Półtorej godziny rozmowy. Scholz wezwał Putina do "całkowitego wycofania wojsk"

Autor:
adso
Źródło:
PAP
Olaf Scholz odwiedził ukraińskich żołnierzy na poligonie
Olaf Scholz odwiedził ukraińskich żołnierzy na poligonieEPA/Morris MacMatzen / POOL
wideo 2/2
EPA/Morris MacMatzen / POOLOlaf Scholz odwiedził ukraińskich żołnierzy na poligonie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał we wtorek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował rzecznik rządu federalnego Steffen Hebestreit. W czasie 90-minutowej rozmowy telefonicznej Scholz wezwał Putina do wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy.

Kanclerz wezwał Putina do "jak najszybszego znalezienia rozwiązania dyplomatycznego, opartego na zawieszeniu broni, całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich oraz poszanowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy" - doprecyzował rzecznik rządu w Berlinie.

Scholz podkreślił w rozmowie, że "wszelkie dalsze rosyjskie posunięcia aneksyjne nie pozostaną bez odpowiedzi i w żadnym wypadku nie zostaną uznane". Kanclerz wezwał też prezydenta Rosji do traktowania jeńców wojennych zgodnie z prawem międzynarodowym i do zapewnienia Czerwonemu Krzyżowi nieograniczonego dostępu - poinformował rzecznik.

Odnosząc się do sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, Scholz podkreślił konieczność zapewnienia bezpieczeństwa tej siłowni. Wezwał do unikania wszelkich kroków eskalacyjnych i do natychmiastowego wdrożenia środków zalecanych w raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Scholz i Putin omówili także globalną sytuację żywnościową, która jest szczególnie napięta w wyniku najazdu Rosji na Ukrainę.

Kanclerz Niemiec i Putin uzgodnili, że pozostaną w kontakcie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: