Żuwak w Łucku na Wołyniu gra z przechodniami w szachy na pieniądze, a wygraną przekazuje na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował w sobotę portal Suspilne.

  Chłopiec, który pochodzi z Buczy w obwodzie kijowskim, gra w szachy od czterech lat. Jeszcze przed wybuchem wojny pojechał do Łucka z mamą i bratem, tam urodził się jego młodszy braciszek. Ojciec Sawelija od pierwszego dnia rosyjskiej agresji służy w obronie terytorialnej w obwodzie kijowskim.

  Ośmiolatek siedzi z szachownicą na centralnej ulicy miasta z kartką, na której napisał: „W szachy grasz – armii pomagasz”. Stawki za przegraną nie ma – każdy zostawia tyle pieniędzy, ile może.

  Jak podał Suspilne, w ciągu godziny Sawelij rozegrał trzy partie i zebrał 340 hrywien (ok. 54 zł). Chłopiec podkreślił, że jeśli ktoś chce dorzucić pieniądze do pudełka bez rozgrywania partii, to oczywiście jest to możliwe.

 • 17:13

  Najew udał się do północnej strefy operacyjnej przy granicy z Białorusią, gdzie trwają działania wzmacniające ukraińską obronę - czytamy w komunikacie dowództwa Połączonych Sił.

  Na opublikowanym nagraniu dowódca zaznaczył, że każdego dnia ukraińskie siły wzmacniają inżynieryjne wyposażenie pozycji obronnych. Przekazał też, że straż graniczna wzmacnia granicę państwową na wszystkich ryzykownych odcinkach. Zapewnił, że sytuacja jest "w pełni kontrolowana" przez siły ukraińskie.

  ОБОРОНА БУДЕ СТІЙКОЮ ТА НЕПРОХІДНОЮ ДЛЯ ПРОТИВНИКА Командувач об’єднаних сил Збройних Сил України генерал-лейтенант Сергій Наєв здійснив робочу поїздку... | By Командування Об'єднаних Сил ЗС України | Facebook

  ОБОРОНА БУДЕ СТІЙКОЮ ТА НЕПРОХІДНОЮ ДЛЯ ПРОТИВНИКА Командувач об’єднаних сил Збройних Сил України генерал-лейтенант Сергій Наєв здійснив робочу поїздку...

 • 16:55

  Ukraińskie siły minują niebezpieczne odcinki granicy z Białorusią i instalują tam zapory inżynieryjne - poinformował w sobotę dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew.

 • 16:37

  W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy okupanci i kolaboranci kradną samochody - podał w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Często auta są później znajdowane u bojowników tzw. milicji samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, a próby odzyskania własności nie mają sensu i mogą być ryzykowne - dodano.

 • 15:59

  Dwadzieścia zdalnie sterowanych rosyjskich pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm znalazła ukraińska straż graniczna na drodze prowadzącej do Charkowa na północnym wschodzie kraju – poinformowała straż graniczna w sobotę na Telegramie.

  Funkcjonariusze natychmiast zawiadomili o tym Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Pociski zostaną zniszczone.

  ДПСУ | Держприкордонслужба

  💣Прикордонники виявили заміновану ділянку дороги ▪️Під час проведення контрдиверсійних заходів охоронці кордону виявили ознаки дистанційного мінування на дорозі, що веде до Харкова. ▪️Під час огляду місцевості на ділянці виявили 20 артилерійських снарядів калібру 152 мм. 🇺🇦 Telegram | Сайт | Instagram | Twitter | Facebook


 • 15:47

 • 15:20

  Ostrzelany w czwartek przez rosyjskie siły zbrojne statek Millennial Spirit, pływający pod banderą Mołdawii, mógł skazić wody Morza Czarnego. Na jednostce, jak poinformowały w sobotę mołdawskie media, znajdowało się 500 ton oleju napędowego.

  Kiszyniowska telewizja TV8 oraz portal Stiri cytując informacje ukraińskich sił zbrojnych przekazały, że opuszczony przez załogę zbiornikowiec, który od ponad czterech miesięcy dryfował na wodach czarnomorskich, jest niczym "bomba ekologiczna".

  Przypomniały, że pod koniec lutego, krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Millennial Spirit został trafiony rakietą. W efekcie ostrzału z rosyjskiego okrętu wojennego u brzegów Odessy ciężko rannych zostało wówczas dwóch członków załogi.

  Według Stiri opuszczona przez załogę jednostka stała się od tego czasu poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ekologicznego na Morzu Czarnym, a ryzyko wzrosło po czwartkowym ostrzale.

  "Po trafieniu przez rosyjskie rakiety mołdawski statek podobno zatonął, pozostawiając po sobie duży wyciek ropy, co wynika ze zdjęć satelitarnych" - napisał Stiri.

 • 14:33

  NYT napisał, powołując się na swoich rozmówców oraz rozmówców innych mediów, że osoby, które zdołały opuścić Rosję po "przefiltrowaniu", informowały o przesłuchaniach, biciu i torturowaniu podejrzanych o związki z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, a także zaginięciach.

  Z obozów filtracyjnych Ukraińcy są wysyłani do miast w całej Rosji – często, według relacji, do regionów w pobliżu Chin lub Japonii.

  Courtney Austrian nazwała filtrowanie "praktykami stalinowskimi", dodając, że jest to "kolejny w długiej historii Rosji przypadek wykorzystywania masowej deportacji i depopulacji w celu podporządkowania sobie i kontrolowania ludzi". Przytoczyła również wywiady z ludźmi, którzy przeszli przez obozy infiltracyjne i opowiadali o tym, jak skonfiskowano ich paszporty i jak niektórych z nich zachęcano do ubiegania się o rosyjskie obywatelstwo.

 • 14:31

  Co najmniej 10 tysięcy mieszkańców Mariupola jest przetrzymywanych w więzieniach filtracyjnych, do których zostali skierowani z obozów filtracyjnych – przekazał w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Mieszkańcy Mariupola jako pierwsi przekonali się osobiście o istnieniu obozów filtracyjnych. Początkowo media światowe odnosiły się do tych informacji z niedowierzaniem, bo w XXI wieku trudno sobie wyobrazić takie nieludzkie działania" – napisał Andriuszczenko w Telegramie.

  Odniósł się do publikacji dziennika "The New York Times", potwierdzającej amerykańskie ustalenia na temat utworzenia przez Rosję obozów filtracyjnych dla mieszkańców Ukrainy.

  Szefowa misji USA przy OBWE Courtney Austrian oświadczyła, że USA ustaliły dotąd, iż Rosjanie stworzyli co najmniej 18 takich obozów po obu stronach granicy ukraińsko-rosyjskiej. Działania władz Rosji nazwała "praktykami stalinowskimi". Według niej Moskwa najprawdopodobniej przygotowała większość z nich, zanim jej siły wkroczyły zbrojnie na Ukrainę.

  "Filtracją" Rosjanie nazywają proces segregacji i wyławiania spośród mieszkańców zaatakowanych i okupowanych ukraińskich terytoriów osób, które mają nastawienie proukraińskie i nie popierają rosyjskiej agresji. Wielokrotnie o tych działaniach informowały władze i media ukraińskie.

 • 14:08

  Według lokalnych władz poranny ostrzał Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim Rosjanie przeprowadzili z wyrzutni wieloprowadnicowych Tornado-S, których zasięg umożliwia rażenie celów na dużą odległość. Atak miał być, według mera Ołeksandra Wiłkuła, przeprowadzony z terytorium obwodu chersońskiego i odległości ponad 70 km.

  Jak zaznaczył Wiłkuł, pomimo odsunięcia linii frontu dzięki działaniom ukraińskich sił zbrojnych na odległość 50 km od miasta, pozostaje ono w zasięgu rosyjskich wyrzutni.

  "Tornado-S, Smiercze, rakiety w dalszym ciągu stanowią poważne zagrożenie" - napisał mer w Telegramie.

  Олександр Вілкул

  Уточнение по утреннему обстрелу Ингульца. РСЗО «Торнадо-С» калибр 300 мм (зона поражения с модернизированным БК – до 120 км). Обстрел с дистанции более 70 км из района между н.п. Новорайск и н.п. Костырка оккупированной орками части Херсонской области. 10 ракет - и осколочные и кассетные БК. Выстрел «в ту сторону», просто по центру мирного жилмассива с большим разлетом ракет. Погибшая женщина 1981 г.р. - повар в детском садике, шла на работу. Девушка 2002 г.р. – очень «тяжелая», серьезные поражения области сердца и печени, врачи борются за ее жизнь. Мужчина 1979 г.р. – множественные осколочные ранения средней тяжести. Благодаря нашим воинам линия фронта сдвинута в Херсонскую область на расстояние до 50 км от города. Но «Торнадо-С», «Смерчи», ракеты продолжают представлять серьезную опасность. Берегите себя и своих близких. Не подходите к незнакомым предметам – сразу звоните 101 и 102, работают взрывотехники. Соблюдайте правила воздушной тревоги.

 • 13:54

  Lekarzom w Krzywym Rogu nie udało się uratować 20-latki, ciężko rannej w porannym ostrzale miasta na terytorium obwodu chersońskiego.

  20-latka trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami serca i wątroby. W rosyjskim ostrzale, jak podano wcześniej, zginęła 41-letnia kobieta. Władze poinformował, że atak zastał ją w drodze do pracy – była kucharką w przedszkolu.

  Do szpitala z licznymi ranami odłamkowymi trafił ojciec 20-letniej ofiary. Jeszcze dwie osoby wymagały pomocy ambulatoryjnej.

 • 13:27

  Zdaniem ukraińskiego oficera Jurija Koczewenki, który w 2014 roku poszedł walczyć na front jako ochotnik, Ukraina powinna przygotowywać się do długotrwałej wojny z Rosją. Może ona potrwać nawet kilka lat - mówił Koczewenko w wywiadzie dla Głosu Ameryki.

  Koczewenko, oficer 95. brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, awansował od szeregowego, którym był w 2014 roku, do dowódcy. W styczniu tego roku znów wrócił do służby, bowiem było dla niego jasne, że Rosja szykuje się do wojny - napisała ukraińska redakcja Głosu Ameryki (VoA). Wywiad ukazał się w piątek. Omówienie opublikowała w sobotę agencja UNIAN.

  "Podczas pierwszych tygodni wojny mówiono, że ‘blitzkrieg’ się Rosji nie uda i że się ona rozsypie. Widzimy, że tak się nie stało. Ja mówiłem już wtedy, że reżimy autorytarne zawsze mają dobre środki mobilizacji, bo mają mechanizm przymusu, który pozwala wyciskać ostatnie soki ze swojego narodu i swojego kraju" - powiedział Koczewenko.

  Jego zdaniem "nie należy oczekiwać, że Rosjanie poddadzą się tylko dlatego, że nie udało im się za pierwszym razem". Władze Rosji są gotowe - według słów wojskowego - "pognać na rzeź" jeszcze tysiące swych obywateli, "tak jak gnają teraz mieszkańców okupowanego Doniecka i Ługańska".

  Wojskowy wyraził przekonanie, że Ukraińców nie można "zatrzymać brakiem uzbrojenia" i są oni gotowi walczyć w jakikolwiek sposób. Przyznał jednak, że "od dostaw uzbrojenia i od pomocy zależą zdolności bojowe i to, na ile skutecznie można atakować wroga".

  "Bronimy teraz nie Ukrainy, ale całego wolnego świata. (...). Jeśli oni (kraje zachodnie – red.) chcą, by zakończyło się to szybciej, a zło nie zwyciężyło, to powinni teraz skierować wszystkie wysiłki na to, by nas wesprzeć" - powiedział Koczewenko.

 • 13:13

  Wojska rosyjskie wciąż niszczą pola w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, ostrzeliwując je pociskami zapalającymi. Spłonęły już setki hektarów pszenicy, jęczmienia i innych zbóż – poinformowała w sobotę policja regionu.

  Płoną też lasy i strefy ochronne. Ofiarą ostrzałów padają tereny zamieszkane - zarówno okupowane, jak i odbite przez siły ukraińskie - wynika z komunikatu.

 • 11:41

  Lekarzom w Krzywym Rogu nie udało się uratować 20-latki, ciężko rannej w porannym ostrzale miasta. Wcześniej potwierdzono śmierć 41-letniej kobiety. Rosjanie ostrzelali miasto z terytorium obwodu chersońskiego.

  20-latka trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami serca i wątroby.

 • 11:08

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył w sobotę, że wezwał Chiny do potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainie. Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się na indonezyjskiej wyspie Bali ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi.

  - To jest naprawdę czas, kiedy wszyscy musimy razem stanąć, tak jak robiły to kolejne kraje G20, aby potępić agresję i żądać między innymi, aby Rosja zezwoliła na dostęp do żywności zablokowanej na Ukrainie – powiedział Blinken i dodał, że widzi "żadnych oznak" chęci współpracy ze strony Rosji.

  Szef amerykańskiej dyplomacji określił rozmowy z szefem chińskiego MSZ jako "pomocne, szczere i konstruktywne".

 • 10:20

  Według informacji podanej przez dowództwo ukraińskiej armii straty wojsk rosyjskich od 24 lutego wyniosły: ok. 37200 ludzi, a także 1638 czołgów, 3815 pojazdów opancerzonych, 832 systemy artylerii, 247 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 108 środków obrony powietrznej, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 674 drony, 15 jednostek pływających, 2687 pojazdów i cystern.

  W ciągu doby wojska rosyjskie straciły na Ukrainie blisko 300 żołnierzy.

 • 9:35

  W wyniku ostrzału Krzywego Rogu wobwodzie dniepropietrowskim zginęła 41-letnia kobieta, a dwie inne osoby trafiły do szpitala – powiadomił szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Rosjanie ostrzelali miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z terytorium obwodu chersońskiego.

  Według Rezniczenki ostrzał był prowadzony z wyrzutni Grad, jednak mer Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł podał później na Facebooku, że w ataku Rosjanie użyli wyrzutni Tornado, w tym z amunicją kasetową.

  "Ostrzał prowadzony był z odległości ponad 70 km z okolic miejscowości Noworajsk i Kostyrka w okupowanej przez orków (Rosjan) części obwodu chersońskiego" – napisał Wiłkuł.

 • 9:11

  "Rosja przesuwa siły rezerwy z całego kraju i gromadzi je w pobliżu Ukrainy na potrzeby przyszłych operacji ofensywnych. Duża część nowych jednostek piechoty prawdopodobnie używa jako podstawowego środka transportu wyciągniętych z długoterminowych magazynów pojazdów opancerzonych MT-LB. Chociaż MT-LB były wcześniej używane w roli wsparcia po obu stronach, Rosja od dawna uważa je za niezdatne do większości zadań związanych z transportem piechoty na linii frontu. Został on pierwotnie zaprojektowany w latach 50. jako ciągnik do holowania artylerii, ma bardzo ograniczone opancerzenie, a dla ochrony montuje się w nim jedynie karabin maszynowy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  "Przeciwnie było w lutym, gdy większość pierwszych rosyjskich jednostek szturmowych została wyposażona w bojowe wozy piechoty BMP-2, posiadające pancerz o grubości do 33 mm i zamontowane potężne 30-milimetrowe działo automatyczne oraz wyrzutnię pocisków przeciwpancernych. Pomimo twierdzenia prezydenta Putina z 07 lipca 2022 roku, że rosyjskie wojsko 'nawet nie rozpoczęło' działań na Ukrainie, wiele z jego wzmocnień to oddziały tworzone ad hoc, wyposażane w przestarzały lub nieodpowiedni sprzęt" - dodano.

