Rosyjskie umocnienia w silnie skażonym Czerwonym Lesie koło Czarnobyla. Ukraińcy pokazują nagranie

Autor:
ft
Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Po wycofaniu się Rosjan z okolic elektrowni atomowej w Czarnobylu ukraińskie siły przy użyciu drona zarejestrowały porzucone rosyjskie okopy w najbardziej skażonym obszarze strefy wykluczenia, nazywanym Czerwonym Lasem - podał portal amerykańskiej stacji CNN. Nagranie, na którym widać umocnienia, w mediach społecznościowych opublikował między innymi ukraiński koncern Enerhoatom. 

Materiał, który po wycofaniu się wojsk rosyjskich z okolic niedziałającej już Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zarejestrowało ukraińskie wojsko, został opublikowany między innymi przez ukraińskiego operatora elektrowni atomowych koncern Enerhoatom. Widać na nim doły i okopy na porzuconych rosyjskich umocnieniach w rejonie nazywanym Czerwonym Lasem – pisze CNN. Na nagraniu widać również ślady operowania ciężkim sprzętem na obszarze lasu.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Czerwony Las znajduje się około 2 km na południe od wysiedlonego miasta Prypeć, w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia na północy Ukrainy. Nazwa lasu pochodzi od czerwonawego koloru drzew, które obumarły z powodu wchłonięcia dużej dawki promieniowania po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku. Okolice Czerwonego Lasu są uznawane za jeden najbardziej skażonych obszarów na świecie.  

"Samobójcze" działania Rosjan w Czerwonym Lesie

Pod koniec marca Reuters dotarł do dwóch pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu, którzy byli na terenie obiektu w momencie zajęcia go przez rosyjskie wojska. W ocenie rozmówców agencji żołnierze, przemieszczając się przez Czerwony Las ciężkimi pojazdami wojskowymi, doprowadzili do podniesienia się z gleby radioaktywnego pyłu. 25 marca zostało to odnotowane przez Państwową Inspekcję Energetyki Atomowej Ukrainy - raportowano o wzroście poziomów kontrolnych promieniowania w pobliżu Czarnobyla.

Wjechanie do Czerwonego Lasu było "samobójstwem" dla rosyjskich żołnierzy, ponieważ skutkowało przedostaniem się do ich organizmów radioaktywnych substancji - powiedział pracownik elektrowni, cytowany przez Reutersa.

Pod koniec marca ukraińskie i białoruskie media poinformowały o tym, że rosyjscy żołnierze okupujący elektrownię w Czarnobylu i strefę zanieczyszczoną trafiają do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi. Agencja nie zdołała niezależnie ustalić, jaki poziom promieniowania odnotowano u osób znajdujących się wówczas w bezpośrednim sąsiedztwie Czerwonego Lasu.

Rosjanie w Czarnobylu

Elektrownia w Czarnobylu została zajęta przez Rosjan pierwszego dnia agresji, 24 lutego. Dopiero 20 marca udało się przeprowadzić częściową rotację personelu elektrowni i ewakuować tych, którzy tam przebywali, w tym funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej. 31 marca wojska rosyjskie opuściły ten obszar i wycofały się w kierunku granicy Ukrainy z Białorusią.

Żołnierz ukraiński w mieście Prypeć (3.04.22)dshv.mil.gov.ua

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft

Źródło: CNN, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: dshv.mil.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości