TVN24 | Świat

Ukraina-Rosja. Maxar: statki pod rosyjską banderą dostarczają ukraińskie zboże do Syrii. Zdjęcia satelitarne

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Amerykańska firma Maxar Technologies udostępniła w czwartek zdjęcia satelitarne, na których widać statki pod rosyjską banderą transportujące do Syrii zboże zebrane na Ukrainie w zeszłym sezonie - poinformowała agencja Reutera. Kijów oskarża Rosję o kradzież zboża z terytoriów, które rosyjskie siły zbrojne zajęły w czasie wojny.

Zdjęcia firmy Maxar pokazały dwa załadowane ziarnem masowce pod rosyjską banderą zadokowane w maju w kontrolowanym przez Rosję krymskim porcie Sewastopol. Kilka dni później satelity Maxar zarejestrowały te same statki zadokowane w Syrii, z otwartymi lukami i półciężarówkami gotowymi do wywiezienia zboża.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Moskwa wspiera syryjski reżim Baszara al-Asada.

Statki pływające pod rosyjską banderą w Sewastopolu na KrymieMaxar

Rosja oskarżana o kradzież zboża

Ukraina oskarża Rosję o kradzież zboża z terytoriów, które rosyjskie siły zbrojne zajęły od czasu inwazji rozpoczętej pod koniec lutego. Kraje zachodnie oskarżyły Rosję o sprowokowanie globalnego kryzysu żywnościowego poprzez zamknięcie ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. 8 czerwca zastępca szefa ukraińskiego związku producentów rolnych (UAC) powiedział, że Rosja zagrabiła około 600 000 ton zboża z okupowanego terytorium i część wyeksportowała.

Po lewej: zboże ładowane w ukraińskim Sewastopolu, po prawej: wyładunek w syryjskim porcie w LatakiiMaxar

Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem zboża na świecie. Według ukraińskich danych na terytorium należącym do Ukrainy przechowywanych jest około 30 milionów ton zboża, które stara się eksportować drogami, rzekami i kolejami.

Wiceszef ukraińskiego MSZ przekazał, że globalne bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę powstrzymała eksport zboża z Morza Czarnego do Kijowa, powodując powszechne niedobory i gwałtownie rosnące ceny.

Zdjęcie satelitarne ukraińskiego pola ostrzelanego przez siły rosyjskieMaxar

Moskwa, która nazywa inwazję na Ukrainę "specjalną operacją wojskową" i zaprzecza uderzaniu w cele cywilne i rolnicze, obwinia zachodnie sankcje na Rosję i miny morskie nałożone przez Ukrainę za spadek eksportu żywności i rosnące ceny na świecie. Rosja jest także znaczącym eksporterem zboża - podał Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maxar

Pozostałe wiadomości