Ciężkim sprzętem przez skażony las. Pracownicy czarnobylskiej elektrowni o "samobójczym” działaniu rosyjskich żołnierzy

Autor:
bż\mtom
Źródło:
PAP/Reuters

Agencja Reutera dotarła do dwóch pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu, którzy byli na terenie obiektu w momencie zajęcia go przez rosyjskie wojska. Według ich relacji, żołnierze agresora zostali narażeni na chorobę popromienną, bo przemieszczali się przez skażony obszar ciężkim sprzętem i bez żadnych środków ochronnych. - To było samobójstwo - skomentowali pracownicy elektrowni w rozmowie z brytyjską agencją prasową. 

Elektrownia atomowa w Czarnobylu została zajęta przez rosyjskie wojska pierwszego dnia inwazji - 24 lutego. Na terenie obiektu w tym czasie mieli znajdować się dwaj pracownicy elektrowni, którzy zgodzili się porozmawiać z dziennikarzami Agencji Reutera.

Według przytaczanych przez dziennikarzy relacji, Rosjanie doprowadzili do podniesienia się z gleby radioaktywnego pyłu w pobliżu elektrowni. 25 marca - jak donosi Reuters - zostało to odnotowane przez Państwową Inspekcję Energetyki Atomowej Ukrainy. Raportowano wtedy o wzroście poziomów kontrolnych promieniowania w pobliżu Czarnobyla.

Skażony obszar, w którym miało dojść do zdarzenia, to Czerwony Las - znajduje się on około dwa kilometry na południe od wysiedlonego miasta Prypeć, w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia na północy Ukrainy. Nazwa lasu pochodzi od czerwonawego koloru drzew, które obumarły z powodu wchłonięcia dużej dawki promieniowania po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku. Okolice Czerwonego Lasu są uznawane za jeden z najbardziej skażonych obszarów na świecie.

Pracownicy elektrowni: wjechanie do Czerwonego Lasu to samobójstwo

Według pracowników elektrowni - cytowanych przez Agencję Reutera - Rosjanie bez żadnych środków chroniących ich przed promieniowaniem wjechali do Czerwonego Lasu ciężkimi pojazdami wojskowymi. W opinii pracowników obiektu było to "samobójstwem" dla żołnierzy agresora, ponieważ skutkowało przedostaniem się do ich organizmów radioaktywnych substancji. Wojskowi mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej.

Agencja nie zdołała niezależnie ustalić, jaki poziom promieniowania odnotowano u osób znajdujących się wówczas w bezpośrednim sąsiedztwie Czerwonego Lasu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż\mtom

Źródło: PAP/Reuters

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/ChornobylNPP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości