Wzmożony ruch pociągów z Rosji na Krym. Ukraińcy informują o ewakuacji kolaborantów

Autor:
tas
/ prpb
Źródło:
PAP, tsn.ua
Okopy wzdłuż plaż na zaanektowanym Krymie
Okopy wzdłuż plaż na zaanektowanym Krymie Telegram/Nazars_look
wideo 2/22
Telegram/Nazars_look Okopy wzdłuż plaż na zaanektowanym Krymie

Rosja ewakuuje swoich kolaborantów z zaanektowanego Krymu - przekazał w piątek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow. Denys Czystikow, zastępca stałego przedstawiciela prezydenta Ukrainy na półwyspie, dodał, że z Rosji na Krym jeździ obecnie więcej niż zazwyczaj pociągów pasażerskich i towarowych, co może wskazywać na przygotowania do ewakuacji.

- W ostatnich dniach pojawiły się informacje o zwiększeniu liczby pociągów - zarówno pasażerskich, jak i towarowych - jadących na okupowany przez Rosjan Krym. Okupanci tłumaczą to tym, że rzekomo rozpoczyna się sezon turystyczny. Należy jednak zauważyć, że po wybuchach w Dżankoju i Sewastopolu Rosjanie zaczęli odwoływać swoje rezerwacje i rezygnować ze spędzania urlopu na półwyspie. Pociągi te mogą być wykorzystane do ewakuacji - powiedział Czystikow.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Przedstawiciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stwierdził, że w jego opinii okupacyjne władze Krymu zapowiedziały zwiększenie wywozu zboża z półwyspu, które formalnie powinno należeć do Ukrainy, gdyż zostało rozkradzione.

Zwrócił też uwagę, że znacznie zwiększyła się liczba ofert sprzedaży mieszkań na półwyspie, zajętych przez wielu Rosjan po aneksji Krymu przez Rosję.

O tym, że rosyjscy dowódcy wojskowi wywożą z półwyspu swoje rodziny i sprzedają nieruchomości, ukraińskie media informowały także w ubiegłym tygodniu.

Na plażach setki kilometrów okopów, w miastach "ochotnicze drużyny". Rosjanie umacniają Krym

Komunikaty w sprawie ewakuacji

W piątek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow przekazał, że Rosja ewakuuje z Krymu przede wszystkim swoich kolaborantów. Jusow przypomniał, że dzień wcześniej mieszkańcy usłyszeli w radiu ostrzeżenie o przygotowaniach do opuszczenia półwyspu.

Ukraiński wywiad wojskowy informował także, że Rosjanie budują na Krymie nowe fortyfikacje.

Zaminowane wybrzeże na Krymie. Zdjęcie z grudnia 2022 roku gur.gov.ua

Stan wyjątkowy w mieście na Krymie po ukraińskim ataku na rosyjską infrastrukturę wojskową

Ataki z użyciem dronów

W poniedziałek siły ukraińskie zaatakowały dronami miasto Dżankoj w północnej części Krymu. Wywiad wojskowy w Kijowie poinformował, że w wyniku ataku został zniszczony transport rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr. Dzień później okupacyjne władze rosyjskie wprowadziły na Krymie stan wyjątkowy.

Ukraińska flaga powiewa nad krymską wioską
Ukraińska flaga powiewa nad krymską wioską Władysław Nazarow/Telegram
KrymPAP/Adam Ziemienowicz
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas / prpb

Źródło: PAP, tsn.ua

Pozostałe wiadomości