 • 8:34

  "Wojska rosyjskie, które zakończyły przejęcie Siewierodoniecka i Lisiczańska, wyraźnie potrzebują odnowienia siły bojowej" i przygotowania możliwości wsparcia i zaopatrzenia "zanim rozpoczną kolejną ofensywę na dużą skalę" - wskazuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Podkreśla, że informacje z różnych źródeł potwierdzają, że Rosjanie właśnie teraz zajmują się takimi przygotowaniami.

  Niemniej, przerwa operacyjna z natury rzeczy zakłada kontynuowanie operacji na mniejszą skalę. "Zdając sobie sprawę z ryzyka pozwolenia Ukraińcom na przejęcie inicjatywy i rozpoczęcia ich własnej ofensywy, siły rosyjskie nadal prowadzą ograniczone operacje ofensywne w tym sektorze i gdzie indziej wzdłuż linii frontu" - wskazuje ISW.

  Jak tłumaczy, takie operacje wymagają mniejszych sił, mają ograniczone cele i prowadzone są z mniejszą determinacją i gotowością do ponoszenia strat. "Gdy rosyjskie dowództwo wojskowe uzna, że przygotowało się należycie do nowej dużej operacji ofensywnej, prawdopodobnie wznowi ofensywy lądowe na dużą skalę, przy większej liczbie żołnierzy i silniejszej determinacji" - prognozuje ośrodek.

  Wskazuje, że "zakończenie przerwy operacyjnej może być stopniowe i trudne do dostrzeżenia od razu - tak samo, jak stopniowe wydawało się jej rozpoczęcie". Ogółem bowiem taka przerwa operacyjna powinna być przeprowadzona na tyle zręcznie, by przeciwnik nie zorientował się, że ona trwa, bądź był przekonany, że jest zbyt krótka, aby pozwolić mu na przejęcie inicjatywy.

 • 8:30

  Rosja posiada w krajach Zachodu 300 mld dolarów rezerw, które są w całości zablokowane. Ogólnie za granicą aktywa sektora prywatnego Rosji są warte, według "Economist", 1 bilion dolarów, z czego do tej pory udało się zamrozić zaledwie 30-50 mld dolarów, należących do rosyjskich oligarchów i przedstawicieli władz.

  Cztery dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego kraje G7 zdecydowały o nałożeniu sankcji na rosyjski bank centralny. Sankcje te uniemożliwiły instytucjom w UE, USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Japonii dokonywania jakichkolwiek transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i tym samym zablokowały rosyjskie rezerwy w tych krajach o wartości ok. 300 mld dolarów. Jest to niemal połowa wszystkich rezerw rosyjskich.

 • 7:40

  Na Morzu Czarnym przy Ukrainie znajdują się rosyjskie jednostki dysponujące w sumie 20 pociskami typu Kalibr – powiadomiło ukraińskie wojsko. Jak podano, ze względu na sztormową pogodę, Rosjanie zmniejszyli ilość okrętów w akwenie.

  Według komunikatu dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii, przekazanego w nocy z piątku na sobotę, w akwenie Morza Czarnego znajdują się obecnie „dwa okręty nawodne i jeden podwodny, a także trzy okręty desantowe”.

 • 7:39

  Wojska rosyjskie próbowały przejąć kontrolę nad Wuhłehirską elektrownią cieplną, znajdującą się w Switłodarsku w obwodzie donieckim, jednak siły ukraińskie im to uniemożliwiły - poinformował w sobotę w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Wskazano, że ostrzały z obu stron trwają wzdłuż linii frontu na kierunkach m.in.: Awdijiwki, Kurachowego i Nowopawliwki.

  Na kierunku Słowiańska Rosjanie prowadzą ostrzały artyleryjskie m.in. w pobliżu miejscowości: Dibrowne, Bohorodyczne, Adamiwka. Na kierunku Kramatorska wojska rosyjskie podejmują ataki w rejonie Hryhoriwki, trwają działania bojowe.

  Poza Donbasem, w obwodzie charkowskim, wojska rosyjskie "prowadzą obronę zajętych wcześniej odcinków". Ostrzeliwują z czołgów, moździerzy, artylerii lufowej i rakietowej rejony położone na wschód od Charkowa (m.in.: Ruski Tyszky, Czerkaski Tyszki, Staryj Sałtiw, Bazalijiwka i Mykilske).

  Systematyczne ostrzały infrastruktury cywilnej i wojskowej Rosjanie prowadzą w południowo-zachodniej części Ukrainy, na pograniczu obwodów: mikołajewskiego, dniepropietrowskiego i chersońskiego.

 • 5:02

  Rząd Kanady uruchomił rownież stronę internetową, której celem jest zwalczanie dezinformacji poprzez podawanie faktów. "Kanada będzie używać tej platformy, by pokazywać jak rosyjski reżim używa kłamstw, by uzasadniać nielegalną, niesprowokowaną i nieusprawiedliwioną inwazję na Ukrainę" - podkreślono w komunikacie.

 • 4:43

  Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy (MKIP) odnotowało 417 epizodów rosyjskich zbrodni wojennych na ukraińskim dziedzictwie kulturowym, poinformował w sobotę Ukrinform cytując wpis ministerstwa na Facebooku.

  Wyjaśniono, że nadal napływają informacje o zbrodniach wojennych na ukraińskim dziedzictwie kulturowym.

 • 4:43

  Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję, tym razem dotyczą one osób i instytucji rozpowszechniających dezinformacje - poinformowala w piątek minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

  "Rosyjska machina propagandy musi odpowiedzieć za swoje kłamstwa" - powiedziala Joly cytowana w komunikacie kanadyjskiego MSZ. Sankcjami objęto 29 osób i 15 podmiotów będących własnoscią rosyjskiego rządu lub przez ten rząd kontrolowanych. Na liście jest m.in szef dzialu zagranicznego Russia Today (RT) Sumbatowicz Gasparyan.

 • 4:43

 • 4:42

  Prezydent USA Joe Biden podziękował w piątek personelowi Centralnej Agencji Wywiadowczej za ostrzeżenie świata o planach rosyjskiego prezydenta Władimira Putina dotyczących inwazji na Ukrainę i pochwalił to, co nazwał "cichą odwagą szpiegów Ameryki".

 • 4:42

  Courtney Austrian, wiceszefowa misji USA przy OBWE, powiedziała, że USA odkryły co najmniej 18 obozów filtracyjnych, przez które przechodzą Ukraińcy deportowani do Rosji - poinformowała "Ukraińska Prawda" na podstawie doniesień dziennika "The New York Times".

  Obozy filtracyjne znajdują się w szkołach, ośrodkach sportowych i instytucjach kulturalnych w niektórych częściach Ukrainy i Federacji Rosyjskiej.

  Ci, którzy opuścili Rosję po "przefiltrowaniu", informowali o przesłuchaniach, biciu i torturowaniu osób podejrzanych o związki z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, a także zaginięciach.

  Z obozów filtracyjnych Ukraińcy są wysyłani do miast w całej Rosji - często, według zeznań, do regionów w pobliżu Chin lub Japonii.

 • 4:42

  Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskiemu społeczeństwu za nieustające wsparcie w walce z rosyjską agresją; wspólnie zmierzamy do zwycięstwa - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do decyzji Waszyngtonu o przekazaniu Kijowowi kolejnych wyrzutni HIMARS.

  "Więcej systemów HIMARS i pocisków kalibru 155 mm to nasze priorytetowe potrzeby. To jest właśnie to, co pozwala nam odpierać wroga" - dodał szef ukraińskiego państwa.

 • 4:40

  Turecki dron bojowy Bayraktar, którego zakup sfinansowano w ramach zbiórki publicznej na Litwie, trafił już na Ukrainę. To niezwykły pokaz przyjaźni i jedności, dowodzący, że Ukraina nie pozostaje sama w walce z agresorem - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ft //now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości