Scholz po rozmowie z Putinem: nie mogę powiedzieć, by wzrosła świadomość, że rozpoczęcie wojny było błędem

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP
Kira Rudyk: ukraińscy żołnierze są w stanie dokonać przełomu i złamać siłę Rosjan
Kira Rudyk: ukraińscy żołnierze są w stanie dokonać przełomu i złamać siłę Rosjan TVN24 BiS
wideo 2/35
TVN24 BiSKira Rudyk: ukraińscy żołnierze są w stanie dokonać przełomu i złamać siłę Rosjan

Jestem głęboko przekonany, że Rosja musi się wycofać, musi wycofać swoje wojska, żeby pokój miał szansę - powiedział w środę niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Opowiedział też o swojej wtorkowej rozmowie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem o Ukrainie. - Niestety, nie mogę powiedzieć, by obecnie wzrosła tam świadomość, że rozpoczęcie tej wojny było błędem - przyznał.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził w środę - nawiązując do 90-minutowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji - że nie widzi zmiany w postawie Władimira Putina wobec wojny w Ukrainie.

- Niestety, nie mogę powiedzieć, by obecnie wzrosła tam świadomość, że rozpoczęcie tej wojny było błędem - powiedział, cytowany przez agencję dpa.

Dodał, że "nic nie wskazywało również na to, by pojawiały się tam nowe postawy". Jednak - ocenił - słuszne jest rozmawianie ze sobą i przedstawianie Putinowi własnego spojrzenia na sprawy. - Bo jestem głęboko przekonany, że Rosja musi się wycofać, musi wycofać swoje wojska, żeby pokój miał szansę w tym regionie. I każdego dnia staje się dla mnie jasne, że to jedyna perspektywa - powiedział.

Rozmowa Scholza z Putinem

Scholz rozmawiał we wtorek telefonicznie z Putinem po raz pierwszy od trzech i pół miesiąca. Wymiana zdań trwała 90 minut. Kanclerz - jak przekazał rzecznik rządu - wezwał między innymi do "jak najszybszego znalezienia rozwiązania dyplomatycznego, opartego na zawieszeniu broni, całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich oraz poszanowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy".

>> Półtorej godziny rozmowy. Scholz wezwał Putina do "całkowitego wycofania wojsk" <<

Scholz podkreślił, że "wszelkie dalsze rosyjskie posunięcia aneksyjne nie pozostaną bez odpowiedzi i w żadnym wypadku nie zostaną uznane". Wstawił się także za jeńcami wojennymi i odniósł do sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Kanclerz Niemiec i Putin uzgodnili, że pozostaną w kontakcie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości