Ukraiński sztab: wróg naciera na pięciu kierunkach, odparliśmy prawie 40 ataków   

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod Bachmutem
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod BachmutemReuters
wideo 2/20
Reuters Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod Bachmutem

Piątek jest 394. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wróg koncentruje główne siły na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymańskim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Wojskowi przekazali, że siły ukraińskie odparły na tych odcinkach blisko 40 ataków. "Prawdopodobieństwo dalszych ostrzałów rakietowych w całej Ukrainie pozostaje wysokie, rosyjscy okupanci nadal stosują taktykę terroru" - dodał sztab. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:23

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:18

  Grupa wierzycieli Ukrainy, do której należą wszystkie państwa G7, zgodziła się na odroczenie spłaty pożyczek udzielonych Ukrainie do 2027 r., kiedy zakończy się obecny program MFW - poinformował Ukrinform.

 • 3:12

  Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału - poinformował portal Ukraińska Prawda.

  "Rosyjskie wojska nadal terroryzują naszą społeczność terytorialną. Najbardziej cierpią osady w pobliżu Dniepru. Ze względu na ciągłe ataki, zapewnienie tam stałego zaopatrzenia w ciepło i wodę jest prawie niemożliwe. Najlepszą opcją ochrony siebie i swoich bliskich jest ewakuacja w bezpieczniejsze rejony" - cytuje portal fragment odezwy władz Chersonia do mieszkańców gminy.

 • 2:16

  Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali prezydent USA Joe Biden i premier Kanady Justin Trudeau.

  "Potępiamy Rosję za jej nielegalną, niedającą się uzasadnić i niesprowokowaną wojnę przeciw Ukrainie i będziemy nadal nakładać ekonomiczne koszty na Rosję, a jednocześnie utrzymywać poparcie dla Ukrainy tak długo, jak to konieczne" - napisano we wspólnym komunikacie po rozmowach Bidena z Trudeau w Ottawie.

 • 1:35

  Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej Ołeksandr Mereżko.

  Jego litewski odpowiednik Żygimantas Pavilionis ocenił, że wewnątrz NATO jest ogólna zgoda na temat tego, że Ukraina powinna wejść do Sojuszu, lecz są różnice zdań co do szybkości tego procesu.

  Przekonywał, że potrzebna jest szybka decyzja, bo wraz z amerykańskimi wyborami 2024 r. może zamknąć się "okno decyzyjne". Przypominał, że choć na początku drogi państw bałtyckich do NATO było wiele sprzeciwu i padały argumenty, że są one "nie do obrony", to ostatecznie za ich akcesją głosowało 99 senatorów USA.

 • 0:38

  Austria wypełni swoje zobowiązania i aresztuje oraz dokona ekstradycji prezydenta Rosji Władimira Putina do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jeśli ten zdecyduje się przyjechać do naszego kraju - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych.

 • 0:17

  Sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 23:38

  Hiszpański rząd przeznaczy Ukrainie dodatkowe 14,5 mln euro na kontynuację ogłoszonego we wrześniu ubiegłego roku przez ONZ globalnego programu bezpieczeństwa żywnościowego - poinformował w Odessie ambasador Ricardo Lopez-Aranda Hagu.

 • 22:45

  Apelujemy do Francji, tak jak do wszystkich naszych sojuszników, by pomocy dla Ukrainy przekazywać jak najwięcej. Jest bardzo ważne, aby Ukraina obroniła się przed rosyjską agresją - powiedział w piątek wieczorem w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI prezydent Polski Andrzej Duda.

  - Przypuszczam, że we Francji kwestia wojny, która obecnie toczy się na Ukrainie, tuż za naszą granicą, jest sprawą dosyć abstrakcyjną – to jest po prostu bardzo daleko. Ale my w Polsce mamy w tej chwili 1,6 mln oficjalnie zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy – ludzi, którzy uciekli przed wojną – zauważył Duda.

  - Jest bardzo ważne, aby Ukraina obroniła się przed rosyjską agresją. Niestety, jest to powrót rosyjskiego imperializmu na scenę polityczną – nazywamy go w tej chwili neoimperializmem. Rosja chce przywrócić swoją dawną strefę wpływów, chce panować nad innymi narodami – stwierdził polski prezydent.

  Społeczność międzynarodowa musi być stanowcza wobec Rosji – ocenił Duda, podkreślając, że nie ma pozwolenia na zmianę granic, które sięgają II wojny światowej. - Dlatego właśnie tak bardzo groźne jest to, co w tej chwili robi Rosja, łamiąc prawo międzynarodowe, napadając na Ukrainę w 2014 roku, ponawiając atak w 2022 roku, próbując okupować ziemie Ukrainy, mordując ludzi, burząc domy, porywając dzieci. Są to zbrodnie, za które winnych należy ukarać – dodał.

  Głowa polskiego państwa potwierdziła przekazanie Ukrainie 4 myśliwców MiG-29. W sumie ma tam trafić kilkanaście maszyn. Prezydent stwierdził również, że Polska jest gotowa szkolić ukraińskich pilotów na samolotach F-16. = Mam nadzieję, że Ukraina – jeżeli będzie atakowała jakieś cele – zrobi to wyłącznie po to, aby się bronić, by zneutralizować obiekty o charakterze wojskowym, z których następuje atak czy też przemieszczenie sprzętu wojskowego przeciwko Ukrainie– zaznaczył prezydent.

 • 22:00

 • 21:28

  W wywiadzie dla dziennika "Wall Street Journal", opublikowanym w piątek, premier Mateusz Morawieckie wzywa sojuszników do przyspieszenia dostaw broni dla Ukrainy. Mówi, że liczy na to, iż Kijów otrzyma zachodnie samoloty bojowe.

  Ukraina od dawna apeluje do zachodnich partnerów o dostarczenie jej myśliwców, jednak USA, jak wiele innych krajów, nie zdecydowały się na podjęcie takiej decyzji z obawy o ryzyko eskalacji i przerodzenia się w wojny w bezpośredni konflikt z Rosją. Polska i Słowacja poinformowały tymczasem, że dostarczą Ukrainie co najmniej 17 zmodernizowanych MiG-ów - przypomniał dziennik.

  Warszawa, przekazując samoloty, chce w ten sposób "zachęcić innych, tak jak zrobiła to w przypadku czołgów Leopard" - powiedział premier Morawiecki. Jak przypomniał dziennik, gdy prezydent USA Joe Biden zgodził się wysłać Ukrainie amerykańskie czołgi Abrams, Berlin zdecydował się dostarczyć jej Leopardy i zezwolił innym krajom na podjęcie takich samych kroków. "Zaledwie pół roku wcześniej nie sposób było sobie tego wyobrazić" - ocenił szef polskiego rządu.

  "WSJ" podał, że Polska rozważy wysłanie Ukrainie dodatkowych Leopardów, gdy tylko otrzyma Abramsy z USA i inne czołgi z Korei Południowej. Ale Warszawa chce, by sojusznicy również przyspieszyli dostawy czołgów - napisał "WSJ", relacjonując rozmowę w polskim premierem. "Chcemy dawać przykład, ale chcemy też, by inni robili to samo" - powiedział Morawiecki.

 • 20:53

  Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa.

  Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

  Przedstawiając sytuację na froncie, Podolak poinformował: "trwają dość intensywne batalie na wszystkich kierunkach. Jednocześnie my prowadzimy ważną misję, eliminujemy resztki sił rosyjskich, które jeszcze są w stanie walczyć".

 • 20:43

  Przedstawiciele misji ONZ w Ukrainie nie poruszali na spotkaniach (z nami) kwestii obchodzenia się z rosyjskimi jeńcami wojennymi przez stronę ukraińską - oświadczył ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Zapewnił, że Kijów przestrzega konwencji genewskich.

  Rzecznik skomentował w ten sposób raport o traktowaniu jeńców wojennych przedstawiony przez szefową misji ONZ w Ukrainie Matildę Bogner. Misja oświadczyła, że posiada dane o straceniu 25 jeńców rosyjskich i 15 ukraińskich.

  - Jest dziwne, że podczas niejednokrotnych osobistych spotkań z szefową misji Matildą Bogner i stałą koordynatorką ONZ w Ukrainie Denise Brown nie poruszały one ani razu kwestii traktowania rosyjskich jeńców wojennych. Chciałbym też usłyszeć o niepodważalnych faktach i argumentach, na jakich oparto wnioski misji dotyczące domniemanych naruszeń ze strony ukraińskiej - oświadczył Łubiniec.

 • 20:21

  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że w mieście Bachmut w obwodzie donieckim, gdzie trwają ciężki walki i okolicznych miejscowościach pozostaje około 10 tysięcy cywilów - poinformował brytyjski dziennik "The Guardian".

  Przedstawiciel komitetu Umar Khan powiedział, że "ludzie tam żyją w bardzo trudnych warunkach, spędzac prawie całe dnie w schronach pod intensywnym ostrzałem".

 • 19:49

  Wróg koncentruje swoje główne siły na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymańskim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Wojskowi przekazali, że siły ukraińskie odparły na tych odcinkach blisko 40 rosyjskich ataków.

  "Prawdopodobieństwo dalszych ostrzałów rakietowych na całej Ukrainie pozostaje wysokie, rosyjscy okupanci nadal stosują taktykę terroru" - dodał sztab.

 • 18:46

  Uspieński sąd rejonowy w Kraju Krasnodarskim aresztował na 15 dni emerytkę Olgę Szkiriatową - podał niezależny rosyjski portal Mediazona. Kobieta została zatrzymana w czwartek przez służby bezpieczeństwa, które podejrzewały ją o zamalowywanie symboli "Z" na ulicznych plakatach.

  Znak "Z", używany przez prokremlowską propagandę, symbolizuję agresję zbrojną Rosji na Ukrainę.

 • 18:23

  Ukraińska poczta wyemituje znaczki "Nie zapomnimy! Nie wybaczymy! Bucza. Irpień. Hostomel" w rocznicę wyzwolenia tych trzech miast w obwodzie kijowskim - poinformowały ukraińskie media. Rosyjskie oddziały opuściły okupowaną część obwodu kijowskiego pod koniec marca zeszłego roku.

 • 18:03

  Berlin przekazał Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, który obejmuje trzy pojazdy inżynieryjne Dachs, sto karabinów maszynowych MG3 i części zamienne do pojazdów opancerzonych - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikat, zamieszczony na stronie internetowej rządu federalnego Niemiec.

 • 17:46

  Siergiej Aksjonow, którzy zarządza zaanektowanym Krymem z rozdania Moskwy, stworzył na półwyspie własną firmę najemniczą Konwój. Formacją dowodzi Konstantin Pykałow, "prawa ręka" twórcy Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna - pisze niezależny portal Meduza. Formalnie Konwój jest rezerwą bojową, a jej członkowie zawierają kontrakt także z rosyjskim resortem obrony - dodaje Meduza.

 • 17:31

  Na okupowanych terenach Ukrainy Rosjanie zagarnęli ponad tysiąc firm - od fabryk i przedsiębiorstw rolnych po apteki. Pod osłoną armii odbywa się szabrownictwo i przejmowanie firm - podał rosyjski niezależny portal Nowaja Gazieta. Jewropa.

  "Na okupowanych przez Federację Rosyjską terytoriach Ukrainy odbywa się przejmowanie własności na wielką skalę: agroholdingi, fabryki i kopalnie przechodzą pod kontrolę Rosjan" - informuje portal. Spośród 1150 firm z okupowany miast (m.in. Melitopola, Mariupola, Berdiańska, Lisiczańska), zarejestrowanych obecnie jako podmioty rosyjskie, 80 proc. figuruje w ukraińskim rejestrze podmiotów prawnych. Oznacza to, że zostały założone przed inwazją rosyjską, a pod jurysdykcją Rosji znalazły się po wkroczeniu armii okupacyjnej.

 • 17:04

  Ukraińskie media informują o eksplozjach w okupowanym Sewastopolu na Krymie.

  Powołują się na doniesienia, pojawiające się na kanałach Telegram. Relacjonowano w nich, że "bardzo głośna eksplozja była słyszalna w rejonie zatoki Omega". "Rosyjskie władze na razie milczą" - poinformowało Radio Swoboda.

 • 16:31

  W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy Rosjanie przekształcili wszystkie zakłady medyczne i sanatoria w szpitale dla swych rannych wojskowych - poinformował przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski.

  Dodał, że według informacji strony ukraińskiej szpitale w Berdiańsku pilnie potrzebują leków. - W rosyjskich mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że rannych wojskowych rosyjskich nie ma czym leczyć. W związku z tym wśród rannych Rosjan panuje duża śmiertelność - powiedział Dmytraszkiwski.

 • 16:12

  Rosyjskie wojsko ostrzelało granicę obwodu czernihowskiego, w wyniku ataku zginął mieszkaniec wsi Horodyszcze - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Północ.

  Wojskowi apelują do mieszkańców, by nie zbliżali się do pasa granicznego, ponieważ stwarza to zagrożenie dla ich życia.

 • 15:32

  Razem z Komisją Europejską i Ukrainą będziemy zabiegać o to, aby jak najwięcej porwanych przez Rosję ukraińskich dzieci wróciło do domów - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

  Szef polskiego rządu wziął udział w szczycie Rady Europejskiej. Jak podkreślił Morawiecki, "te praktyki rosyjskiego najeźdźcy przypominają okrutne, nazistowskie praktyki niemieckie z czasów II wojny światowej, kiedy dzieci z Zamojszczyzny były porywane, wynaradawiane, a jest to coś naprawdę wyjątkowo okrutnego".

  - Cieszę się, że Komisja Europejska dołączyła do nas i razem z Ukrainą stworzyli osobny program, który będzie służył do tego, aby jak najwięcej dzieci wróciło do swoich rodzin - powiedział Morawiecki.

 • 14:27

  Z Rosji na tymczasowo okupowany Krym jeździ obecnie więcej niż zazwyczaj pociągów pasażerskich i towarowych. Być może są to przygotowania do ewakuacji - poinformował w piątek w ukraińskiej telewizji Freedom Denys Czystikow, zastępca stałego przedstawiciela prezydenta Ukrainy na Krymie.

  - W ostatnich dniach pojawiły się informacje o zwiększeniu liczby pociągów - zarówno pasażerskich, jak i towarowych - jadących na Krym. Najeźdźcy tłumaczą to tym, że rzekomo rozpoczyna się sezon turystyczny. Należy jednak zauważyć, że po wybuchach w Dżankoju i Sewastopolu Rosjanie zaczęli odwoływać swoje rezerwacje i rezygnować ze spędzania urlopu na tymczasowo okupowanym Krymie. Oczywiście, te pociągi mogą być wykorzystane do ewakuacji - powiedział Czystikow.

 • 13:58

  Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty poinformował, że na kierunku Bachmutu, w obwodzie donieckim, rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera ponoszą duże straty i wzmacniają ich regularne oddziały powietrznodesantowe.

  Straty rosyjskie Czerewaty określił jako "wielkie" i poinformował, że w ciągu doby zostało zabitych 332 Rosjan, a 188 zostało rannych. Czerewaty powiedział także, że widoczna jest nowa tendencja: wagnerowcy nie wycofują się w obliczu strat, a są wzmacniani "kosztem oddziałów regularnej armii Federacji Rosyjskiej, przede wszystkim wojsk powietrznodesantowych".

 • 12:39

  Ukraina przekazała Rosji w trybie jednostronnym wszystkich ciężko rannych rosyjskich jeńców wojennych, nadających się do transportu – poinformowały w piątek władze w Kijowie.

  "Ukraina zrealizowała akcję humanitarną, przekazując Rosji wszystkich ciężko rannych okupantów, których stan pozwalał na transport" – powiadomił sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych. Zaznaczył, że chodzi o jeńców, którzy trafili w ręce ukraińskie od początku inwazji, rozpoczętej w lutym ubiegłego roku.

  "Wypełniając zobowiązania międzynarodowe i realizując art. 109-114 Konwencji Genewskiej, przy udziale Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Ukraina przekazała w trybie jednostronnym ciężko rannych i ciężko chorych jeńców" – podał sztab.

 • 11:42

  Ukraina odzyskała ciała 83 żołnierzy poległych podczas wojny, którą prowadzi przeciw niej Rosja. Ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów ukraińskich w Kijowie poinformowało, że przekazanie szczątków odbyło się w zgodzie z konwencją genewską.

  "Dziś do domu powróciły ciała 83 ukraińskich wojskowych. Do przekazania ciał z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy doszło dzięki staraniom Biura Pełnomocnika ds. Osób Zaginionych w ministerstwie ds. reintegracji przy współpracy ze strukturami siłowymi" – poinformował resort w piątek.

 • 11:29

  W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany ostrzał czterech gmin w obwodzie sumskim; w wyniku ataków wroga zginęły dwie osoby, a 10 zostało rannych - powiadomiły na Telegramie władze tego regionu położonego na północy Ukrainy.

  Ostrzelano gminy Białopole, Worożba, Mykołajiwka i Riczky. Wróg dokonał ataku z powietrza, z wyrzutni rakietowych i dział artyleryjskich, a także przy pomocy dronów.

  W Białopolu, gdzie uszkodzono m.in. siedzibę lokalnych władz, budynki mieszkalne i szkołę, zginęły dwie osoby, a 10 doznało obrażeń. Jedna osoba została też ranna w Worożbie - czytamy w komunikacie regionalnej administracji.

 • 10:41

  Fakt, że rosyjskie wojska uciekają się do szkoleń swojego personelu pod okiem znacznie mniej doświadczonej armii Białorusi, świadczy o tym, w jak poważnym stopniu inwazja na Ukrainę zdezorganizowała system szkolenia sił zbrojnych Rosji - ocenił w piątkowym raporcie resort obrony Wielkiej Brytanii.

  W połowie marca na poligonie Obuz-Lesnowski pod Baranowiczami, w zachodniej części Białorusi, rozmieszczono co najmniej 1000 żołnierzy z Rosji. Chociaż nie odnotowano nowej rotacji wojsk, Rosjanie najprawdopodobniej pozostawili tam obóz namiotowy, co sugeruje, że rozważają kontynuację programu szkoleniowego - czytamy w komunikacie brytyjskiego ministerstwa opublikowanym na Twitterze.

  Resort podkreślił, że takie działania Kremla wskazują na poważny niedobór instruktorów wojskowych, w większości wysłanych na front na Ukrainie. Współpraca militarna z Białorusią służy też jednak celom politycznym - podkreśleniu wsparcia reżimu w Mińsku dla agresywnych działań Moskwy.

  Chociaż białoruskie wojska nie dołączyły do rosyjskiej armii podczas inwazji na sąsiedni kraj, to reżim Alaksandra Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego 2022 roku natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie siły dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, a także ataków przy pomocy dronów produkcji irańskiej.

 • 10:20

  W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 1020 żołnierzy, zwiększając ogólną liczbę rosyjskich strat w ludziach do 169170 - przekazał ukraiński Sztab Generalny w piątkowym komunikacie.

  Ukraińskie dowództwo poinformowało również, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie straciły między innymi cztery czołgi (3574 od początku inwazji), 23 bojowe wozy piechoty (6921), osiem systemów artyleryjskich (2616) oraz pięć dronów (2208).

 • 10:12

  Lotnicze bomby kierowane, pociski przeciwradarowe Ch-31 i drony Shahed produkcji irańskiej zastosowała armia rosyjska w ataku na Ukrainę w nocy z czwartku na piątek – powiadomił rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat.

  - (Atak) rozpoczął się wieczorem, gdy przeciwnik zaatakował obwód odeski, zniszczyliśmy dwie rakiety Ch-59. W nocy atak był kontynuowany i z kierunku północnego ok. 10 samolotów Su-35 zaatakowało obwód sumski kierowanymi bombami lotniczymi – mówił w piątek Ihnat w telewizji ukraińskiej.

  Jak zaznaczył lotnicze bomby kierowane, które mogą lecieć, szybując, na dużą odległość, stanowią poważne zagrożenie. Rosyjskie myśliwce odpalają je, nie wchodząc w ukraińską przestrzeń powietrzną, przez co są poza zasięgiem obrony powietrznej Ukrainy.

  Wiadomo również o zastosowaniu przez Rosjan pocisku przeciradarowego Ch-31 oraz irańskich dronów Shahed, które atakowały na północny kraju (w obwodzie sumskim) oraz w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski). Niektóre z nich trafiły w pewne obiekty – powiedział Ihnat.

  Władze obwodu dniepropietrowskiego powiadomiły w piątek, że udało się zestrzelić jeden dron kamikadze, jednak pięć uderzyło w cele w mieście. Serhij Łysak, szef władz regionu, poinformował, że nie ma ofiar.

 • 8:52

  Zaznaczając, że obecnie nie rozpatruje terytorium Białorusi jako potencjalnego kierunku, z którego Rosja mogłaby ponownie zaatakować Ukrainę, ISW odnotowuje informację o utworzeniu na terytorium tego kraju nowej bazy sił przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. "Armia białoruska ogłosiła ukończenie formowania nowego pułku obrony powietrznej wyposażonego w systemy S-300 w Łunińcu w obwodzie brzeskim" – informuje ISW.

  Według amerykańskich analityków oznacza to wzmocnienie projekcji obrony powietrznej Rosji i Białorusi skierowanej wobec wschodniej flanki NATO. Wcześniej Rosja umieściła na stałe systemy S-300 w obwodzie grodzieńskim.

  Nowe systemy S-300 zwiększają zakres obrony powietrznej wobec Polski i większej części terytorium zachodniej Ukrainy i "potwierdzają dalsze operacyjne podporządkowanie armii białoruskiej Zachodniemu Okręgowi Wojskowemu Rosji".

 • 8:47

  Liczba ataków rakietowych Rosji na cele wojskowe i cywilne w Ukrainie maleje, co wskazuje na wyczerpywanie się zapasów pocisków precyzyjnych – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

  Amerykański think tank przytacza wypowiedź Wadyma Skibickiego, zastępcy szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), dotyczącą możliwej zmiany rosyjskiej taktyki ataków rakietowych. Według wojskowego Rosjanie mogą przekierować swoje ataki rakietowe w większym stopniu na cele wojskowe, gdyż próby zniszczenia infrastruktury energetycznej przez trwające od jesieni zmasowane ostrzały rakietowe nie przyniosły pożądanych efektów.

  Skibicki oświadczył, że według danych ukraińskiego wywiadu Rosja dysponuje obecnie ok. 15 proc. zapasów pocisków precyzyjnych w porównaniu ze stanem sprzed rozpoczęcia szerokiej inwazji na Ukrainę, a liczba Kalibrów, rakiet Ch-101 i Ch-555 stanowi mniej niż 10 proc. zapasów.

  Według Skibickiego Rosja może obecnie przeprowadzać około dwóch ataków w ciągu miesiąca, podczas gdy jesienią ostrzeliwała ukraińską infrastrukturę z częstotliwością około raz na tydzień.

  Rosja próbuje przy tym odtworzyć zapasy i produkuje rakiety. Skibicki wskazał, że w ciągu miesiąca rosyjska zbrojeniówka jest w stanie wyprodukować ok. 20-30 manewrujących Kalibrów i Ch-101. W przypadku balistycznych Iskanderów liczba ta jest jeszcze niższa.

 • 8:28

  W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęły cztery osoby w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i jedna osoba w obwodzie chersońskim na południu kraju - powiadomiły w piątek rano władze tych regionów i ukraińska Prokuratura Generalna w komunikatach na Telegramie.

  W Kostiantyniwce śmierć poniosły trzy kobiety, które były uchodźczyniami z innych miejscowości w Donbasie, a czwarta osoba zginęła w Czasiw Jarze. Siły rosyjskie zaatakowały Kostiantyniwkę z wyrzutni rakietowych S-300.

  Od 24 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w obwodzie donieckim odnotowano już 1429 ofiar śmiertelnych, a 3258 osób doznało obrażeń. Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, faktyczna liczba ofiar jest znacznie większa - czytamy w raportach prokuratury i gubernatora regionu donieckiego Pawła Kyryłenki.

 • 7:28

  Liczba najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera, walczących pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy, zmniejszyła się z ponad 45 tys. do około 7 tys.; w porównaniu ze stanem sprzed kilku miesięcy można ocenić, że ta formacja istnieje już tylko w teorii - oznajmił w czwartek major ukraińskiej armii Ołeksij Hetman.

  Dużą część Grupy Wagnera stanowili więźniowie zrekrutowani na wojnę w zakładach karnych. Niektórzy z nich byli posyłani do walki bez kamizelek kuloodpornych i hełmów. Wprawdzie 7 tys. ludzi to wciąż poważna siła, lecz - biorąc pod uwagę wcześniejszy potencjał wagnerowców - należy ocenić, że jest to już schyłek działalności tej formacji - zauważył Hetman w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Kanał 24.

  Podczas inwazji na Ukrainę wagnerowcy dali się poznać z okrucieństwa nie tylko wobec Ukraińców, lecz również w stosunku do żołnierzy rosyjskich, głównie byłych więźniów. Grupa Wagnera stanowiła dotąd jeden z najważniejszych komponentów armii agresora i walczyła na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w Bachmucie.

 • 6:51

  Szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł poinformował, że wojska rosyjskie wczesnym rankiem w piątek zaatakowały za pomocą dronów irańskiej produkcji miasto Krzywy Róg - podał portal "The Kyiv Independent".

 • 4:36

  Instytut Studiów nad Wojną: finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożin złagodził swoją retorykę wobec rosyjskiego ministerstwo obrony, prawdopodobnie z obawy przed całkowitą utratą sił najemników w Bachmucie.

 • 3:34

  W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Zełenski podkreślił na opublikowanym wieczorem nagraniu, że w przypadku niektórych wsi zniszczonych jest ponad 90 proc. budynków. Mimo tego - jak dodał - nawet do takich miejscowości wracają ludzie. - To dowód, że życie zwycięża - oznajmił prezydent.

 • 2:56

  Sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:34

  Polska wnioskuje o większe środki z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża - poinformował premier Mateusz Morawiecki w Brukseli po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu UE.

  Dodał, że na razie dla Polski przeznaczono na ten cel mniej niż 200 mln zł. Jak ocenił, jest to kwota nieadekwatna. - Żądamy więcej i będziemy żądać więcej, bo uważamy, że to jest problem, przy którym Unia Europejska musi nam dopomóc - podkreślił Mateusz Morawiecki.

 • 1:24

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o zmobilizowaniu 56 mln euro na rzecz wsparcia rolników w krajach frontowych, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami rynkowymi pojawienia się na unijnym rynku dużej ilości towarów rolno-spożywczych z Ukrainy.

 • 0:52

  Nie można spowolnić pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy, zwlekać z nowymi sankcjami wobec Rosji. To da czas Moskwie na odzyskanie sił i wówczas wojna przeciągnie się na lata - mówił w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo adresowanym bezpośrednio do unijnych przywódców, którzy w czwartek i piątek uczestniczą w Brukseli w posiedzeniu Rady Europejskiej.

 • 0:36

  Ukraińskie dzieci, które powróciły z rosyjskiej niewoli, opowiadają, że były bite kijami i wywożone w nieznanym kierunku za wypowiedzenie hasła "Chwała Ukrainie". Znęcano się też nad nimi psychicznie, mówiąc, że będą odtąd "dziećmi Rosji", ponieważ rodzice się ich wyrzekli - powiadomił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Pozostałe wiadomości